ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ERDOĞAN YAZGAN'IN SON MEKTUBU 26 YIL SONRA AİLESİNE VERİLDİ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Erdoğan Yazgan'ın son mektubu 26 yıl sonra ailesine verildi

İdam edilen Erdoğan Yazgan'ın son mektubu, 26 yıl sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan alınarak ailesine teslim edildi.

ERDOĞAN YAZGAN'IN SON MEKTUBU(BİZHABERİZ)- THKP/C üçüncü yol davasından yargılanan ve 29 Ocak 1983'te İzmit Kapalı Cezaevinde alalacele idam edilen ERDOĞAN YAZGAN'ın, idamından birkaç dakika önce ailesine yazdığı ve bu güne kadar verilmeyen mektuba ulaşıldı. Son derece insani duyguların yansıdığı mektubun, el konulup 26 yıldır aileye verilmemesi, darbecilerin insanlık düşmanı yüzlerini bir kez daha ortaya çıkardı.

ERDOĞAN YAZGAN’ın ailesinin Devrimci 78’liler Federasyonu öncülüğünde yıllardır süren mücadelesi nihayet sonuçlandı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın arşivinde bulunan mektup alınarak bugün ailesine teslim edildi.

Mektubun ailesine teslim edilmesi dolayısıyla, Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından, bugün saat: 12:30’da Mülkiyeliler Birliği salonunda bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısı Şair Mehmet ÖZER’in katılımcıları 1 dakikalık saygı duruşuna davet etmesi ve devamında okuduğu şiirle başladı. Sonra Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Ruşen SÜMBÜLOĞLU, basın açıklamasını –basın açıklaması metni aşağıda- okudu. Mektubu almak için 2 gün önce kent dışından gelen ERDOĞAN YAZGAN’ın kardeşi Fatoş’un öğleden önce mide spazmı geçirmesi  nedeniyle katılamadığı törende, mektup aile yakınlarından İsmet KAYMALOĞLU’na teslim edildi. Mektubu ise Odak dergisinden genç bir kadın okudu ve hemen ardından duygu ve düşüncelerini salondakilerle paylaştı. “…devletin elindeki mektubun 26 yıl sonra sahibine ulaştırılması bir trajik vakadır. Bu mektup gayri insani koşullarda yazılmış bir mektup. Tutuklandıktan 2 ay sonra, daha ilk duruşmada idama mahkum edildiler, hukuk kuralları ihlal edildi. Her insanın örnek aldığı birisi vardır, benim de örnek aldığım abim Erdoğan Yazgan…”

ERDOĞAN YAZGAN’ın dava arkadaşlarından Rahmi YILDIRIM da bir konuşma yaptı. YILDIRIM konuşmasında, “…kısa ancak onurlu bir yaşam sürdüler. Ömer Yazgan kara harp okulu mezunu subaydı. Ömer’i cezaevindeyken pazarlığa zorladılar. Ordu içindeki ilerici, devrimci subayların adını ver infazını durduralım dediler ama Ömer reddetti. THKP/C üçüncü yol davasından yargılanıp idam edilen 4 kişi rüşvetçi bir hakimin kararıyla asıldılar. Neoliberal politikaların her şeyi paraya tahvil ettiği gibi insan hayatlarını da paraya tahvil etmişti. Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görevli hakim Eyüp Menteş, bir başka davada idam cezası vermeme karşılığında rüşvet alma suçundan hüküm giydi. İdam kararında bunun da imzası vardı. Ancak yargılama yenilenmeliydi. 28 Ocak 1983 tarihinde Askeri Yargıtay’a acil telgrafıyla iletildi durum. Ancak aynı gün toplanan Milli Güvenlik Konseyi infazın gerçekleşmesini kararlaştırdı. Daha sonra yaptığım araştırmalarda infazın durdurulması için başvurunun Milli Güvenlik Konseyine ulaştırılmadığını öğrendim. Askeri Yargıtay Milli Savunma Bakanlığına iletmiş ancak, MSB MGK’ya iletmemiş… Ahmet Altan 1985’te ‘sudaki iz’ romanını yazdı, sola soldan yöneltilen bir eleştiri denildi roman için. Romandaki devrimciler korkak, halktan kopuk, halktan iğrenenler olarak tanıtılıyordu. Bunların gerçek hayatta hiçbir karşılığı yoktur. Bu mektuplardan da görüyoruz ki bu insanlar darağacına korkmadan, onurluca gittiler. Ahmet ALTAN’ın devrimcilere özür borcu var” dedi.

