ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
DARBECİLERİN HÜKÜMETİNDE KİMLER OLACAKTI?
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Ahmet ABAKAY

Darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Binlerce tutuklu var. Aralarında generaller bulunuyor.
Önümüzdeki günlerde bu darbenin önde gelenleri yargılanırken konuşacaklar. Kimileri itiraflarda bulunacaklar.
Örneğin diyecekler ki; “Eğer başarsaydık devirdiğimiz hükümetin yerine yeni hükümet kurulacaktı. Başbakan ve Bakanların isimlerini belirlemiştik, hazırdı. Başbakan şu, bakanlar şunlar olacaktı. Kendileriyle de konuşup mutabık kalmıştık. Ama olmadı...” 
Düşündükleri, planladıkları başbakan ve bakanların isimleri açıklanınca çok şaşıracağız.
Düşündükleri, kararlaştırdıkları yeni kabine içinde geçmişte ve bugün RTE’nin yanıbaşında olan, parti içinde özgül ağırlığı olduğu belirtilen nice “ikili oynayan” kahramanlar çıkacak.
Sadece AKP içinden değil, nice MHP’li Nice CHP’li sürpriz isimler çıkacak.
Açıklanınca elbette inkar edecekler ama sonunda ortaya çıkacaklar.
Baksanıza tutuklanan darbeciler arasında kimler var.
Örneğin Cumhurbaşkanının başyaveri, yani her saat onun yanıbaşında olan Albay Ali Yazıcı gözaltına alındı.
Genelkurmay karargahında darbe girişimini koordine ettiği belirtilen ve tutuklanan Tümgeneral Mehmet Dişli, AKP Genel Başkan Yardımcılığı yapan Şaban Dişli’nin kardeşiymiş.
Darbecilerle darbeye muhatap olan iktidarın böylesine iç içe olması şaşırtıcı değil.
Çünkü hem darbeci Fethullah Gülen’ciler, hem darbeye hedef olan RTE ve iktidarı daha iki yıl öncesine kadar hükümet ortağı idiler, ikiz kardeştiler. Ülkeyi birlikte yönetiyorlardı.
Sorun, hazineye, devlet kadrolarına, ihalelere el koyarken aralarında anlaşmazlık çıkmasıydı.
Şimdi düşman kardeş olan  her iki tarafın da ideolojik olarak bir ayrılıkları yok. Politik olarak iki tarafın da nihai amacı dine dayalı  bir yönetim, ülkede ve bölgede sünni İslamı egemen kılmak.
Darbe girişiminde bulunanlar için getirilen eleştiri ve haklı olarak en çok sorulan ve yanıtı bulunamayan sorular şunlar:
1- Bu darbeciler RTE’ye ve iktidara karşı değillerdi. Darbeyi kime karşı yapıyorsun? Devirmek istediğin iktidarsa Önce RTE’yi ve Başbakan’ı tutuklaman gerekiyor. Sen bunu yapmıyorsun.
2- “Yönetime el konulmuştur” diyen darbe bildirisini ülkede en az izlenen, prestiji en düşük, en dandik iletişim kurumuna, TRT'ye götürüp okutuyorsun. Bu bildirinin TRT'de okunduğu saatlerde ülkede en fazla izlenen diğer haber kanallarında Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar uzun uzun konuşuyorlar.
3- Bir tek siyasetçi gözaltına alınmıyor. Darbe için hiçbir önemi, anlamı olmayan, asla sempati yaratmayan TBMM’yi bombalıyorsun.
4- Askerleri ve tankları İstanbul boğaz köprülerine göndermiş girişleri tutmuşsun.
Hedefin köprüden geçen TIR şoförleri mi, darbe kamyon şoförlerine mi otomobil kullananlara mı yapılıyor?
Bu soruların yanıtları yok.
Askeri ya da sivil olsun darbe her zaman, her ülkede önce demokrasiyi ortadan kaldırır.
Başarılı olmayan bu darbe girişiminin de faturası yine bu ülkedeki demokrasiyi savunanlara, demokratlara, solculara çıkartılacak.
Çünkü zaten iktidar,  muhalif gördüğü kesimler üzerinde ağır baskılar uygulamaktaydı. Demokrasi ve emek mücadelesi veren örgütler, kişiler, akademisyeninden sanatçısına, gazetecisinden sendikacısına sürekli baskı altında.
Şimdi iktidar, darbecileri tutuklatırken, “elimiz deymişken” deyip, bu kesimler üzerindeki baskıyı arttırma sürecine girerse şaşırtıcı olmayacak.
Herkes demokrasi, demokrasi diyor. İktidarın meydanlara topladığı kişiler tekbir getiriyor, dini sloganlar atıyor. Diyanet Başkanlığı'nın de devreye girmesiyle camiler siyasetin merkezi, iktidarın çalışma alanı yapılmıştır.
Darbeye karşı olmak önemlidir. Ancak eğer gerçekten demokrasi savunuluyorsa. Tekbirlerle yola çıkarsan,  eylemi din savaşının unsuru haline getirirsen, işi, ”Camiler kışlamızdır”a dönüştürüyorsan demokrasinin değil, gericiliğin bayraktarlığını yaparsın.
Bu nedenlerle, güncel slogan şudur: Ne darbe ne diktatörlük.

ahmet_abakay@yahoo.com

DARBECİLERİN HÜKÜMETİNDE KİMLER OLACAKTI? DEMEK Kİ HÜKÜMET ENKAZ DEVRALDI.. İKTİDAR ve MADIMAK KATLİAMI RAMAZAN DOLAYISIYLA KAPALIYIZ... ABD'Lİ SAVCININ AKLINDAN GEÇENLER RABBİM ÜÇ ÇOCUK İSTİYOR LAİK DÜZEN BÜYÜK ENGEL KALELER TEK TEK DÜŞERKEN İŞ BAŞA DÜŞTÜ, İŞ "SOL"A DÜŞTÜ AKP İÇİNDEN MEDET UMANLAR... DEVLET CİDDİYETİ DEDİĞİN BÖYLE OLUR SIRA SANA GELİNCE 'DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ' 'SOL'DAN UMUDUNU KAYBEDEN CHP ÜLKEYE DIŞARIDAN BAKINCA İKTİDAR NE İÇİN VAR? İKTİDARIN BAŞ BELASI İKİ OLAY MAHKEME KARARINA PAŞA PAŞA UYACAKSIN... TÜRKİYE İYİYE(!) GİDİYOR... BAYKAL BAKANLIĞI HAK ETTİ MEDYA-İKTİDAR E ELE SAVAŞA... İTİRAFÇI BÜLENT ARINÇ YANAŞMA BASIN GÖREVDE İKTİDAR, KENAN EVREN İLE YARIŞIYOR... DEVLET YALANLARI... BUNUN ADI AKP DEMOKRASİSİ ARTIK BEBEKLER ve ÇOCUKLAR ÖLDÜRÜLÜYOR KATLİAMLARI UNUTMA, UNUTTURMA... DİYANET'İN BAŞINDAKİ ADAMA BAK... SEN BAŞKAN OLSAN NE OLUR? ÇIKAR CÜBBENİ PUTİN, ÇIK KARŞIMA
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 22.05.2018 - 08:56:59 | Şu an 91 kişi online | Kullanım Koşulları