Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
VIP YOLCULUĞUN BEDELİ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

YOL HİKÂYELERİ - 2

VIP YOLCULUĞUN BEDELİ

Saim TOKAÇOĞLU

Hacılar, Bülent'in yüzünden dolandırıldıkları ve döktükleri ecel terleri için ne kadar fazladan sevaba girdiler bilinmez. Bülent, başka hayallere yelken açmıştır bile. 90'lı yıllarda pek yaygın olan bir türdür, satın aldığın otobüsü yolcu taşımacılığı yapan şirketlerden birine kiralayıp para kazanmak. Özellikle de Almancı denilen işçilerimizin arasında rağbet görmektedir. Almanya'da çalışarak biriktirdikleri parayla bir otobüs alırlar, otobüs firmalarının biriyle kira sözleşmesi yaparak o şirketin otobüsü ve personeli gibi çalışırlardı. Oturmuş, aklı başında firmalarda bir sorunla da karşılaşmaz, baba-oğul kendilerine de bir iş yaratmış olurlardı. Baba şoförlük yapar, oğul muavin olur, geçinip giderlerdi.

Dedim ya, Bülent'in hayal dünyası geniş, sınır tanımıyor. Otobüslerini kiraya vermek isteyen iki Almancı bulur. İkna yeteneği çok yüksektir gerçekten. Adamları daha çok para kazanacaklarına inandırır. O yıllarda lüks denilebilecek herkesin bildiği çok az sayıda firma vardır. Bülent'in otobüsleri, Bursa'da yenilenecek ve bütün rakip firmalardan daha lüks olacaktır.

Otobüslerin sahipleriyle anlaşma sağlanınca, iş koltukların deri kaplanması, aralarının açılması ve sağ sıranın tek koltuğa indirilmesine kalmıştır. Bu işi en iyi yapan Bursa firmalarından birine gönderilir iki otobüs de. Sahipleri de çok keyif almaktadır yapılan işten. Sıradan otobüsler, içi baştan sonra yenilenip deri döşemelere kavuşup üzerlerine de Bülent'in firmasının logosu giydirilince, uzay aracı gibi olmuştur.

Ankara ve İstanbul'da gayet modern, şehirlerarası terminallere hiç benzemeyen mağaza türü alanların modernize edilmesiyle yolcuların bekleme alanları, yazıhaneler oluşturulmuştur. Şık ve özel kıyafetleriyle hostesler hizmet etmekte, şoförler bir pilot zarafetiyle görev yapmaktadır. TV reklamları, gazete ve dergi ilanlarıyla birlikte Bülent'in girişimciliğini göklere çıkaran haberler kısa sürede etkisini göstermiştir. Telefonlar çalmaya başlamış, bilet satışları patlamıştır.

Tabii kısa süre sonra görevli kızcağız "yerimiz kalmadı efendim" diyerek yanıtlamaya başlar talepleri. Nasıl yer kalsın ki? Hepi topu iki otobüsü var şirketin. Otobüslerden biri İstanbul'dan kalktığında, diğeri de Ankara'dan kalkacak. Biri Ankara'ya vardığında diğeri de İstanbul'da olacak ki aksamadan seferler yapılabilsin. Koltukların azaltıldığı da düşünülürse, yaklaşık kırk Ankara'dan İstanbul'a, bir o kadar da İstanbul'dan Ankara'ya yolcu taşınabilecek! Bu kadar bilet karşılığında binlerce dolarlık TV reklamları ödenebilir mi? Ödenemedi tabii. Alacaklılar kapıyı aşındırmaya başlayıp, iş avukatlara, icra memurlarına kadar varınca, kara görünmüştür artık! İcra memurları şirkete ait para edecek bir şey bulamadıkları için bankalar, alacaklılar elleri boş dönmektedirler. Reklamlarda boy gösteren otobüsleri haczetmeye niyetlenirler ama mülkiyeti şoförlere ait olduğu için onu da yapamazlar. Bülent, reklamların ve haberlerin yarattığı rüzgârla bir süre için de olsa tatlı bir hayal dünyasında yaşamış, sonunda batmış da olsa bedelini başkaları ödemiştir.

Ne demişler, "bir günlük beylik beyliktir!"

YARIN: HACIYATMAZ MİSALİ

saimtokacoglu@gmail.com

 

GAZETECİLİK NEDİR, NE DEĞİLDİR? YAŞAM KURTARAN AFİŞ LİNÇ KÜLTÜRÜ, BASIN VE SOSYAL MEDYA GÜVENPARK OTOPARKINA ZAFER PARKI ENGELİ TÜRKİYE'DE AMBULANSIN YOLCULUĞU GAZETELER, AÇIN ARŞİVLERİNİZİ HALKA! TRT ARŞİV KİM GAZETECİ? "BİNMEK KISMET OLMADI Kİ" BU DEZENFORMASYON NEDEN? ŞERİAT GELDİ Mİ? MÜSTEŞAR HANIM ÇILDIRIYOR MUAVİNİN KARISININ TAKILARI HACIYATMAZ MİSALİ VIP YOLCULUĞUN BEDELİ BİR HAC HİKÂYESİ SERMAYE DOYMAK BİLMEZ! FATSA'YA GİREMEYENLER, MASKELİ FAŞİSTLER MİYDİ SAYIN VALİ? DEVLET TUZAK KURMAZ! YAZIYOR! AMA NE YAZIYOR? FOTOĞRAF ÇEKMEK EZİYET OLDU YOL BEKÇİLERİ Mİ, TEKNOLOJİ Mİ? YAKINDA DİLİM DİLİM SATILACAK! YA KANLI PAZAR? TAŞERON HER YERDE! ELEKTRİKLİ BİR SOYGUN HİKÂYESİ KATLEDİLEN ODTÜ DOĞASI İÇERİDEKİ MESLEKTAŞLARIMA MİLLETÇE KANDIRILIYORUZ! YA KARAR İDAM OLSAYDI?
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 29.05.2020 - 12:15:16 | Şu an 123 kişi online | Kullanım Koşulları