Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
DURSUNALİ SARIKOÇ'U KAYBETTİK!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Fotoğraf sanatçısı Dursunali Sarıkoç'u kaybettik!

DURSUNALİ SARIKOÇ - (1951-28 Ağustos 2016)
Dursunali Sarıkoç - (1951-28 Ağustos 2016)

Fotoğraf sanatçısı Dursunali Sarıkoç bugün hayata gözlerini yumdu.

Dursunali Sarıkoç'u kendi kaleminden okuyalım:

"ÖZGEÇMİŞİM

1951 yılının Eylül ayında Trabzon'un Petekli köyü’nde dünyaya gelmişim. Yeşile ve Karadeniz'e olan aşırı tutkum sanırım bu yüzdendir. Babam gurbette olduğu için çocukluğum dedemin yanında geçti. Yemyeşil fındık bahçeleri ile çay bahçelerinde güle oynaya dolu dolu bir çocukluktu o yıllarım. Okul çağına gelmeden okuma yazmayı öğrendiğim için köydeki ilkokul öğretmenim benim başarılı bir çocuk olduğumu düşünüp ikinci sınıfa kaydımı yaptırdı.

Babam o yıllarda Ankara'da gurbetteydi. İnşaat işleriyle uğraşıyor ve para biriktirip Ankara'da aileyi bir araya getirmek için çaba harcıyordu. İlkokulu bitirdikten sonra öğrenimime devam etmek üzere babamın yanına Ankara'ya geldim. O sıralar babam Çankaya'da kendi yaptığı küçük bir gecekonduda oturuyordu. Gençlik yıllarım burada geçti diyebilirim. Ortaokulu Ayrancı Ortaokulu’nda, liseyi ise Çankaya Lisesi’nde okudum. Okul sıralarında resim yapmayı çok seviyordum ve resme karşı büyük ilgim vardı. Resim öğretmenim yaptığım resimleri okulun duvarlarına astığı zaman dünyalar benim oluyordu ve kendime olan güvenim daha da artıyor ve bu başarılar beni daha yeni arayışlara yöneltiyordu. Zamanla resme karşı olan ilgim fotoğrafa yöneldi. Ailemden habersizce biriktirdiğim harçlıklarımla kendime BERİETTA marka kompact bir makine aldım ve 1971 yılından itibaren fotoğraf çekmeye başladım. Okuldan kaçarak fotoğraf çekmeye gittiğim zamanlar artık iyice sıklaşıyordu. Artırdığım harçlıklarımı da kendimi geliştirmek ve yetiştirmek amacıyla fotoğrafla ilgili dergi, kitap ve gazetelere harcıyordum. Daha sonra İFSAK'ın "Çocuk ve Oyun" konulu bir fotoğraf yarışması düzenlediğini öğrendim ve bu yarışmaya katılmaya karar verdim. Büyük bir heyecanla fotoğraflarımı hazırladım ve yarışmaya gönderdim. Yarışma sonuçları geldiğinde bir fotoğrafımın sergilenmeye değer görüldüğünü öğrendim ve çok sevindim. Bir zamanlar fotoğraf çekmeme engel olmaya çalışsalar da artık ailem de benim fotoğraf sevdamı biliyor ve kabulleniyordu.

Yarışma sergisinin açılışına katılmak üzere İstanbul'a gittim. Küçük dünyam dahada büyümeye başlamıştı. Orada fotoğrafın usta isimlerinden biri olan Mehmet Bayhan'la tanıştım. Fotoğrafla ilgili konuşmalarımızın arasında kendisine Ankara'da böyle derneklerin var olup olmadığını sordum. Bir dernek kurulması için çalışmalar yapılıyor dediğinde fotoğraf ustalarıyla bir arada olabilmek hayali bile heyecanıma heyecan katmıştı.

Daha sonra Ankara Fotoğraf Sanatçıları Demeğinin (AFSAD) kurulduğunu öğrendim. Hiç beklememeliydim. Hemen gidip üyelik başvurusunda bulundum ve 2 Haziran 1977 tarihinde 16 numaralı üye olarak kaydım yapıldı.

Fotoğraf çalışmalarıma AFSAD'da çeşitli birimlerde görev alarak uzun yıllar devam ettim. Yönetim Kurullarında, Danışma Kurullarında ve AFSAD'ın çıkardığı "Fotoğraf Dergisi" Yayın Kurulunda görev aldım. 1989-1992 yılları arasında üç yıl süreyle AFSAD Başkanlığı yaptım.

