ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
MUSTAFA ÖZER
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Can arkadaşım Mustafa Özer'i yıllar önce bir yazımda şöyle anlatmıştım:

"Mustafa Özer, MEB'den emekli daire başkanıdır, seçkin bir eğitimcidir. Sevdiği mesleğinin yanında öğretmen örgütlenmelerinde de özverili görevler almıştır. Sayın Özer, yeri geldiğinde bir İngiliz atasözünü anımsatır: 'Benim üç doktorum var; doktor sessizlik, doktor neşe, doktor perhiz.' Mustafa Özer, bunlarla yetinmiyor: 'Biz, üç doktorun önüne kitabı, sanatı ve sporu da koymalıyız' diye sözü bağlıyor. Sözü bağlamakla kalmıyor o, bu söylediklerini ödünsüz her gün uyguluyor. Mustafa Özer, çağdaş kafa yapısını geliştirmek için okuyor, kültür sanat ortamlarında bulunuyor. Edindiği bilgileri, gözlemleri çevresiyle paylaşıyor. Bir kültür elçisi olarak oradan oraya koşuyor. Mustafa Özerler kültür kaymağını kazıyanlara karşı en büyük engeldir." (21.04.2013 Cumhuriyet- Kanat Sesleri)

Derler ki, dost vardır gıda gibidir; her gün onu ararsın. Bana göre bu tanım Mustafa Özer'in ta kendisidir. Ben onu her gün aradım, arıyorum.

Artvin'de doğmanın, Artvinli olmanın bir ayrıcalık olduğunu iyi bilir ve ona uygun davranırdı. İnsan, biraz doğduğu yere benzermiş. Mustafa Özer, Artvin sevdasını hiç unutmadı, hep yüreğinde taşıdı, bu güzel niteliğe sıkı sıkı bağlı kaldı.

1967 yılı Erzurum Enstitüsü'ndeyiz Mustafa Özer'le. Yanımızda Âdil Gül Vahaboğlu, Müzekkir Saymaz... Umudun ve geleceğe güvenin tavan yaptığı yıllar. Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde, Erzurum Eğitim Enstitüsü'nde Fikir Kulüpleri öğrenci derneği seçimlerini kazanıyor. Erzurum Belediye Başkanlığını CHP alıyor. Gel de geleceğe güvenme. Yüzlerimiz gülüyor, umudumuz yeşeriyor.

Mustafa Özer'le o ilk günkü yakınlığımız hep sürdü. Birbirimizi tanıdıkça, birbirimizi daha çok sevdik. Gün geldi aynı ilde, aynı birimde görev yaptık, gün geldi Artvin'den gidilemeyecek Yozgatlara savrulduk. Nerde olursan olalım birbirimizi aradık bulduk; Rize'de olduğu gibi. Şimdi Rize'de bir azcık aydınlık varsa o, Mustafa Özerlerin eseridir, diyorum.

Sevgili Mustafa Özer, çok iyi bir babadır.

Çok iyi bir eştir. Sevilen, sayılan, aranan çok iyi bir öğretmendir.

Bir babanın çocuklarına bırakacağı en iyi şey saygın bir addır. O, bunun en iyi örneğidir.

Hep onurlu kaldı. Unutmayan, unutulmayan oldu.

Yüreği sevgi doluydu. Kocaman bir yüreği vardı.

Özü, sözü bir, vefalı, eşi az bulunur bir arkadaştı.

Sanatçının büyüklüğü, sahneden inerken anlaşılır, derler. Ama Mustafa Özer sahnede de büyüktü.

01.07.2016 günü aramızdan ayrıldığına inanmıyorum. Çünkü Mustafa Özer hep yanımızda, düşüncelerimizde.

Sevgili Özer, benim adımı söylemez, daha sıcak bulduğu "arkadaş" sözcüğüyle seslenirdi. İşte telefonum çalıyor, güler yüzüyle, tatlı sesiyle sesleniyor, sesi kulaklarımda yankılanıyor:

"Arkadaş, bu günkü sanat etkinliğine ben de geliyorum. Orada görüşürüz!"

"Bekliyorum Mustafa bey! Görüşürüz!"

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 22.05.2018 - 08:56:59 | Şu an 83 kişi online | Kullanım Koşulları