ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
CHP SOSYAL DEMOKRAT MI?
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Ercüment TUNÇALP

Sosyal demokrasi, kapitalizmin yarattığı eşitsizlik ve adaletsizlikleri demokratik sistem içinde kabul edilebilir düzeye indirmeyi amaçlayan siyasi bir ideolojidir. Dünya sosyal demokratları "insan hakları", "kadın hakları", "çocuk hakları" ve "çevre koruması" konularına da, emekçi sınıfların durumu kadar zaman harcamaktalar.

Ya bizimkiler? Bizimkilerde ses var, görüntü yok!

Böyle olduğu için de işçi sınıfının ve yoksulların yaşadığı semtlerden oy alamayan, zenginlerin yaşadığı yerlerde birinci parti olan CHP ne sol, ne de sosyal demokrat bir parti olarak algılanamıyor.

Siyaset dünyasının "sol" cenaha oturttuğu CHP sadece ve sadece "modernleşmeyi ve laikliği savunan bir egemen sınıf partisi" tanımına uyuyor. Aksini iddia edenler; küresel tanıma uygun herhangi bir icraatını ortaya koymalıdırlar. "İktidar da değiller ki" dendiğini duyar gibiyim. Zengin Belediyeleriyle iktidardadırlar ve bütün projeleri de gözler önündedir.

CHP, parti tüzüğü ve parti programı açısından sosyal demokrasiye uyumlu gözükse de, izlediği siyaset çoğu zaman sosyal demokrasi kavramları ile çelişmektedir.

Önce Avrupa'nın ortasından bir örnek vererek, sonra da bizdeki uygulamaların nasıl hedefinden saptığını gösterecek örnekleri sıralayarak meramımı anlatayım.

Alman sosyal demokratlar "ekolojik sanayi politikası" kavramı ile sanayileşmiş bir ülkenin iktisadi ve sosyal çıkarlarını, çevrenin korunması ile dengeleyecek bir yol ortaya koymuşlardır. En geç 2050 yılına kadar Almanya'da enerji ihtiyacı tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanacak, 2021 yılında ise nükleer enerji kullanımına son verilecektir. İşte sosyal demokratların küresel standardına bir örnek. Üretime dayanan bir ekonomi bile nükleer enerjiye mahkûm değilken, bizim buna mecbur olduğumuzu iddia edenlere gerekli tepkiyi veremeyen ve sadece "halka soralım" kolaycılığını seçen de bizim sosyal demokratların yöntemidir. Oysa bu iddiayı Almanya örneği ile çürütmeleri o kadar kolaydı ki...

Dünyanın en güçlü sanayi ülkesinin sosyal demokratları "Her büyüme ilerleme teşkil etmez. Bizim doğal kaynakları koruyan, yaşam ve çalışma kalitesini artıran bir büyümeye ihtiyacımız var. Doğal kaynakları tehlikeye atan, yaşam kalitesini düşüren ve insanların gelecek umutlarını azaltan ne varsa ortadan kaldırılmalıdır" demekteler ve daha da önemlisi eyleme geçebilmekteler.

Bırakınız örnekteki korumacı refleksi, hızlı betonlaşma yolunda bizim sözde sosyal demokratlar da rant yarışının içine dahil olmuşlardır. Örnek mi?

CHP'li Büyükçekmece Belediyesi'nin Albatros Parkı'nı imara açma gayreti görülmeye değerdir. Sahile yakın 30 bin metrekare yeşil alanda otel, rezidans ve alışveriş merkezi yapmak üzere diğer partilerin üyelerini de ikna ederek İBB'den imar değişikliğini oy çokluğu ile çıkartmayı başardılar. Şimdiye kadar kaçak dövüşerek çarpık "Kentsel Dönüşüm" ü kameralar önünde eleştiren ama uygulamaları ile destekleyen CHP, sonunda lokomotif olmaya da karar vermiş görünüyor.

Bundan bir sene önce yine aynı partiye mensup Kartal Belediyesi sınırları içinde bulunan ve imar planında "park alanı" olarak geçen 10 dönüm yeşil alan, değişiklik teklifi 2 defa reddedilmesine rağmen imara açılmıştı. CHP'li Başkan Altınok Öz üçüncü kez gündeme aldığı dosyada beraberlik çıkınca kendi oyunu 2 oy kabul ederek planı meclisten geçirmişti. Kararlılığa bakar mısınız?

Affınıza sığınarak Beşiktaş Belediyesi icraatlarının fazlalığı sebebiyle onu daha sonraya bırakıyorum. Ancak sakın halk yararına bir şeyler olduğu anlaşılmasın!