Mülkiyeliler Birliği’nde gerçekleşen basın toplantısında yine demokrasi güçleri yoğun bir katılım sağladı. MEHMET KANBUR’un mektubu teslim edilirken yaşanan izdihamın benzeri bugün de yaşandı.

Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından düzenlenen etkinliğe/basın toplantısına; sanatçı Ali ASKER, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali CANCI, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Kani BEKO ve DİSK’e bağlı sendika yöneticileri, KESK’e bağlı sendika yöneticileri, TMMOB yöneticileri, hasta tutuklu Erol ZAVAR’ın eşi Elif ZAVAR, Sanatçı Yılmaz DEMİRAL, yazar Necmettin SALAZ, yazar Adnan CAYMAZ, Halkevleri, SDP, EHP, TKP, ÖDP, DTP, EMEP, Alevi Bektaşi Federasyonu, Demokrasi için Birlik Hareketi, Ankara Barış Meclisi, İnsan Hakları Derneği, ÇHD, Antikapitalist, Kaldıraç, Odak, ÇGD ile 68’liler Dayanışma Derneği’nden yönetici ve temsilciler katıldı… Basının yoğun ilgisiyle gerçekleşen etkinlik 13:05’te sona erdi.

12 Eylül faşist darbecilerince idam edilen 17 devrimci içinde ERDOĞAN YAZGAN'ın bugün teslim edilen mektubu, büyük çabalar sonucu bulunan ve ailelere verilen sonuncu mektuptur.

Ana var yavrusunun mezarını bile bilmeyen, yüreğinde evlat acısıyla oluşan kasırgaları gidip mezarı başında ağıtlar yakarak dindiremeyen. Ana var,  kuş uçmaz kervan geçmez dağlardan umutla haber bekleyen. Ana var, teskere yolu gözleyen… Ana var, işkencede katledilen biricik evladının ten kokusunu doyasıya koklayacağı elbisesini alamamış olan. Baba var, darağacına asılan oğlunun son mektubunu almak için ömrünü harcayan ama göremeden yaşama gözlerini yuman… Ülkemizde hüzünle, acıyla, kan ve gözyaşıyla yaşıttır çoğu ana babaların yaşı. Bunlardan biri de ERDOĞAN YAZGAN’ın babasıydı ve ömrü bütün çabalarına rağmen oğlunun son mektubunu göremeden doldu. ERDOĞAN YAZGAN’ın babası yaşamıyor artık. Yaşasaydı kim bilir neler söyleyecekti bize bugün.
 
Analar var yavrusunun mezarını bile bilmeyen, yüreğinde evlat acısıyla oluşan kasırgaları gidip mezarı başında ağıtlar yakarak dindiremeyen. Analar var,  kuş uçmaz kervan geçmez dağlardan umutla haber bekleyen. Ana var, teskere yolu gözleyen… Analar var, işkencede katledilen biricik evladının ten kokusunu doyasıya koklayacağı elbisesini alamamış olan. Analar Babalar var, darağacına asılan oğlunun son mektubunu almak için ömrünü harcayan ama göremeden yaşama gözlerini yuman… Ülkemizde hüzünle, acıyla, kan ve gözyaşıyla yaşıttır çoğu ana babalarımızın yaşı. Bunlardan biri de ERDOĞAN YAZGAN’ın babasıydı ve ömrü bütün çabalarına rağmen oğlunun son mektubunu göremeden doldu. ERDOĞAN YAZGAN’ın babası yaşamıyor artık. Yaşasaydı kim bilir neler söyleyecekti bize bugün. Bir hüzünle başladı bulunan mektubun teslimi ve yine öyle bitti bugün Mülkiyeliler Birliği salonunda...