Türkiye'de Fotoğraf Sanatı Federasyonu'nun kurulması amacıyla ve Fotoğraf Demeklerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Fotoğraf Dernekleri Çalışma Kurulunda (FDÇK) görevler aldım. Daha sonraları yapılan çalışmalar sonucunda, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) kurulmuştur.

30 Ekim 1993 yılında AFSAD bünyesinde yer alan "GRUP FE" isimli bir çalışma grubu oluşturdum. 30'a yakın üyenin yer aldığı grubumuz oldukça aktif etkinlikler yaparak, Sanat Kurumu tarafından "YILIN FOTOĞRAF ÖDÜLÜ" ile ödüllendirildi.

Dernek çalışmalarımın yanı sıra daha aktif çalışmalar yürütmek üzere; Adnan POLAT, Eren ÖZERDİM, Zeliha ÖZTÜRKKAN, Sema ÜNSAL, Ahmet TOLUNGÜÇ, Hamdi TELLİ, Engin AREL ve Şebnem AYDENİZ ile birlikte 1978 yılında FOSK adında bir kulüp oluşturdum. Çalışmalarımızı aktif bir şekilde yürütmeye devam ettik.

Daha sonra 1979 yılında Metin GÜVEN ile birlikte GELİŞİM 79 adında yeni bir kulüp kurduk. Bir gurup arkadaşımızla birlikte çalışmalarımıza bir süre burada devam ettik.

Memleketim olan Trabzon'da FOTOFORUM Fotoğraf Sanatı Derneği'nin kurulduğunu öğrendiğimde çok sevinmiştim. Bunun üzerine derneğe başvurarak üye oldum.

Grup çalışmaları devam ederken, fotoğraf çalışmalarımı daha sağlıklı yürütebilmek amacıyla 19 Eylül 1994 tarihinde AFSAD üyeliğimden istifa ettim.

ANKARA'da dernek üyesi olmayan birçok fotoğraf ustasını bir araya getirerek, "Demokratik bir yapı içinde, fotoğraf sanatının toplumsal saygınlığa ulaşması, fotoğrafın tarihsel sorumluluğunun da bilincinde olarak, yeni ve yaratıcı sanat çalışmaları ile fotoğraf sanatı üzerine yapılacak olan düşünsel çalışmalara bir yapı oluşturmak" amacı ile 1994 yılı Aralık ayında; Sıtkı FIRAT, Adnan ATAÇ, Tansu GÜRPINAR, Göker MÜFTÜOĞLU, Süha ARAY, Uğur BİLGE, Haydar BÜLBÜL, Tuğrul ÇAKAR, Mehmet Arslan GÜVEN, Bülent HİÇYILMAZ, Çerkes KARADAĞ, Adnan Veli KUVANLIK, Necmettin KÜLAHÇI, Hasip PEKTAŞ, Adnan POLAT, Ahmet Selim SABUNCU, Ozan SAĞDIÇ, Mustafa TÜRKYILMAZ, Tahir ÜN, Tekin ÜSTÜNDAĞ ve Osman Aziz YEŞİL ile birlikte “Fotoğraf Sanatı Kurumu”nun (FSK) kurulmasına öncülük yaptım.

İlk yapılan Genel Kurul kararıyla Genel Başkanlığa seçildim ve 3 yıl süreyle kurucu başkanlık görevini yürüttüm. Ankara'da ikinci bir Fotoğraf Derneğinin kurulması, fotoğraf camiasında olumlu tepkiler aldı. Ankara dışından da üyelik başvurusunda bulunanlar oldu.

Bu çalışmalarım sırasında, katıldığım fotoğraf yarışmalarında birçok ödüller aldım, çeşitli konularda fotoğraf gösterileri yaptım. Jüri üyeliklerinde bulundum. 1997 yılında "AL GÖZÜM SEYREYLE KARADENİZ'DEN" isimli bir albüm çıkardım.

1999 yılında düzenlenen "25'inci Siyah Beyaz Bienali"nde ülkemizi temsil etmek üzere seçilen 10 kişilik takımda yer aldım ve takım olarak dünya birincisi olduk ve kupayı aldık.

Fotoğraf Sanatı Kurumu Yönetim Kurulunca, kurumun kuruluş ve gelişmesine olan katkılarımdan dolayı “FSK Onursal Başkanı” unvanı verildi.

Devlet memuru (Fotoğraf Uzmanı) olarak 26 yıl çalıştığım Jandarma Genel Komutanlığı Foto Film Merkezinden 2000 yılında emekli oldum. Aynı yıl FOTOĞRAF PAZARI adında bir fotoğraf malzemesi dükkanı açarak 10 yıl süreyle ticaretle uğraştım.

