Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
YARATICI YANITLAR
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Dünyaca ünlü bilim insanı Arşimet (MÖ 287-212) demiş ki, "Bana bir dayanak noktası gösterin, dünyayı yerinden oynatayım." Günümüzde o dayanak noktası bir sanat eseridir, bir sözdür, bir çizgidir, bir renktir, ya da bilimdir. Ben bunlara düşün şimşekleri diyorum. Futbolda, sahada doksan dakika top koşturulur. Gol atmaya hazırlık ve golün atılışı üç beş saniye içinde gerçekleşir. İşte o kısa an insanı ayağa kaldırır. Bir yazı da öyledir. Sayfalar dolusu okursunuz. Kıvılcım çaktıran bir sözcükte, bir tümcede birden durursunuz. "Bir kitap okudum yaşamım değişti" sözünü de çok duymuşuz.

Dünyanın, günümüze değin biriktirdiği bunca bilgi ne güne duruyor. Arşimet'in dediği dayanak noktası tam da burasıdır. Düşün şimşeklerinin ateşlenmesi bizi bekliyor. Bir sanat yapıtı, bir düşün tümcesi geleceğin titreşimlerini taşıyorsa değerlidir. Örnekleri çok görülmüştür, bakarsınız bir sözcükle özlenen bir yaşam şekillenir. İş o etkili, o seçkin sözle karşılaşmak, buluşmak.

Düşüncenin, sanatın yıkılmaz dayanak noktası olduğu konuşulur da Yunus Emre'nin, "Söz ola kese savaşı / Söz ola kestire başı / Söz ola ağılı aşı / Bal ile yağ ede bir söz" dizeleri anımsanmazsa eksik kalır.

Dönemin Başbakanı Adnan Menderes Meclis'te konuşuyor. İsmet İnönü'ye döner, ağzını açar: "İstiklâl Mahkemeleri'ni kurduran sen değil misin?" Az sonra İnönü, kürsüye çıkar: "Adnan Bey doğru söylüyor" der. "Evet, ben İstiklâl Mahkemeleri'ni kurdurdum. Ama ben oradan buraya geldim. Sen ise, buradan oraya gidiyorsun!"

Prof. Fehmi Yavuz (1912-1991), Ankara Siyasal Fakültesi'nin unutulmaz dekanıdır. Prof. Yavuz, köy kökenli olmakla, köy öğretmenliğinden gelmekle övünürmüş. Gelenek bekçiliğine kızar, "inşallah, maşallah" sözcüklerini yasaklayacak ölçüye varır, us dışı beklentilere kapılmamayı öğütlermiş. Menderes'in son aylarında öğrenci olaylarını bastırmak için Siyasal Bilgiler Fakültesi kurşun yağmuruna tutulur. Duvarlarda kurşun izleri görülür. Menderes, bir gece dekan Yavuz'dan o kurşun izlerini sildirmesini ister. Yavuz'un yanıtı şu olur: "O kurşun yaraları Mülkiye'nin onur belgesidir!"

Güney Afrika'da bir üniversitenin girişindeki bir yazı bizimle çok ilgili. İşte o yazı: "Bir ülkeyi batırmak için atom bombasına, tüfeğe, füzeye gerek yoktur. Ülkedeki eğitim seviyesini düşürmek, kopya çekilmesine izin vermek yeterlidir. Eğitimin çökmesi, bir milletin çökmesi demektir."

Sakallı, şalvarlı biri bir taksiye biner. Gideceği yeri söyler. Taksinin radyosundan bir müzik sesi duyulmaktadır. Adam şoföre, "Radyoyu kapat" der. "Dinimizde müzik yasaktır. Peygamberimiz döneminde radyo yoktu." Şoför, gülerek radyoyu kapatır, taksiden iner. Adamın kapısını açar, "İn" der. "Adam nedenini sorar. Şoför yanıtını verir: "Peygamber döneminde taksi de yoktu. Sen bir deve bekle!" Benzerini ne çok yaşıyoruz. Uygun yanıt vermede başarılı mıyız?

Şair Cemal Süreya Darphane müdürüdür. Yeni hükümetin Maliye Bakanı Darphaneyi teftişe gelir. Bir iki saat boyunca orayı burayı kontrol eder. Cemal Süreya'yı görevden almak için açık arar. Bir şey bulamayınca, "Darphaneyi temiz bulmadım" der. Cemal Süreya anında yanıtını verir: "İki saat öncesine değin burası tertemizdi!"

Yazar Özdemir İnce'ye 2000 yılında oğlu, "Baba artık sigara içme!" der. Günde üç paket sigara tüketen İnce, bu sözle sigarayı bırakır. Durumu gören eşi Ülker Hanım kocasına şöyle söylenir, "Sen sigarayı bıraktığına göre beni de bırakırsın!"

"Affedersiniz" sözünde "yanılıyorsunuz" anlamı saklıdır. Yanlışları, ters gidişleri gördüğümüzde, efendice "affedersiniz" demek küçük ama yüreklice iştir. Dilimizde bulunsun, çekinmeden söyleyelim:

"Affedersiniz!"

nusreterturk1945@gmail.com

 

SON VAGON ANKARA’NIN BAHAR HAVASI YAŞAMI ÖZETLEYEN SÖZLER SANATÇININ YERİ SIKIŞMANIN SİCİLİ UZUN TERZİLİĞİN BİZDEKİ KISA TARİHİ MİLAT ÖNCESİNDEN SESLENİŞ KAPI ÇALINIYOR SÜLEYMAN AĞANIN KÜÇÜK OĞLU YAZIM KILAVUZUNA VEDA MI? ÖNCELİK ÇOCUKLARA VERİLMELİ ROBENSON'U ANIMSAMA SIRASI ARKASINDAN KOŞACAĞIMIZ UMUTLAR ADINI ALDIĞIM ADAM PERDENİN ARKASINDAKİ CUMHURİYET KİMLİĞİ TEMİZLİĞİN BÖYLESİ ACININ ÇOCUKLARI KARSLININ SINIRDAKİ SINAVI YARATICI YANITLAR HAYIR MI? HIYAR MI? ÂDİL GÜLVAHABOĞLU VE ŞİİRİ ARMAĞANIN ARMAĞANI KUTLAMA PROF. ALİ BEYİN KIZAĞI "KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI BASKIYI YENMENİN YOLU ÖMER AMCANIN HUTBESİ ÇAĞDAŞ İNSANIN RESMİ BU KAÇINCI SOBE?
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 21.09.2020 - 14:46:48 | Şu an 76 kişi online | Kullanım Koşulları