ADD'DE FETÖ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
ADD'DE FETÖ TARTIŞMASI
ADD Genel Başkan adayı Prof. Dr. Süheyl Batum, “Derneğimizin içine Fetö sızması olduğu konusunda Genel Merkezce tüm kamuoyuna yapılan açıklamayı, yönetime aday bir Atatürk sevdalısı ve bir hukuk insanı olarak şaşkınlıkla ve hayretle karşıladım”.
"İBB'NİN METRO İHALELERİNİ İPTALİ DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR"
İBB'NİN METRO İHALELERİNİ İPTALİ DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR
TMMOB Maden Mühendisleri Odası bir basın açıklaması yaparak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin metro projelerini değil, "ihaleleri" iptal etmesinin düşündürücü olduğuna dikkat çekti.
İÇ SAVAŞ KHK'Sİ GERİ ÇEKİLMELİDİR!
ADAM-DER'den KHK tepkisi:
İÇ SAVAŞ KHK'Sİ GERİ ÇEKİLMELİDİR
!
 
ADAM-DER: "AK milisler ve AK polisler, istedikleri kadar Ali İsmail ve Berkin Elvan öldürebileceklerdir"
ELAZIĞ FETÖ DAVASINDA TAHLİYE SEVİNCİ
MAHKEME 30 SANIĞIN TAHLİYESİNİ KARARLAŞTIRDI
ELAZIĞ -  15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak açılan FETÖ/PDY davasında Elazığ 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi  30 sanığın tahliyesine karar verdi. Mahkeme, darbe girişiminde bulunmakla suçlanan eski Tuğgeneral Abdülkerim Ünlü'nün de aralarında olduğu 27 sanığın ise tutukluluğunun devamını kararlaştırdı. Duruşma 12 Nisan 2018 tarihine ertelendi...
692 NO.LU KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME YAYINLANDI
692 NO.LU KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME YAYINLANDI
692 No.lu Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'nin 14 Temmuz 2017 tarih ve 30124 Mükerrer sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.
KAZIM KIZIL TAHLİYE EDİLDİ
KAZIM KIZIL TAHLİYE EDİLDİ
Yırca’daki zeytin ağaçlarının kesilmesi sürecinde köylülerin direnişinin bir parçası olan, “Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi” belgeseliyle  Yırcalıların seslerini duyuran, son olarak tarlalarda çalışan çocuk işçileri konu alan “Neredesin Arkadaşım?” isimli belgesel filmi çeken Kazım Kızıl yaklaşık 3 aydan bu yana tutuklu bulunuyordu.
KAZIM KIZIL'IN DURUŞMASI 10 TEMMUZ'DA
KAZIM KIZIL'IN DURUŞMASI 10 TEMMUZ'DA
Kamera Sokak kolektifi kurucularından, belgeselci, fotoğrafçı ve video aktivist Kazım Kızıl 17 Nisan’da İzmir’de şaibeli referandum sonuçlarını protesto etmek isteyen üniversite öğrencilerinin eyleminde haber takibi sırasında, polisin protestocu öğrencileri darp ederek gözaltına almasını belgelemek için video çektiği sırada, kendisi de polis şiddetine maruz kalıp darp edilerek gözaltına alınmıştı...
691 NO.LU KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME YAYINLANDI
691 NO.LU KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME YAYINLANDI
691 No.lu Kanun Hükmünde Kararname 22 Haziran 2017 tarih ve 3104 sayılı (2. Mükerrer) Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 691 No.lu Kanun Hükmünde Kararname'yi ve daha önce yayınlanmış olanları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
BARIŞ SİTESİ MAKS PROJESİNDE "PİLOT BÖLGE"
BÜTÜN KONUTLAR FOTOĞRAFLANIYOR
Ankara'da "Pilot bölge" seçilen Mustafa Kemal Mahallesi Barış Sitesi hane hane fotoğraflanıyor. İçişleri Bakanlığı'nın 372.881.356,- TL'lik dev projesine imza atan Aselsan, hane bazında fotoğraflama işini taşeron firmalara yaptırıyor. Her yerde uygulanmaya başlanan ve emeğiyle çalışanların hak kaybına neden olan taşeron sisteminden Aselsan da faydalanıyor.