Fotoğrafla dolu geçen bu yıllarda eşim ve çocuklarım hep yanımdaydı. Eğer başarılarım varsa tabii ki bunu her zaman bana sonsuz anlayış gösteren çok sevgili eşime ve çocuklarıma borçluyum. Kitabımın hazırlanma aşamasında da desteklerini sürekli hissettim.

Rahatsızlığım nedeniyle dükkanımı kapatmak zorunda kaldım. Şimdi ise zamanımın büyük çoğunluğunu, evde parkinson'un fotoğrafını çekmeye çalışarak geçiriyorum.

Bu kitabın hazırlanmasında bana en büyük desteği veren hastalığım sırasında da beni bir dakika olsun yalnız bırakmayan ve manevi desteğini sürekli yanımda hissettiğim çok sevdiğim fotoğraf arkadaşım Prof. Dr. Adnan ATAÇ'a, kitabın kapak ve sayfa tasarımlarını yapan sevgili kardeşim Şermin BEŞİR’e, yayınlanma aşamasındaki desteğinden dolayı sevgili Necip EVLİCE’ye, kitabımı yayımlayan Fotoğraf Sanatı Kurumu’na çok teşekkür ediyor ve kitabımı kendilerine ithaf ediyorum.

Ekim 2010
Dursunali SARIKOÇ"

 

BİR ORTAÇAĞ HAYALETİ ENSARLI EĞİTİM
BİR ORTAÇAĞ HAYALETİ ENSARLI EĞİTİM
Cumhuriyet devriminin bilimsel bilgi ile donanmış, bağımsız ve aydınlık düşünebilme yetisine ulaşmış çocuklar yetiştirmek üzerine kurulu eğitim ülküsünü, dinci-gerici amaçları doğrultusunda tersine çevirmek üzere milli eğitim sistemi içine çöreklenmiş...
ABD ONAYLI "YERLİ ve MİLLİ" HÜKÜMET
ABD ONAYLI "YERLİ ve MİLLİ" HÜKÜMET
Ecevit hükümeti düşürülürken, yerli ve milli liderin ABD kapısında ne işi vardı?
UĞUR MUMCU KEMALİZM ve SOSYALİZM
UĞUR MUMCU KEMALİZM ve SOSYALİZM
Kemalist düşüncenin; emekçi sınıf ve tabakaları özgürleştirmeyi ilke edinen toplumculuk ile aynı potada eriyip nasıl bir kor halinde insan bilincinde ışıklandığını yalın, ama özenli bir araştırma ile “Mumcu’nun ölümünün ardından geçen yirmi dört yılda yetişmiş kuşaklar”a anlatıyor. Çok da iyi anlatıyor."
Işık Kansu
IŞIK KANSU'NUN YENİ KİTABI "YURT KEMİRİCİLERİ"
IŞIK KANSU'NUN YENİ KİTABI:
"YURT KEMİRİCİLERİ"

