ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
AŞUT AİLESİ AKÇAKOCA'DA
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Yazlığım Akçakoca'nın yirmi beş km batısında Kocaali Öğretmenler Sitesindedir.

Bir sabah Attila Aşut'tan telefon geldi:

"Akçakoca'ya geldik bir haftalığına."

En güzel haber benim için. Attila Aşut ağabeyle olmak ne güzel. İlk cümlem şu oldu:

"Bir gününüzü bana ayırırsanız çok sevinirim. Ben gelirim sizi, Akçakoca'dan alırım. Kocaali, Karasu dolaşırız. Sakarya ırmağının denize döküldüğü yeri görürüz."

"Tamam."

Attila Aşut demek, Türkçe'yi ödünsüz doğru konuşup, doğru yazmak demektir. Yalanın, yanlışın yakınından, yöresinden geçmeyen adamdır Attila Aşut. Her türlü sanatı, bilgiyi özümseyen onları herkesle karşılıksız paylaşandır o. Böyle bir kişiyle birlikte olmaktan daha iyi ne olabilir?

Gününü belirledik: 2013 yılının şeker bayramın üçüncü günü.

Dr. Özen Aşut'la tanışmışlığım vardı. Sevgili oğulları Ozan'ı ilk görecektim. Böyle bir annenin, böyle bir babanın çocuklarını merak ediyordum.

Sabah sekizde Akçakoca'da otelin önündeydim. Denizin, kumsalın tam kıyısı burası.

Beni bekliyorlardı. Hiç görmediğim Ozan'ı hemen tanıdım; elinde kocaman bir kitap vardı çünkü. Ozan, İstanbul'da bankacıydı. Onun önceliği okumasıydı. Ozan'dan başkası beklenemezdi.

Yolumuz uzundu. Hemen yola koyulduk. Akçakoca'yı inceleyerek tepedeki Öğretmen Evine ulaştık. Denizden birkaç yüz metre yüksekliğine binanın yüksekliği de eklenince, sanki denizin tam üstündeymişiz duygusu veriyordu. Öğretmen Evinin sekizinci katındaki lokanta katına çıktık. Karadeniz, olanca güzelliğiyle önümüzde uzanıyordu.

Melen ırmağının Karadeniz'e döküldüğü Melenağzı köyü burası. Balıkçılığıyla ünlü. Orada Şinasi'yi görmesek Melenağzı'nı görmüş sayılmayız. BirGün gazetesini çevrede okuyan tek kişi. Gözü gönlü açık, güler yüzüyle insanı kucaklıyor. Rakısını değil de çayını içiyoruz bu kez.

Zaman öğleye gelmek üzere. Kocaali Öğretmenler Sitesine evime geliyoruz. Eşimin sevinci benden çok, konukları karşılıyor. Yemek masası hazır. Mevsimin ilk palamutları tavada yerlerini almışlar, kırazmışlar; onlar da konukları güler yüzle karşılıyorlar.

Öğretmenler Sitesi, yüz kırk evlik, deniz kıyısında, öğretmenlerin ortak eseri. Harcına sevgi katılmış. Herkes birbirini tanıyor.

Batıya doğru açılan düz bir yolla Karasu'ya ulaşıyoruz. Burada Sakarya ırmağı Karadeniz'e dökülüyor. Bir kilometre boyunca lokantaları, çay evlerini görmek, oraların konuğu olmak pek güzel. Bu gözlemleri Attila beyle yapmak daha da güzelleştiriyor. Kalıcı anılar koruma altına alınıyor. Günün bitmesi istenmiyor. Saati durdurmak olası değil.

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 22.05.2018 - 08:56:59 | Şu an 83 kişi online | Kullanım Koşulları