689 ve 690 NO.LU KARARNAMELER YAYINLANDI
689 ve 690 NO.LU KARARNAMELER YAYINLANDI689 ve 690 No.lu Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kanun Hükmünde Kararname'leri bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
HAYIR ve ÖTESİ REFERANDUM RAPORU
16 NİSAN 2017 ANAYASA REFERANDUMU RAPORU
Hayır ve Ötesi'nin 16 Nisan 2017 Anayasa Referandumu Raporu Belgeler Denizi bölümümüzde. Raporu Türkçe ve İngilizce olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
AGİT RAPORLARI BELGELER DENİZİ BÖLÜMÜMÜZDE
AGİT GÖZLEMCİLERİNİN ANAYASA REFERANDUMU RAPORLARI PDF OLARAK BELGELER DENİZİ BÖLÜMÜMÜZDEAGİT gözlemcilerinin basın açıklamasını ve referandumla ilgili raporlarını PDF olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
AGİT ANAYASA REFERANDUMU RAPORUNU AÇIKLADI
AGİT ANAYASA REFERANDUMU RAPORUNU AÇIKLADI
Uluslararası gözlemciler, eşit fırsatların yokluğu, tek taraflı medya yayınları ve temel özgürlüklerin kısıtlanmasının Türkiye’nin Anayasa Değişikliği Referandumunda eşit şartlara sahip olmayan kampanya ortamına yol açtığını belirttiler.
688 NO.LU KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME YÜRÜRLÜKTE
688 NO.LU KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME YÜRÜRLÜKTE
688 No.lu Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bilgisayarınıza PDF olarak indirebilirsiniz.
ENDÜSTRİYEL REKLAMCILIK ULUSAL STANDARTLARA KAVUŞUYOR
ENDÜSTRİYEL REKLAMCILIK ULUSAL STANDARTLARA KAVUŞUYOR
Endüstriyel Reklamcı mesleğinin, ulusal standartlarını belirlemek amacıyla ARED'in 2008 yılından bu yana Mesleki Yeterlilik Kurumu'yla (MYK) yapılan görüşmeleri sonuçlandı. ARED, endüstriyel reklamcı mesleğinin yanı sıra akrilik uygulama ve harf işçisi ile endüstriyel reklam ölçü keşif ve montaj işçisi mesleklerinin ulusal standartlarını ve yeterliliklerini hazırlama yetkisi alıyor...
686 NO.LU KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME
686 NO.LU KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME
686 No.lu Kanun Hükmünde Kararname 7 Şubat 2017 tarihli Resmi Gazete'nin Mükerrer sayısında yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Kararnameyi PDF olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
VARLIK FONU KANUNU
VARLIK FONU KANUNU
Bakanlar Kurulu, Ziraat Bankası, BOTAŞ, PTT, TÜRKSAT, ETİ MADEN gibi birçok kamu kuruluşunun Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş.'ne devredilmesini kararlaştırıldı. Varlık Fonu Kanunu PDF olarak sitemizde.
679, 680 ve 681 NO.LU KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME
679, 680 ve 681 NO.LU KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME
679, 680 ve 681 No.lu kararnameler 6 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı. Kararnamelere ve ekli listeler sitemizde.
FEMEN'DEN LİNCE MARUZ KALAN SILA'YA DESTEK
FEMEN'DEN LİNCE MARUZ KALAN SILA'YA DESTEK
FEMEN, "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" ile ilgili sözlerinden dolayı hakkında linç kapmanyası başlatılan müzisyen Sıla Gençoğlu’na destek verdi. FEMEN, Twitter hesabından “Sıla yalnız değildir” mesajı yayınladı.
DİZİLERDE 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ ANLATILACAK
DİZİLERDE 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ ANLATILACAK