Bunları engelleyemeyen CHP'nin Genel Sekreteri Gürsel Tekin; "İstanbul'da olası depremlerde ‘toplanma alanı' olarak belirlenen yerler artık yok oldu" diyerek çok doğru bir tespitte bulunmuş. İşte 2 örnek yukarda, devamı da sonraki yazılarda, malum önce kendi evinizin önünden başlayacaksınız ya...

Sosyalist Enternasyonal; sosyal demokrat, demokrat sosyalist ve işçi sınıfı partilerinin ortak olduğu, ülkeler arası bir organizasyondur. Bu organizasyona Türkiye'den CHP üyedir. Peki toplantılarda sorulmuyor mu acaba; "sizler ne gibi işler yaparsınız?" diye. Veya "ülkenizde bizim fikirlerimizle daha uyumlu bir parti bulunmuyor mu?" diye. Ben sorulmuş farz ederek cevabı vereyim.

Beş yıl İBB Başkanlığı yapan ANAP'lı Bedrettin Dalan (1984-89) bu kısa sürede Üsküdar sahilini bu günkü hale getirdi. Tarlabaşı Bulvarını ortaya çıkardı. Bütün sahil yolları, boğazdaki yalıların önünden geçen kazıklı yollar onun projesiydi. Moda'dan Pendik'e kadarki sahil, sadece yalı ve köşk sakinlerinin faydalandığı deniz kıyısı iken, bu gün halkın dinlendiği, spor yaptığı yeşil alanlar haline geldi. Deniz dolduruldu. Üçer şerit gidiş geliş sahil yolu o yeşil alanlara paralel olarak projelendirildi. Bunları yaparken en çok zorlandığı yer Dragos sahili oldu. Zira İstanbul'un zenginlerinin lüks vilaları, yalıları burada bulunuyordu. Yolun arkadan geçirilmesi için çok direndiler, ancak Dalan'ı razı edemediler. O günkü inadı, halkın bu günkü rahatlığını sağladı.

Haliç'in etrafındaki mezbeleliği kaldıran, yemyeşil parkları yapan yine oydu. Tam sıra ‘Perşembe Pazarı'na gelmişti ki görev süresi doldu. Halen de bıraktığı gibi duruyor. Malum görevi Nurettin Sözen devralmıştı!

İşte "bizim sosyal demokratlar iktidara gelirlerse ne yaparlar?" merakı olan varsa, simülasyona gerek yok, gerçek örneklere bakarak da fikir sahibi olabilirler.

Şimdi buradan soruyorum; acaba hangi siyasi parti daha solcuydu?

ANAP mı, CHP mi?

ercumenttuncalp@yahoo.com

 

 

ENFLASYON YÜKSELİNCE… EURO 2024’Ü BİZE NEDEN VERMEDİLER? BETON SEVGİSİ DIŞ GÜÇ KİM? FINDIK VE LİSANSLI DEPO İHTİYACI EMPERYALİZMİN KİRLİ YÜZÜ CHP’DE KOLTUK SAVAŞLARI! ZOR DOSTUM ZOR! BÜYÜME Mİ KALKINMA MI? CHP’Yİ YÖNETENLER PATATES - SOĞAN İTHALATI! YÜKSEK BÜYÜME HER ŞEY Mİ? REEL FAİZ BİLMECESİ DENİZ BAYKAL’I ADAY GÖSTERMEK! DÜŞÜK FAİZ BASKISI DÖVİZİ YÜKSELTİR TÜRKİYE AVM ÇÖPLÜĞÜ OLUR MU? EKONOMİ KENDİ KURALLARINA GÖRE İŞLER BÜYÜMEYİ DOĞRU OKUMAK! GIDA TERÖRÜNDEN NASIL KORUNACAĞIZ? ‘NİŞASTA BAZLI ŞEKER’ YALANLARI KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALLER CHP’DE PARTİ İÇİ DEMOKRASİ! BORÇLANMANIN AMACI VE SINIRI DİLOVASI VE ŞAKA GİBİ BİR HABER KÜRESEL ENDEKSLER NEDEN ÖNEMLİDİR? ADALARDA YAPILAŞMANIN SINIRI YOK MU? NEDEN SOSYAL MEDYA HESABIM YOK? DÜNYADAKİ CENNET KÜBA ENFLASYON, KUR VE FAİZ İLİŞKİSİ FINDIK ÜRETİCİSİ SAHİPSİZ!
 
1 - 2 - 3 - 4
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 16.10.2018 - 06:30:27 | Şu an 141 kişi online | Kullanım Koşulları