Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
RAHMİ TURAN GAZETECİLİĞİNDEN BİR KİŞİSEL GÖZLEM
İÇERİK
BAŞLIKLAR

www.vatanpostasi.org
24 Kasım 2019
(ilk olarak 23 Kasım
2019'da facebook'ta yayınladım)

Ali TARTANOĞLU 

1988... Bağdat'ta Anadolu Ajansı temsilcisiyim. Saddam Hüseyin İran'la savaşta kazanılan bir başarı üzerine, subaylara madalya töreninde konuşuyor. Associated Press'in muhabiri Irak'lı meslektaş da alt kat komşum. Konuşmada "Türk, Osmanlı, vali" sözlerini duyunca hemen indim; o da dinliyor ve not alıyor televizyondan. "Notlarını bana da çevir" diye rica ettim. Saddam Efendi Irak'ı işgal edenlerden söz edecek güya ama sadece Osmanlıdan söz ediyor. Perslerden, İskender'den, Roma'dan söz etmiyor. Ve işgalin kötülüğünü örnekle anlatırken Osmanlı'nın son dönemindeki bir valiyi anlatıyor. Güya vali ikindi vakti her gün Bağdat'ın en havalı caddesinde arabasıyla geziye çıkarmış. Bu sırada etraftan gelip geçenler arasında beğendiği bir kadın olursa da yaverine işaret edermiş; o kadın o akşam konakta valiye sunulurmuş.

Olduğu gibi yazdık geçtik Ankara'ya. Aradan bir süre geçti, Enformasyon Bakanlığından aradılar. Endişesiz gittim. O güne kadar hüsnü kabul görmüştüm. Yüksek düzeyde ağırlanmıştım. İkram izzet... Bu defa öfkeli bir şube müdürü, sadece otur diye işaret ettikten sonra sağ çekmeceden bir gazete kupürü çıkardı. TAN gazetesinin yarım sayfa manşeti: "SADDAM: ANAMI TÜRKLER ÖPTÜ..."

Biliyorum, ilk tepkiniz gülmek olacak. Gülmeyin, ayıp olur. Çünkü ben canımı zor kurtardım.

Şube müdürü küplere binmiş. "Saddam bizim babamız; onun annesi sadece Iraklıların değil, bütün Arap'ların anası!.."  Simsiyah bağırıyor. Çağırıyor. Anlattık, sakinleştirip. "Ben böyle bir şey yazmadım. Abonelerin nasıl kullandıklarını da biz belirleyemeyiz..." "İspat et..." dedi. Yanıma bir memur, altıma bir araba verdiler. Büroya gittik. Dosyasından çıkarıp verdim teleksle yazılmış haberin kendisini. Ankara'yı da uyardım: "Şu adamlara genel müdür imzalı bir resmi yazı gönderin. Yoksa vücudumdaki delikleri sayısı bir hayli artabilir..."

Tan gazetesini Rahmi Turan çıkarmıştı ve o yönetiyordu. Turan'ın ve gazetenin genel yayın tarzı bu idi. Hep belden aşağı ve hep sansasyonel, kışkırtıcı başlıklar... Meslek ahlakı, edep, adap... Önü sonu, birisine zarar verir mi vermez mi... Yok! Kışkırtır mı, ilgi çeker mi? Çekiyorsa tamam...

Saddam'ın densizliğine tepki göstermek başka, "anamı Türkler öptü" başka...

Dolayısıyle Rahmi Turan'ın "Saray'da bir CHP'li" ham bilgisine balıklama atlayıp köşesine taşımasını gayet iyi anlıyorum, hiç şaşırmadım. Adamın 60 yıllık gazetecilik anlayışı bu... İnsan 7'sinde neyse 70'inde de odur. 

altarocak@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 02.06.2020 - 04:34:54 | Şu an 85 kişi online | Kullanım Koşulları