Kurtlar Vadisi Pusu, Arka Sokaklar gibi dizilere 15 Temmuz'da yaşananları anlatma zorunluluğu getirildi. Dizi yapımcılarından darbe girişimini dizilere konu etmesi istendi. Dizilerin yeni bölümlerinde darbe girişimi anlatılacak. Öncelikle hastanelerdeki yaralılarla görüşüp hikâyeleri kayıt altına alınacak. Yaşananlarla ilgili belgesel niteliğinde kısa-uzun filmler çekilecek.
KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELER BİZHABERİZ'DE
KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELER BİZHABERİZ'DE
Olağanüstü Hal (OHAL) uygulanmaya başlamasıyla birlikte Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararnameler Bizhaberiz'de ayrı bir bölümde.
DARBELERİN VE DİKTATÖRLÜĞÜN KARŞISINDAYIZ…
DARBELERİN VE DİKTATÖRLÜĞÜN KARŞISINDAYIZ…
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi yazılı bir açıklamayla "darbelerin ve diktatörlüğün karşısındayız" mesajı verdi. Açıklamada "Özgürlük, demokrasi ve laiklik mücadelesinde kararlıyız" vurgusu yapıldı.
DANS GÖSTERİSİ DEKANI KOLTUĞUNDAN ETTİ
DANS GÖSTERİSİ DEKANI KOLTUĞUNDAN ETTİ
Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nin düzenlediği mezuniyet töreninde sahneye konan dans gösterisi Fakülte Dekan Vekili Prof. Dr. Süleyman Başlar'ın görevinden alınmasına neden oldu. Dans gösterisinde, Ramazan ayına uygun olmayan kıyafetlerle sahneye çıkıldığı gerekçesiyle velilerin şikâyet ettiği öne sürülen Prof. Dr. Süleyman Başlar'ı YÖK görevden aldı.
TÜMAY BERKİN'İN OBJEKTİFİNDEN DARBE GİRİŞİMİ
TÜMAY BERKİN'İN OBJEKTİFİNDEN DARBE GİRİŞİMİ
Basın Foto Ajansı'ndan foto muhabiri Tümay Berkin'in objektifinden darbe girişimi sonrasında meydanlarda ve şehit cenazelerinden yayınlanmamış fotoğrafları toplu olarak sunuyoruz.
DSP'NİN YENİ LİDERİ MASUM TÜRKER
DSP'nin olağanüstü kurultayı yapıldı. İlk iki turda adaylardan hiçbiri yeterli oyu alamadı. Masum Türker, üçüncü turda 834 oyun 431'ini alarak genel başkanlık yarışını kazandı. (Fotoğraf: Saim TOKAÇOĞLU)
TÜRKİYE AKP ANAYASASINA SIĞMAZ!
Başbakan kendi belirlediği "akil insanlar"la yemek yerken, Türkiye'de milliyetçi ve liberal kutupların dışında ve bunlardan farklı görüşlere sahip olan aydınlar düşüncelerini bir açıklama ile kamuoyuna duyuruyorlar. Metni birkaç gün içinde binlerce önemli ismin imzalaması bekleniyor.
"DOKUNULMAZLIK" TEKLİFİ 376 EVET OYUYLA GEÇTİ
"DOKUNULMAZLIK" TEKLİFİ 376 EVET OYUYLA GEÇTİ
Dokunulmazlık görüşmelerinde bugün yapılan oylama sonuçları belli oldu. İlk madde 373 oyla, ikinci madde de 374 oyla kabul edildi. Tüm maddeler 376 oyla kabul edildi. Böylece referanduma gidilmesine gerek kalmadan dokunulmazlıklar TBMM'de kaldırılmış oldu.
CAN DÜNDAR'A 5 YIL 10 AY, ERDEM GÜL'E 5 YIL HAPİS!
MİT TIR'ları haberi nedeniyle haklarında 35.5 yıl hapis cezası istenen Can Dündar ve Erdem Gül hâkim karşısına çıktılar. Mahkeme, devletin gizli kalması gereken bilgilerini temin etmek ve açıklamak suçundan Dündar'a 5 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Erdem Gül'e ise devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak suçundan 5 yıl hapis cezası verdi.
SOFYA’DA İLK ALTIN MADALYAMIZI ALDIK
Beyaz Rusya, Avusturya, Rusya, İtalya, Letonya ve Fransa'nın da katıldığı Challender serisinin Sofya ayağında, Olimpik Buz Dansı çiftimiz Alisa Agafonova - Alper Uçar altın madalyaya ulaştılar.
19 MAYIS GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN
19 MAYIS GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN
19 Mayıs vesilesiyle, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini yayınlıyoruz
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 22.05.2018 - 08:56:59 | Şu an 85 kişi online | Kullanım Koşulları