Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
KÜÇÜK ŞEYLER…
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

Gazeteleri boş bırakmaya gelmiyor! Eleştiriye ve uyarıya ara verince yanlışlar alıp başını gidiyor!

Belirtmem gerekir ki, yanlışların çoğu bilgisizlikten değil özensizlikten kaynaklanıyor. Ama öyle de olsa, "Birkaç harf yanlışından ne çıkar? Okur zaten onları düzeltir!" dememeliyiz. Çünkü okurlar bu konuda sanıldığından daha duyarlı. Köşemize gelen mektuplardan anlıyorum bunu. İzledikleri yayınlarda eksik-yanlış görmek istemiyorlar. Tersi olunca da hatır gönül tanımıyor, eleştirilerini en sert biçimde dillendiriyorlar...

Bu hafta yine iki değerli gazetemizdeki yazım yanlışlarından "tadımlık" örnekler aktaracağım. Tadımlık diyorum, çünkü tümünü paylaşmaya sayfalar yetmez!

Yer darlığı yüzünden, örnekleri tek tek irdeleme ve yorumlama olanağımız yok. Zaten aktaracağım yanlışlar, uzun boylu açıklama gerektirmeyecek türden. Çoğu özensizlik ürünü. Düzeltmenler görevini yapsa, bu basit şeyleri konu etmek zorunda kalmayacağız biz de. Örneklere geçelim:

-"İYİ Parti sahnede oldukça AKP ve MHP sağın ek sözcüsü olamayacak, sağ bloku parçalama sürecinde İYİ Parti alternatif olarak kalacaktı. (...) İYİ Parti kuşkusuz bu sürçten en karlı çıkan parti durumunda. Meclis grubundan sonra şimdi de muhtemelen bir ki büyükşehir ve önemli ilçe başkanlığını kazanacak." (Yaşar Aydın, "Çözülen sosyal demokrasi", BirGün, 7 Ocak 2019)

-"Ne derste ne başka bir yerde, dinlere ve inançlara saygısızlık etmem değildir." ("Hedefteki hocadan Akit'e suç duyurusu", BirGün, 30 Nisan 2019, s. 6.)    

-5 Mayıs 2019 tarihli BirGün Pazar'da Haydar Ergülen, " ‘İyi ki varsınız!' alfabesi"ni yazmış. Ergülen, varlığından sevinç duyduğu kişilerin kısa portrelerini çizerken, "güler yüzlü" sözcüğünü bir yerde bitişik bir yerde ayrı yazmış. "Özensizlik"ten başka hangi sözcükle açıklayabiliriz bunu?

-Milletvekilliği yapmış bir meslektaşımızın soyadı bile yanlış yazılabiliyor en eski gazetemizde: "CHP Parti Meclisi Üyesi Barış Yardaş..." ("Demirağ'a saldıran 6 şüpheli serbest", Cumhuriyet, 13 Mayıs 2019, s. 5)

-"Milli Eğitim, ülkemizi muhasır medeniyetler seviyesine çıkaracak olan çocuklarımız için akılcı, bilimsel ve laik eğitim yönünde kararlar almalıdır." ("Öğretmen ve öğrencileri fişleyin talimatı", Cumhuriyet, 19 Mayıs 2019, s. 6)

Bu son örnek dizgi yanlışı mı bilgi yanlışı mı, bilemedim!

 

HAFTANIN NOTU

Örgütlü kötülük!

Kırk yıl düşünsem, günün birinde Hikmet Çetinkaya, Emin Çölaşan ve Necati Doğru hakkında "FETÖ'cülük"ten dava açılacağını aklıma getiremezdim! Yaşayarak gördük ki, AKP iktidarında "olmaz" diye bir şey yoktur! Adamlar sanki Tanrı'nın sevgili kulları olarak, her koşulda "olmazı olur kılmak" için gelmişler yeryüzüne! Öyle ki, ömrünüz bugünkü iktidarın koynunda beslediği "Gülen Cemaati" ile savaşarak geçmiş olsa bile, eğer muktedirin tekerine çomak sokarsanız, böyle trajikomik durumlarla karşılaşabilirsiniz! İktidar, yargıya sızmış kripto Cemaatçiler ve medyadaki işbirlikçileri eliyle hakkınızda iğrenç kumpaslar kurabilir. Hele bir de Saray'ın salvoları eşlik ederse bu kumpaslara, yandı gülüm keten helva! Toplum zaten susturulmuş. Bir süre sonra herkes kanıksar, alışır, olağan saymaya başlar başınıza gelenleri.

Evet, ülkemizde erki ele geçirenlerin "ileri demokrasi" masalıyla geldikleri yer burasıdır!

Cumhuriyet gazetesi davası kapsamında aylarca hapis yattıktan sonra ikinci kez cezaevine giren Güray Öz, Musa Kart, Hakan Kara, Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik ve Emre İper'in uğradıkları haksızlığa hayıflanırken, karşımızda hukuk devleti değil, "örgütlü kötülük" olduğunu düşünmeye başladım! Böyle bir yapının siyasal karşıtlarını yok etmek için yapamayacağı kötülük yoktur.

Cumhuriyet yazarları işte bu yüzden şimdi yeniden Kandıra Cezaevi'ndeler... Hepsine selam olsun!

attila.asut@gmail.com

 

SORUNLU BAŞLIKLAR “ŞOV YAPMA!” YANILTAN SÖZCÜKLER YAYIN YÖNETMENLERİNİN TÜRKÇE SORUMLULUĞU RESİM VE FOTOĞRAF “KAZ DAĞLARI” MI “KAZDAĞLARI” MI? SAVCILARIN TUTUKLUYU SALIVERME YETKİSİ VAR MI? YANLIŞ HABER ÖRNEKLERİ BAĞLAÇLARIN BİTMEYEN ÇİLESİ! YAZIM SORUNLARI BAHÇELİ’NİN DİLİ NEREDEN ÇIKTI BU “MÜSEMMA”? OKUR SİZİ DENETLİYOR! “ŞEHREMİNİ” VE “ŞEHREMANETİ” NELER UYDURUYORUZ? ÜÇ AYAKLI SACAYAĞI! KÜÇÜK ŞEYLER… HİÇBİR ŞEY OLMASA DA KESİNLİKLE BİR ŞEY OLDU! YESEKE Mİ YESEKA MI? DÜZELTMENLER DÜZELTMEZSE… “MUSAFAHALAŞMA” NEYMİŞ MEĞER! “MUNDAR SEÇİM” “MAZBATA” DEDİKLERİ… “BEKA”DAN “MAŞERİ VİCDAN”A… BAHARI BEKLERKEN… YANLIŞLAR DÜZELTİLMEK İÇİNDİR! DÜNDEN BUGÜNE “MÜRETTİP HATALARI” BİR BİR EKSİLİRKEN YOLDAŞLARIMIZ… HÜSEYİN ATABAŞ İÇİN EDİTÖRLÜK ZOR ZANAAT
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 20.09.2019 - 06:58:18 | Şu an 102 kişi online | Kullanım Koşulları