Gazeteci-Yazar Işık Kansu'nun Telgrafhane Yayınlarından çıkan yeni kitabı "Yurt Kemiricileri" raflarda yerini aldı.
İKÜ YENİ SANAT YILINI İDİL BİRET'LE AÇIYOR
İKÜ YENİ SANAT YILINI İDİL BİRET'LE AÇIYOR
Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek resitalde, Türkiye’nin klasik müzik dehalarından İdil Biret; Bach, Haendel, Chopin ve Beethoven’ın eserlerini yorumlayacak.
BURSAFOTOFEST BAŞLADI
BURSAFOTOFEST BAŞLADI
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği iş birliğiyle bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Fotoğraf Festivali, kortej yürüyüşü ile başladı.
KRAL MİDAS'IN ÇEKİMLERİ ESKİŞEHİR'DE BAŞLADI
KRAL MİDAS'IN ÇEKİMLERİ ESKİŞEHİR'DE BAŞLADI
Hazırlıkları uzun süredir devam eden “Kral Midas’ın Hazinesi” adlı sinema filminin çekimleri Eskişehir’de başladı.
2. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI FİLMLERİ HAFTASI
2. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI FİLMLERİ HAFTASI
2'nci Uluslararası Türk Dünyası Filmleri Haftası 2 Ekim’de İstanbul’da başlayacak
KIBRIS MODERN SANAT MÜZESİ AÇILDI
KIBRIS MODERN SANAT MÜZESİ AÇILDI
KKTC’de müzeler bölgesinde kurulan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi görkemli bir törenle açıldı.
TUNCEL KURTİZ MEZARI BAŞINDA ANILDI
TUNCEL KURTİZ MEZARI BAŞINDA ANILDI
Sinema ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz, ölümünün 5’inci yılında Balıkesir'in Edremit ilçesindeki kabri başında anıldı.
GÖRME ENGELİ PİYANO TUTKUSUNU ENGELLEYEMEDİ
GÖRME ENGELİ PİYANO TUTKUSUNU ENGELLEYEMEDİ
13 yaşındaki Özcan Ekrem Yılmaz, hayallerini gerçekleştirip piyano çalmayı başardı. Ekrem, ünlü bir piyanist olmayı hedefliyor.
ASO'DA ÖZLEM AKINCI RESİM SERGİSİ
ASO'DA ÖZLEM AKINCI RESİM SERGİSİ
Ressam Özlem Akıncı’nın yağlı boya çalışmalarından oluşan kişisel resim sergisi Ankara Sanayi Odası Kültür Merkezi’nde açıldı.
AHİLİK GELENEĞİ TİYATROYLA ANLATILDI
AHİLİK GELENEĞİ TİYATROYLA ANLATILDI
Kırıkkale’de Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde 8 asırlık ahilik geleneği tiyatroyla anlatıldı.
BİLARDO TOPUNDAN TESPİH YAPIYOR
BİLARDO TOPUNDAN TESPİH YAPIYOR
Çankırı'da bir emekli öğretmen, bilardo topundan yaptığı tespihleri vatandaşların beğenisine sunuyor.
İSTANBUL COFFEE FESTİVAL BAŞLADI
İSTANBUL COFFEE FESTİVAL BAŞLADI
Avrupa‘nın en büyük iki kahve festivalinden biri konumunda olan İstanbul Coffee Festival başladı.
KIBRIS MODERN SANAT MÜZESİ AÇILIYOR
KIBRIS MODERN SANAT MÜZESİ AÇILIYOR
14 Türk Devleti’ne mensup ressamların önemli eserlerinin yer alacağı Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, sanatseverlere kapılarını açıyor.
"SINIR VE ÖTESİ"NDE SURİYELİ SIĞINMACILAR
"SINIR VE ÖTESİ"NDE SURİYELİ SIĞINMACILAR
"Sığınmacılar"
konusu, dünyanın ve Türkiye'nin gündeminde tüm sıcaklığını korurken, değişik kurumların yanı sıra sanatçılar da bu insanlık dramına ilgisiz kalmıyorlar. Ömer Zafer Göktürk, Handan Güler ve Serhat Saraydar'ın Ankara'da açtıkları "Sınır ve Ötesi" başlıklı karma fotoğraf sergisi de bu duyarlıkla ortaya konmuş çalışmalardan biri...
NUSRET ERTÜRK ile SÖYLEŞİ
NUSRET ERTÜRK ile SÖYLEŞİ 
Şahver Karasüleymanoğlu'nun Nusret Ertürk'le 25 Mayıs 2016'da yaptığı söyleşi.
KAPAKTA TASARIM TARTIŞMASI
KAPAKTA TASARIM TARTIŞMASI*“Küstüm!” diyen de var, “Edebiyatın ruhuna daha uygun” diyen de…
* Tasarım değişikliğinin olumlu sonuçlarını kısa sürede gördüklerini söyleyen Can Yayınları’nın sahibi Can Öz, “Satışlarımız üçe katlandı” diyor…
KAMAMBER'İN ARMAĞAN GİŞESİ HÂLÂ AÇIK!
KAMAMBER'İN ARMAĞAN GİŞESİ HÂLÂ AÇIK!
