ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
YANLIŞ YOLUN YOLCULARI
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Burası, Sakarya'nın Kocaali ilçesi, Öğretmenler Sitesi.

Sabah erkenden kalkmış, yolun kıyısından Akçakoca yönünde yürüyorum. Karanlık dağılmış, güneş henüz doğmamış. Arkamdan gelen bir otomobil tam yanımda durdu. Camı açtı bana döndü:

"Günaydın" dedi.

"Günaydın."

"Doğru gidiyor muyum?"

"Nereye gideceğinize bağlı."

"Sakarya'ya gitmek istiyorum."

"Tam ters yoldasınız."

Yolcumuz anlaşılan buranın yabancısı. Gece gelmiş, bir yerde kalmış. Şimdi yola çıkmıştı. İyi ki sordu. Ya sormasaydı, doğru yolu öğrenmeseydi? Düşme, işte bu noktada başlar.

Yanlış yolda yürüyenleri ne çok görüyoruz. Özellikle yönetim katında; eğitimde, ekonomide, dış ilişkilerde, turizmde, ulusal birlikte... Geleceğe değil geçmişle yüzünü çevirenlerin sürüsüne bereket.

Bir de, "biz doğru yoldayız" diyorlar iyi mi. Önce yola bakılmalı; yanlış mı, doğru mu diye.

Adamın biri, ölmeden önce karısına üç zarf bırakır:

"Ben ölünce bunları sırayla aç" der.

Adam ölür. Kadın birinci zarfı açar:

"Tabut için. Beş yüz dolar."

Kadın ikinci zarfı açar:

"Mezar için. Bin dolar."

Kadın üçüncü zarfı da açar:

"Taş için. On bin dolar."

Kadın arkadaşına parmağındaki yüzüğü ve değerli taşını gösterir: "İşte bu!"

Celile, gerçek kişilerden, tarihi olaylardan esinlenerek yazılmış bir Osman Balcıgil romanı. Nâzım Hikmet'in annesi, Yahya Kemal'in sevgilisi, Osmanlı'nın ilk kadın nü ressamı Celile.

"Gönlünü, kendinden dört yaş küçük olan Yahya Kemal'e kaptırdığında evliydi, iki çocuğu vardı. "Ela gözlü pars" diye şiirler yazdı ünlü şair onun için. Güzel kadın hayatında ilk defa bulutların üzerinde uçtuğunu düşündü. Aşkı uğruna eşini, evini terk etti. Onu taşıyabilecek bir yüreğe sahip değildi şair. Onu yarı yolda bıraktı, sıvışıp kaçtı."

O Yahya Kemal ki, 1950 yılında Nâzım Hikmet'in hapisten çıkması için bir imza verme inceliği, yürekliliği gösteremez! Celile hanımın yüzüne bile bakmaz. Artık kişiliği yerlerdedir.

Yanlış yoldan gidip de doğruya ulaşan henüz görülmedi. O yolcuları ve çevresini hep acı bekler...

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 22.05.2018 - 08:56:59 | Şu an 77 kişi online | Kullanım Koşulları