Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
YESEKE Mİ YESEKA MI?
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

Aslında böyle bir soru sormak bana "abesle iştigal" gibi görünse de "yurdum insanı" Türkçe konusunda o denli başına buyruk davranıyor ki, işe bazen abeceden başlamak gerekiyor.

Ünsüz harflerin nasıl seslendirilmesi gerektiği üzerine bu köşede daha önce birkaç yazı yazmıştım. Ne var ki insanların yerleşik alışkanlıklarını değiştirmek kolay olmuyor. Yanlış kullanımlar azalacağı yerde yaygınlaşarak sürüyor...

Yüksek Seçim Kurulu, toplumsal depreme yol açan "karakuşi" kararlarının ardından her kesimde çok tartışıldı. Bu tartışmalar sırasında bir de dil sorunu çıktı karşımıza.

Türk abecesinde 8'i sert, 13'ü yumuşak olmak üzere toplam 21 adet sessiz harf vardır. Bütün sessiz harfler "e" ünlüsüyle seslendirilir: fe, he, ke, le, me, se... gibi. Bu kuralın ayrık durumu (istisnası) yoktur. O nedenle "h"yi "ha" ya da "aş" diye okumak yanlıştır. Bunun gibi "k" ünsüzünün okunuşu da "ka" değil "ke"dir. Gelin görün ki kimi yazarlar, yorumcular ve sunucular, özellikle "h" ve "k" harflerini yanlış seslendiriyorlar...

* * *

İlhan Cihaner'in 12 Nisan 2019 tarihli BirGün'deki yazısının başlığı: "KaHeKalı ve mazbata"... Çok yadırgadım! KHK'nin kısaltmasını sanki inat olsun diye böyle yazmış Sayın Cihaner! Yazısının içinde de aynı yanlışı sürdürüyor:

"Çok yazıldı çizildi ama KHK'lar OHAL'in ilan edilmesine neden olan konu ve süreyle sınırlı ilken, parlamento ve anayasa hukukunun tüm ilkeleri yerle bir edilerek aynen kanuna dönüştürüldü ve OHAL rejimi kalıcılaştı. KHK'larla ihraç edilenlere dönük tedbirler de kalıcılaştı."

Bu tümcelerde geçen "KHK'lar" ve "KHK'larla" biçimindeki ifadelerin "KHK'ler" ve "KHK'lerle" diye düzeltilmesi gerektiğini belirtip geçelim...

* * *

HDP İstanbul Milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık'ı birkaç gün önce Tele1 ekranında dinlerken mutluluk duydum. Bu arkadaşımız, YSK'den söz ederken kısaltmayı kuralına göre söylüyor, sürekli olarak "YeSeKe" diyordu. Bunun, bilgiye dayalı bir seçim olduğundan kuşkum yok. Oysa aynı kanalda Merdan Yanardağ ile program yapan Prof. Dr. Emre Kongar, Türk abecesinin ünsüz harfler kuralına aldırmadan her akşam "YeSeKa" deyip duruyor! Üstelik yalnızca konuşurken değil yazarken de yapıyor aynı yanlışı. Bir örnek vereyim: 5 Mayıs 2019 tarihli Cumhuriyet'teki köşeyazısının başlığı şöyle: "YSK'dan Beklenti: Ahlâk mı, kahramanlık mı?"

Eh, ekran yorumcularımız, köşeyazarlarımız, aydınlarımız, "kanaat önderlerimiz" bile böyle yaparsa, sokaktaki insandan "doğru Türkçe" adına ne bekleyebiliriz?

* * *

Bunca olumsuz örneğin arasında Kaan Sezyum'un 8 Mayıs 2019 tarihli BirGün'deki yazısı beni umutlandırdı. Yazar, üstüne basa basa "YESEKE" demiş. Buna karşın, BirGün'de hâlâ "YeSeKa" diyenlerin sayısı az değil!

Yanlış kullanımlar yaygınlaştıkça kuralsızlık kural durumuna geliyor.

Türkçenin abecesinde bile ortaklaşamazsak, daha çetin konularda nasıl birlik sağlayabiliriz?

 

HAFTANIN NOTU

Mahmut Uzun'suz Trabzon...

İnsanların en umarsız kaldıkları an, sevdiklerini yitirdikleri andır.

Böyle durumlarda diliniz bağlanır, nutkunuz tutulur, lal olursunuz! Sözcükler anlamını yitirir!

Geçen hafta ben de bu durumdaydım. Çünkü "Trabzon'un sol tarafı" büyük bir vurgun yedi. Adı "kalleş" olan ölüm, can kardeşimiz, sevgili yoldaşımız Mahmut Uzun'u yaşamının baharında aldı elimizden.

O; türküler, dostluklar, aşk ve kavga insanıydı! Yoldaşları için gözünü kırpmadan giderdi ölüme. Bir eli sazının tellerinde, öbür eli tabancasının kabzasında: Tonyalı devrimci Mahmut Uzun...

Onun ölümüyle Trabzon'un bir rengi daha soldu. Kıyıkentin neşesi, coşkusu ve isyanı gölgelendi. Ağır yara aldık.

Başta eşi Eylem Beyazpirinç Uzun olmak üzere tüm yoldaşların başı sağ olsun.

attila.asut@gmail.com

DİLSEVERLER YAZIYOR LİBERALDEN LİBOŞA… KİRLETİLMİŞ SÖZCÜKLER KKTC’NİN GÜNDEMİNDE ŞEFTALİ KEBABI VAR! SÖZCÜKLER DE KİRLENİR! DİLCİLER, “OLGU” VE “BULAŞ” İÇİN NE DİYOR? TARTIŞILAN SÖZCÜK: “BULAŞ” SÖZCÜKLER TEK ANLAMLI DEĞİLDİR TÜRKÇESİ VARKEN… KORONA SORULARI KORONA DEYİŞLERİ CEM, CAMİ, CEMAAT… KORONA SÖZLÜĞÜ “DOLAYIM” SÖZCÜĞÜ “MEDYA”YI KARŞILAR MI? “SOSYAL MEDYA” DEDİKLERİ… ANAMIN SÖZLERİ “BABAANNEMİN LÜGATİ” KISA TÜMCE UZUN TÜMCEYİ DÖVER! “SÖZCÜKTE TÜMCE YANLIŞI” OKURU SOĞUTAN YANLIŞLAR DURAKSATAN YAZIM KONULARI BİRİLERİNİN “FİKRİ GELMİŞ”! YABANCI SÖZCÜKLERE TÜRKÇE KARŞILIKLAR “ÇILGIN PROJE”NİN ADI BİLE YANLIŞ! ÇİLEDEN ÇIKARAN YANLIŞLAR! SÖZCÜKLERİN YAZIMI NEDEN FARKLI? YAZIMI DEĞİŞEN SÖZCÜKLER DERGİLERİ OKURKEN… “LAF-I GÜZAF” DEĞİL “LAFÜGÜZAF” BİR GECEDE DİLSİZ KALDIK!
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 02.06.2020 - 04:34:54 | Şu an 89 kişi online | Kullanım Koşulları