ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
YAZMANIN GÜZELLİĞİ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Köy enstitülü öğretmen, avukat Turan Yılmaz (1934), aynı zamanda tutkulu bir gezgindir. Ben onun bu özelliğini, gezmesini gördüğü düşe bağlayan ünlü Evliya Çelebi'ye benzetirim. Evliya Çelebi, bir gece düşünde Hz. Muhammet'i görür. Ondan, "şefaat!" dileyeceği yerde, heyecandan "seyahat!" diler. Gördüğü bu düşle yollara düşer, kırk yıl dolaşır.

Turan Yılmaz'ın böyle bir düşü görüp görmediğini bilmiyorum amma, gezdiği yerlerin Evliya Çelebi'den aşağı kalmadığını biliyorum. Yurt içi, yurt dışı gezileri eşiyle birlikte her yıl düzenli olarak sürmektedir.

Bir yıl İtalya'ya gidiyordu Turan Yılmaz. Dedim ki, "Roma'ya uğrarsanız, oradaki aşk çeşmesinden bir bardak da benim için içer misiniz?" Eksik olmasın, orada beni unutmamış.

Birbirini seven iki askerden biri erken teskere alır. Askerde kalan birayı çok özlemiş olmalı ki, arkadaşına ricada bulunur:

"Bira içerken, bir bardak da benim için iç."

Sivil yaşama karışan, bir gün birahaneye gider. Garsona: "İki bira" söyler. Biralar gelir. "Biri arkadaşım, diğeri benim için" der.

Sırayla içer. Bu, günlerce sürer. Bir gün yine birahaneye gider. Garsona:

"Bir bira" der. Garson merakla:

"Hayrola, arkadaşına bir şey mi oldu?"

"Hayır" der bizimki, "ben birayı bıraktım!"

Arkadaşlık böyle bir şey. Hiç kuşkum yok Turan Yılmaz da öyle bir arkadaştır, ağabeydir benim için.

O yıl Leningrad, Moskova gezisine çıkıyordu. Turan beye dedim ki,

"Yediğiniz, içtiğiniz sizin olsun. Başta Nâzım Hikmet'in mezarı olmak üzere Moskova müzelerini, Leningrad'ın ünlü Beyaz Gecelerini gördüklerinizi yazınız. Ankara'da bir dergiye iletirim. Böylece gezi izlenimleriniz adınızla kalıcılar katına yükselmiş olur.

 Alçakgönüllü anlatımla, "Yazma özürlüyüm" dediyse de, gezi dönüşü beni kırmadı. Yazdıklarını bana verdi. Birkaç ay sonra o yazı, Abece dergisinde çıktı. Kışı, Antalya'da geçiren Turan beye dergiden bir tane postaladım.

Bir hafta sonraydı. Turan bey beni telefonla aradı. Yazı sevincini paylaşıyordu. İşin daha da ilginç yanı, köy enstitülü şair, yazar Mehmet Başaran İstanbul'dan Turan beyi aramış:

"Yahu Turan bey" demiş "senin gezgin olduğunu biliyordum da yazar olduğunu bilmiyordum! Yürekten kutluyorum."

İnsanı, bundan büyük mutlu edecek bir şey var mı?

Yazmanın güzelliği...

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 16.10.2018 - 06:30:27 | Şu an 136 kişi online | Kullanım Koşulları