Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
BİR YILI GERİDE BIRAKIRKEN…
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

Bugün 2018'in son günü. Koca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Siyasal açıdan karabasan gibi bir yıldı 2018! "Tek Adam"ın gözü kulağı hep üzerimizdeydi! Boyun eğmeyen gazeteciler, yurtsever aydınlar, halkın sanatçıları, Reis'in gazabına uğradılar! George Orwell'in ünlü romanı "1984"te anlatılanları aratmayacak olaylar yaşandı ülkemizde. Sesini yükselten herkesin, iktidarın sopasına dönüşmüş yargı erkiyle kolayca içeri tıkılabileceği bir siyasal iklim yaratıldı...

Siyasadan kendi alanımıza dönecek olursak, Türkçe bağlamında da çok umut veren bir yıl geçirdiğimizi söyleyemem. TDK, yeni üretimleriyle değil, skandal açıklamalarıyla geldi gündeme. Gazetelerde, hatta kimi yazın dergilerinde dil yanlışlarının artık sıradanlaştığına tanık olduk. Bu arada tüm çabalarımıza karşın, BirGün'de de yazım yanlışları konusunda kayda değer bir düzelme görmediğimizi belirtelim. Hatta dizgi yanlışlarının daha da arttığını söylemek yanlış olmaz.

VİTRİNDEKİ YANLIŞLAR

Birinci sayfalar, gazetelerin sergeni, yani vitrinidir. Yanlışlar en çok orada göze batar. Gelin görün ki dil yanlışlarının çoğu da bu sayfalarda yapılıyor. Sözgelimi 26 ve 27 Aralık 2018 günlü gazetemizdeki haberlerin kapak sayfasında yer alan spot ve başlıkların hemen hepsinde anlamı bozan dizgi yanlışları vardı. Birkaçını anımsatalım:

-"ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den askerleri çekme kararı sonrasında, ihaleyi Türkiye'ye vereceğinin sinyalini birlikte AKP iktidarı yeniden yeni-Osmanlıcı rüyalar görmeye başladı." ("İktidar yine hayale daldı", BirGün, 26 Aralık 2018)

-"HDP'nin dünkü Grup toplantısı konuşan Eş Genel Başkan Temelli'nin gündeminde de sanatçılar operasyonu vardı". ("Diktatör heveslisi", BirGün, 26 Aralık 2018)

-"Sumatra ve Cava Adası arasında yer alan Sunda Boğazı'nda meydana gelen tsunami sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 429'a yükseldi." (BirGün, 26 Aralık 2018)

-"Sayıştay'ın raporuna göre önceki yıl 3.8 milyar TL zarar eden KİT'lerin 2017 yılı zararı 5.7 milyara TL'ye çıktı" ("5.7 milyarlık kara delik", BirGün, 27 Aralık 2018, 1. sayfadaki haberin altbaşlığı)

Yerim dar, ayrıntıya giremiyorum. Bu tümcelerdeki yanlışların irdelenmesini, dil bilinci yüksek okurlarıma bırakıyorum.

Herkese iyi bir yıl dileyerek...

* * *

HAFTANIN NOTU

Bir Yılın Son Günleri

Mademki 2018'in son günündeyiz, Murathan Mungan'ın dizeleriyle uğurlayalım onu:  

I. 
bir yıl daha bitiyor 
işte bu kadar duru, bu kadar yalın 
bu kadar el değmemiş 
sıradan bir gerçeği daha 
kolları bağlı hayatımızın

bir şiire nasıl dahil edilir bir yılın son günleri 
her sonda her başlangıçta ve her defasında 
alır gibi bir başkasını karşımıza 
perdeler çekip, ışıklar söndürüp 
oturup yatağın içine bir başımıza 
sorgulamak kendimizi 
öğrenmek ikizin anadilini, ikinci belleğimizi 
öğrenmek kendimizle hesaplaşmanın buzul ilişkilerini 
bu aynaların dehlizlerinde gezinirken görürüz 
karanlık günlerimizin kenar süslerini 

biterken bir yılın son günleri 
biliyoruz takvimler belirlemez değişimin mevsimlerini 
gençlik ikindilerini 

kargınmış bir çocuktuk büyüdüğümüzden beri 

II. 
bir yıl daha bitiyor 
düşlerim, tasarılarım, yarım kalmış onca şey 
her yıl biraz daha kısalıyor öncekinden 
bana mı öyle geliyor 
yoksa daha mı hızlı ilerliyor zaman 
insan yaşlanırken? 

attila.asut@gmail.com

“ŞEHREMİNİ” VE “ŞEHREMANETİ” NELER UYDURUYORUZ? ÜÇ AYAKLI SACAYAĞI! KÜÇÜK ŞEYLER… HİÇBİR ŞEY OLMASA DA KESİNLİKLE BİR ŞEY OLDU! YESEKE Mİ YESEKA MI? DÜZELTMENLER DÜZELTMEZSE… “MUSAFAHALAŞMA” NEYMİŞ MEĞER! “MUNDAR SEÇİM” “MAZBATA” DEDİKLERİ… “BEKA”DAN “MAŞERİ VİCDAN”A… BAHARI BEKLERKEN… YANLIŞLAR DÜZELTİLMEK İÇİNDİR! DÜNDEN BUGÜNE “MÜRETTİP HATALARI” BİR BİR EKSİLİRKEN YOLDAŞLARIMIZ… HÜSEYİN ATABAŞ İÇİN EDİTÖRLÜK ZOR ZANAAT MANİFESTO ARADA KALMAK… KIBRIS TÜRKÇESİYLE TANIŞIRKEN… ÖZ TÜRKÇE SÖZCÜKLER UFAK TEFEK DEĞİNMELER YANLIŞ BİR SÖYLEM GENE EKLER VE BAĞLAÇLAR ÜZERİNE BİR YILI GERİDE BIRAKIRKEN… DOLANDIRILAN PARA MI DEVLET Mİ? ŞİİR BÖYLE SEVDİRİLMEZ! DİL YAZILARI NE ZAMAN KİTAPLAŞACAK? YAŞAM NASIL YİTER? ÖZEL ADLARIN ÖZENSİZ YAZIMI
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 23.06.2019 - 04:40:21 | Şu an 102 kişi online | Kullanım Koşulları