Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ÖMER AMCANIN HUTBESİ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

1965-67 arası Rize Pazar Bucak Köyü öğretmeniydim. Okulda iki öğretmendik. Köyde cami, kadrolu imam yoktu. Ufacık, tahta bir mescit vardı. Cuma günleri toplanan 4-5 kişiye Ömer Amca cuma kıldırırdı. Azıcık yükseğe çıkar, her hafta aynı 8-10 cümleyi okurdu. O hutbeden Ömer Amcanın unutmadığım derin anlamlı bir cümlesi kaldı:
''Kençliğunuzun kiymetuni pilun!''

 

MİLLİYET GAZETESİNİN GAZ HALİ

Milliyet gazetesinin Ankara'daki (TBMM'nin hemen doğusunda) o güzelim binasının alnında ''Milliyet'' yazardı. Şimdi aynı yerde ''Milangaz'' yazıyor. Ben buna Milliyet'in gaz hali diyorum. Altında kocaman bir yazı: DEMİRÖREN HOLDİNG!

 

''CILAVUZSPORLU ÇOCUK''

Cılavuz, Kars'taki Köy Enstitüsünün adıdır. Sonra öğretmen okulu oldu. Ben, öğretmen okulu olduğunda orayı bitirdimse de, sonra öğrenim gördüğüm yüksek öğretimi saymadan ''Cılavuz'' demeden onur duyuyorum.
1961 yılında tarih öğretmenim olan yazar Ahmet Z. Özdemir, şakacı mı şakacı bir kişidir. Bana sık sık telefon açar, ileti atar. ''Cılavuzsporlu çocuk'', ''Artvinsporlu çocuk'' diye seslenir. Gel de sevinme!

 

İNSAN, YÜREĞİ KADARDIR

1968,Erzurum Eğitim Enstitüsü öğrencisiyim. Yüreği, duru Türkçe için çarpan, ozan arkadaşım Hamdi Topçu ile EMRAH adında bir gazete çıkaracağız. Türkçe konulu on soru hazırladık. Dilbilgisi dersimize gelen Prof. Selahattin Olcay'la söyleşi yapacağız. Ders bitiminde sayın Olcay'ın arkasından koştuk. Alt salonda yakaladık. Soruları verdik, ayaküstü okudu. Bize döndü:
''Doğru cevap versem bana yazık. Yanlış cevap versem size yazık!'' deyip uzaklaştı!

 

AFFEDERSİNİZ

''Affedersiniz'' sözcüğünün bir anlamı da, ''yanılıyorsunuz'' demektir. Bunca yanlışları yapanları gördükçe, efendice ''affedersiniz'' demeyi neden çok görüyoruz? Öyleyse:
-AFFEDERSİNİZ!

 

SÖZÜN ETKİSİ VE YANKISI

Yazar Özdemir İnce'ye 2000 yılında oğlu:
''Baba, artık sigara içme!'' der. Günde üç paket sigara tüketen Özdemir Bey bu sözle sigarayı bırakır. Durumu gören eşi Ülker Hanım kocasına şöyle söylenir:
''Sigarayı bıraktığına göre beni de bırakırsın!''

 

''KANAL İSTANBUL'' MU?
İSTANBUL KANALI MI?

Kuralların çiğnendiği bir dönemden geçtiğimiz dile de yansıyor. ''Kanal İstanbul'' denilirse Osmanlıca tamlama olur. Doğrusu, İstanbul Kanalı olmalı.
Elden giden sadece İstanbul değil dilimizin de canına okunuyor.

 

BARIŞ NASIL GELECEK?

Savaş, kanlı bir diplomasi. Diplomasi ise kansız savaştır.
Tanımlar tanınmaz oldu. Barış deniliyor, savaş yapılıyor. Topla, tüfekle barış mı olur?
Yaşama, yıllar kattık ama yıllara yaşam katamadık. 

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 02.06.2020 - 04:34:54 | Şu an 127 kişi online | Kullanım Koşulları