Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
HANGİSİ BİTİŞİK, HANGİSİ AYRI?
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

Bir okurumuzun sorusu zerine, "bugün" sözcüğünün bitişik yazılması gerektiğini daha önce belirtmiştik. Ataol Behramoğlu'nun 26 Eylül 2018 günlü Cumhuriyet'teki "Merhaba" başlıklı yazısında bu sözcüğün iki kez ayrı yazıldığını gördüm. Şöyle diyordu değerli ozanımız: "Büyük fakat suskun toplumsal kesimlerde bu gün de sürmekte olan bu hayal kırıklığının başta gelen nedeni ise, rakamlara bakıldığında hiç de ümit kırıcı sayılmaması gereken seçim sonucundan çok, o gece muhalefetin topyekûn ortadan kaybolması ve bu güne kadar da bu çevrelerin hiçbirinden aydınlatıcı bir açıklama gelmemiş oluşudur."

Dalgınlık mı, gözden kaçma mı bilmiyorum. Ama Ataol Behramoğlu gibi dil bilinci ve Türkçe sevgisi yüksek bir arkadaşımızın yazısında böyle bir yazım biçimini görünce değinmeden geçemedim.

Doludizgin / dolu dizgin

Cumhuriyet gazetesinin 25 Mayıs 2012 günlü sayısının Kültür sayfasındaki Zeynep Oral imzalı yazının başlığı şöyleydi: "Tiyatro Festivali dolu dizgin". Neredeyse gazetenin tüm sayfasına yayılmış kocaman bir başlıktı bu... Yani gözden kaçacak gibi değil. Yine de, "Acaba sayfa sekreterinin bir dikkatsizliği mi?" diye düşündüm. Ama sonra gördüm ki, aynı yazım yanlışı yazının içinde de iki kez yinelenmiş. Bu kez de Zeynep Oral arkadaşımızın dalgınlığına gelmiş olmalı. "Doludizgin" bileşik sözcüktür, ayrı yazılmamalı.

* * *

Sıradışı / sıra dışı

BirGün'ün Kültür-Sanat sayfasında şöyle bir başlık görmüştüm: "Geleneksel sıradışı bir oyun".

Arka sayfayı çevirdiğimde ne göreyim? Onunla çelişen bir başka başlık: "Sıra dışı ağrılara dikkat!"

Başlıklardan birinde bitişik, ötekinde ayrı yazılmış bu sözcük...

Değişik yazım kılavuzlarında da görüyoruz benzer çelişkiyi. Ama "sıradışı" artık kavramlaşmış bir sözcük. O yüzden bitişik yazılması gerekiyor. Nitekim Dil Derneği'nin Yazım Kılavuzu'unda da böyle yazılıyor.

Cumhuriyet gazetesinde ise bu sözcüğün genellikle "sıra dışı" biçiminde, yani ayrı yazıldığını görüyoruz.

* * *

Birtakım / bir takım

Bu iki sözcüğün yazımı da anlamı da farklıdır. Örneğin "bir takım giysi" dediğimizde, giysi için sayı-nicelik tanımlaması yapmış oluruz. Oysa "birtakım insanlar" kalıbında bitişik yazılan "birtakım" sözcüğünün "kimi" anlamı vardır.

Enver Aysever, 15 Ağustos 2016 günlü BirGün'deki köşesine şöyle bir not koymuştu: "Bir takım yoğunluktan dolayı, bugün için yazamadım." Buradaki "bir takım"ın "birtakım" olarak yazılması gerektiği çok açık değil mi?

* * *

Başsağlığı / baş sağlığı

Emre Kongar'ın eski bir yazısından:

"Kendisine rahmet, (...) tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum." (Emre Kongar, "Besim Mütebessim", Cumhuriyet, 4 Haziran 2015).

Çok sık yapılan yanlışlardan biri!

"Başsağlığı" bileşik bir sözcüktür, dolayısıyla ayrı yazılması yanlıştır.

Tersi örneklerle de karşılaşıyoruz. Sözgelimi "sağ ol" ve "hoşça kal" seslenişleri ayrı yazılması gerekirken çoğu zaman bitişik yazılıyor.

* * *

"Bileşik sözcükler" konusunda genel ve yaygın bir karmaşa yaşandığını görüyoruz. Hangi sözcüğün ayrı, hangisinin bitişik yazılması gerektiğini, zaman zaman güvenilir yazım kılavuzlarına bakarak öğrenmemiz gerekiyor.

 

HAFTANIN NOTU

Bir kardeşim gitti, bir kardeşim geldi!

Cumhuriyet gazetesindeki dalgalanma sırasında kimi değerli yazarlar ayrılarak başka gazetelere gittiler. Kimi yazar ve muhabirler ise işsiz kaldı. Gazetenin Okur Temsilcisi ve köşeyazarı Güray Öz, bu ayrışma sürecinde bizim gazeteye geldi. Safa geldi, hoş geldi! BirGün'ün Dış Haberler Editörü ve renkli kalemi Mustafa Kemal Erdemol ise eski yuvası Cumhuriyet'e döndü. BirGün'e katkıları için kendisine teşekkür ediyoruz.

Basın-yayın organlarında yönetim değişiklikleri ve yazar transferleri olağan şeylerdir. Önemli olan, her düşüncedeki yazarların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri alanlar bulabilmeleridir.

Güray Öz ve M. K. Erdemol kardeşlerime yeni köşelerinde başarılar dilerken, açıkta kalan arkadaşların da en kısa sürede yeniden yazma olanağına kavuşmalarını gönülden istiyorum.

attila.asut@gmail.com

 

YAZIM SORUNLARI BAHÇELİ’NİN DİLİ NEREDEN ÇIKTI BU “MÜSEMMA”? OKUR SİZİ DENETLİYOR! “ŞEHREMİNİ” VE “ŞEHREMANETİ” NELER UYDURUYORUZ? ÜÇ AYAKLI SACAYAĞI! KÜÇÜK ŞEYLER… HİÇBİR ŞEY OLMASA DA KESİNLİKLE BİR ŞEY OLDU! YESEKE Mİ YESEKA MI? DÜZELTMENLER DÜZELTMEZSE… “MUSAFAHALAŞMA” NEYMİŞ MEĞER! “MUNDAR SEÇİM” “MAZBATA” DEDİKLERİ… “BEKA”DAN “MAŞERİ VİCDAN”A… BAHARI BEKLERKEN… YANLIŞLAR DÜZELTİLMEK İÇİNDİR! DÜNDEN BUGÜNE “MÜRETTİP HATALARI” BİR BİR EKSİLİRKEN YOLDAŞLARIMIZ… HÜSEYİN ATABAŞ İÇİN EDİTÖRLÜK ZOR ZANAAT MANİFESTO ARADA KALMAK… KIBRIS TÜRKÇESİYLE TANIŞIRKEN… ÖZ TÜRKÇE SÖZCÜKLER UFAK TEFEK DEĞİNMELER YANLIŞ BİR SÖYLEM GENE EKLER VE BAĞLAÇLAR ÜZERİNE BİR YILI GERİDE BIRAKIRKEN… DOLANDIRILAN PARA MI DEVLET Mİ?
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 19.07.2019 - 00:58:04 | Şu an 80 kişi online | Kullanım Koşulları