"A ah! Tank! Tank mı?... Hmm, tank... yeşil. Kamuflaj yeşili. Yeşil, tank, tüfek... tank-tüfek mi? Sokakta tank-tüfek var ve benim hiçbir anlamım yok! Ne kadar naifim, tanrılar beni bildikleri gibi yapsınlar! İnandığım dünyayı şimdi ve burada kuracakmışım! Benim dünyadan haberim yok ki daha. Neye yararım ben? Ben erkek arkadaşıma kahvaltı hazırlayayım. Bugün sarı tabaklarla yeşil örtüyü sereceğim...
SELİM ESEN'İN "AA AJANS HABERLERİ" KİTABI ÇIKTI
SELİM ESEN'İN "AA AJANS HABERLERİ" KİTABI ÇIKTI
Usta gazeteci Selim Esen'in "AA Ajans Haberleri - Olaylar Sarmalında Yazıl(a)mayanlar" kitabı Ürün Yayınları'ndan çıktı.
BİR DÖNEMİN YEMEKLİ HİKÂYESİ "SOĞAN ÖLDÜ YAŞASIN YEMEK"
BİR DÖNEMİN YEMEKLİ HİKÂYESİ "SOĞAN ÖLDÜ YAŞASIN YEMEK"
Acı, tatlı anılar, hayatın tuzu biberi yaşanmışlıklar, aynı sofradaki lezzetler gibi tadı damağımızda kalan kelimeler… Yemek yemeyi büyük bir keyif haline getiren, sofrasını dostlarla paylaşmayı ve kadeh kaldırmayı seven bir kadın, Sunar Kural Aytuna…
SILA: DEMOKRASİ FARKLILIKLARA SAYGI DUYMANIN ADIDIR
SILA: DEMOKRASİ FARKLILIKLARA SAYGI DUYMANIN ADIDIR
Yenikapı'da düzenlenen ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi' öncesi "Darbelere karşıyım ama böyle bir şovun içinde olmayacağım" dediği için hedef tahtasına oturtulan Sıla, süreci şaşkınlık ve üzüntüyle izlediğini söyleyerek, "Demokrasi farklılıklara saygı duymanın adıdır" dedi.
VEDAT TÜRKALİ'Yİ KAYBETTİK!
VEDAT TÜRKALİ'Yİ KAYBETTİK!
Yazar Vedat Türkali bu sabah 97 yaşında Yalova'da hayatını kaybetti. Acı haberi Türkali'nin kızı Deniz Türkali Twitter'dan duyurdu.
DURSUNALİ SARIKOÇ'U KAYBETTİK!
FOTOĞRAF SANATÇISI DURSUNALİ SARIKOÇ'U KAYBETTİK!
Fotoğraf sanatçısı Dursunali Sarıkoç bugün hayata gözlerini yumdu.
ALTIN KOZA'DA YARIŞACAK FİLMLER BELLİ OLDU
ALTIN KOZA'DA YARIŞACAK FİLMLER BELLİ OLDU
Geleneksel olarak Altın Koza Film Festivali adıyla düzenlenen, ancak bu yıl Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından adı değiştirilerek "23. Uluslararası Adana Film Festivali"nde 55 film arasından 12 film seçildi.
SITKI FIRAT'I KAYBETTİK
SITKI FIRAT'I KAYBETTİK
Fotoğraf sanatçısı Sıtkı Fırat 86 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ünlü fotoğraf sanatçısının ölümü fotoğraf çevrelerinde üzüntüyle karşılandı. Fırat, 18 Haziran Cumartesi günü Kocatepe Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Ankara Cebeci Asrî Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
UYKUSUZ, ERDOĞAN'IN DOĞUM KONTROLÜ SÖZLERİNİ YORUMLADI
UYKUSUZ, ERDOĞAN'IN DOĞUM KONTROLÜ SÖZLERİNİ YORUMLADI
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Zürriyetimizi artıracağız diyorum. Nüfus planlamasıymış, doğum kontrolüymüş, hiçbir Müslüman aile böyle bir anlayış içinde olamaz" demiş ve bu sözler gündemi değiştirmiş, tartışma yaratmıştı. Haftalık mizah dergisi Uykusuz Erdoğan'ın bu sözlerini bir karikatürle kapağına taşıdı.
HAYDARPAŞA'DA 8. KİTAP GÜNLERİ
HAYDARPAŞA'DA 8. KİTAP GÜNLERİ
Haydarpaşa Gar istasyonunun peronlarında yapılan 8. Kitap Günleri 5 Haziran'a kadar devam edecek. Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen 8. Kitap Günleri 1 Haziran'da Haydarpaşa'da başladı. Haydarpaşa Gar istasyonunun peronlarında yapılan kitap günlerinin onur konuğu Türk edebiyatının önemli isimlerinden Selim İleri.
GIRGIR'IN KAPAĞI: "BENİ TÜRK SAVCILARINA EMANET EDİNİZ"
ERDOĞAN GIRGIR'IN KAPAĞINDA: BENİ TÜRK SAVCILARINA EMANET EDİNİZMizah dergisi Gırgır, Rıza Sarraf davasında Erdoğan'ın ve 4 bakanın adının geçmesi üzerine Erdoğan karikatürünü "Beni Türk savcılarına emanet ediniz" ifadesiyle kapağına taşıdı.
 
1 - 2 - 3 - 4
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 22.05.2019 - 13:38:14 | Şu an 147 kişi online | Kullanım Koşulları