Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
BİR BİR EKSİLİRKEN YOLDAŞLARIMIZ…
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

Uzun yaşamanın ağır yüklerinden biri de sevdiklerinizin ölümüne tanık olmaktır.

Şubat başından bu yana çok sayıda değerimizi "öte yaka"ya yolcu ettik. Sanat dünyamızdan Yalçın Menteş, Turgay Gönenç, Hakan Yeşilyurt, Erdoğan Sıcak, Aytaç Arman, Hüseyin Atabaş, art arda ayrıldılar aramızdan.

Sosyalist hareketimize uzun yıllar emek vermiş Yalçın Yusufoğlu ve Cemal Kıral yoldaşlarımızı da uğurladık kısa süre önce.  

Onların acısı henüz çok tazeyken, bu kez de Atilla Tanılkan'ın ölüm haberiyle yasa boğulduk yeniden.

Tanılkan'la "Adımlar" dergisinde birlikte çalışmıştık. Dürüst ve alçakgönüllü kişiliği ile herkesin saygısını kazanmış bir yoldaşımızdı. TKP'nin basın / yayın işletmelerinin görünürdeki yüzüydü...

Ölüm haberinin ardından, Cavlı Çulfaz arkadaşımızın İngiltere'den gönderdiği başsağlığı mektubu düştü elektronik posta kutuma. Cavlı, Tanılkan'ın TÜSTAV Yayınları'ndan çıkan anı kitabının editörlüğünü yapmıştı. Kitaba yazdığı önsöze, "Ne güzel şey sana yoldaşım diyebilmek..." diye başlaması boşuna değildi. Mektubunda şöyle anlatıyordu Tanılkan'ı:

"Sol hareketimizin emektarlarından, çok sevdiğim yoldaşım Atilla Tanılkan'ı da yitirdik

1977 yılında ben TKP yayınlarıyla, Atilla dağıtım işiyle uğraşırken  yollarımız kesişti. Yaklaşık üç yıl İstanbul'da birlikte çalıştık. O sıralar TKP organı ‘Savaş Yolu' dergisi 40 bin, ‘İlerici Yurtsever Gençlik' dergisi 40 bin, ‘Kadınların Sesi' 30 bin, ‘Ürün' 20 bin, ‘Barış ve Sosyalizm Sorunları' dergisi 10 bin adet dağıtılıyordu. Ayrıca ‘Sanat Emeği' dergisi, Konuk YayınlarıTemel Yayınlar vardı. Türkiye'nin o sıralar altıncı büyük gazetesi olan ‘Politika'nın sürümü de 30 bin dolaylarındaydı. Azımsanacak rakamlar mı bunlar? Üstelik ülkemizin nüfusu şimdikinin yarısıydı o zamanlar...

Ülke çapındaki bütün bu yayın dağıtım ağının başında, işini büyük bir özveriyle, sessizce yapan dürüst bir yoldaş (Atilla Tanılkan) ve onun yönetimindeki, deyim yerindeyse bir avuç atom karınca vardı.

Atilla yaşıtımdı. 1942 doğumluydu. Yıldırım Beyazıt Erkek Sanat Enstitüsü'nü bitirdikten sonra Hirfanlı Hidroelektrik Santralı'nda elektrik bakım ustası, tribün operatörü ve kumanda odası yöneticisi olarak çalışmıştı. 

12 Eylül 1980 darbesinden sonra işkence gördü. Beş yıla yakın askeri hapishanelerde yattı. O sıralar akciğerleri zedelendi. Sonra yaşam yoldaşı Hicriye'yi, 2012 yılında da büyük oğlu Kubilay'ı yitirdi. Çok çile çekti. 

İki yıl önce onu Ankara'daki evinde ziyaret etmiştim. KOAH denilen hastalığa tutulmuştu. Zor soluk alıyordu. Evinden pek uzaklara gidemiyordu. Ama zihni capcanlı, inancı dipdiriydi. Dünyanın neresinde bir siyasal tutuklu varsa, ilgili hükümetlere protesto mesajları yolluyor, dayanışmasını sergiliyordu. 

Sevgili Aşut, senin aracılığınla oğlu Kerem'e, yakınlarına, TKP hareketinin emektarı bütün yoldaşlara başsağlığı diliyorum."

* * *

Türkiye İşçi Partisi'nin emektarlarından Neşet Kocabıyıkoğlu da iletisinde şunları yazmış adaşım için:

"Ben Atilla ile TİP-TKP birleşme sürecinde tanışabildim. Daha önce onunla ilgili güzel sözler duymuştum ve tanışmak istiyordum. Atilla'yı tanıyınca tam da bu özellikleri taşıdığını gördüm.

TBKP sürecinde pek çok çetin sorunla karşılaştığımızda, Atilla'nın kişiliği, iki partinin yayın alanında güçlerini birleştirmesinin en az sorunla gerçekleşebilmesi umudunu vermişti bizlere. İlişkimiz ve dostluğumuz daha sonra da devam etti, Atilla'nın dostu olduğum için hep onur duydum. Güle Güle yoldaşım."

* * *

Evet, günler ölüm haberleriyle geliyor. Bir bir eksilirken yoldaşlarımız, "Gittikçe artıyor yalnızlığımız"...

attila.asut@gmail.com

 

YESEKE Mİ YESEKA MI? DÜZELTMENLER DÜZELTMEZSE… “MUSAFAHALAŞMA” NEYMİŞ MEĞER! “MUNDAR SEÇİM” “MAZBATA” DEDİKLERİ… “BEKA”DAN “MAŞERİ VİCDAN”A… BAHARI BEKLERKEN… YANLIŞLAR DÜZELTİLMEK İÇİNDİR! DÜNDEN BUGÜNE “MÜRETTİP HATALARI” BİR BİR EKSİLİRKEN YOLDAŞLARIMIZ… HÜSEYİN ATABAŞ İÇİN EDİTÖRLÜK ZOR ZANAAT MANİFESTO ARADA KALMAK… KIBRIS TÜRKÇESİYLE TANIŞIRKEN… ÖZ TÜRKÇE SÖZCÜKLER UFAK TEFEK DEĞİNMELER YANLIŞ BİR SÖYLEM GENE EKLER VE BAĞLAÇLAR ÜZERİNE BİR YILI GERİDE BIRAKIRKEN… DOLANDIRILAN PARA MI DEVLET Mİ? ŞİİR BÖYLE SEVDİRİLMEZ! DİL YAZILARI NE ZAMAN KİTAPLAŞACAK? YAŞAM NASIL YİTER? ÖZEL ADLARIN ÖZENSİZ YAZIMI YORUMLAR VE KATKILAR SORGULAYAN OKURU SEVİYORUM! “MEŞRU” NE DEMEK? OKUR GÖZÜYLE GENE KİTAP ADLARI
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 62 kişi online | Kullanım Koşulları