ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
BOY ÖLÇÜSÜ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

"Şener Kaya-eğitimci okur yazar"

Kendini kısaca böyle tanımlamış mühründe.

Eğitime yıllarca yön vermiş, binlerce, on binlerce öğrenci yetiştirmiş Şener Kaya. Ömrü boyunca okumuş yazmış. Sayısız kitapla arkadaşlık, kalburüstü sanatçılarla dostluk kurmuş. Dağlarca ile birlikte olmuş, uzun uzun söyleşiler yapmış. Sonuç, alçakgönüllüce üç sözcük: "eğitimci okur yazar"

Bu üç sözcüğün, insan için, toplum için anlamı pek büyüktür. Boyun okuduğun kadardır, dense yeridir. Cücelerden adım atamadığımız ülkemizde, Şener Kaya'yı varın siz düşünün.

Bizde Darwin'i sevmeyenler, bilimi benimsememiş olanlardır. Onları üzecek bir Darwin sözü:

"Kitap okumuyorsa, evlenme!" Bu, aynı zamanda bir Şener Kaya duruşudur.

* * *

Uygarlığın bir belirtisi de paylaşmaktır. Paylaşımın arttığı oranda uygarlık derinlik kazanıyor. Hani hırçın, bencil çocuk her şeye "bu benim!" diye tutturur. Ya bunu büyük görünenlerin böyle hırçınlık göstermesine ne dersiniz? Dünyada ve bizde kimi kent belediyeleri bisiklet almış, bisiklet yolları yapmış. İsteyen gelsin, karşılıksız bisiklete binsin, sporunu yapsın isteniyor. Tabloya bir göz atalım mı? Kim ne kadar paylaşımcı:

Paris'te 18 bin bisiklet. Londra'da 13 bin bisiklet. Milano'da 5 bin bisiklet. İzmir'de 500 bisiklet. Mega kent (!) koca İstanbul'da 200 bisiklet. Bursa'da 30 bisiklet. 2017 yılı başı sayıları bunlar.

Bu da bir başka boy ölçüsü.

* * *

İnsanın boy ölçüsünü bazen zekice bulunmuş ufacık bir söz belirler.

Adamın biri, bir başkasına "eşek oğlu eşek" dediği için mahkemelik olmuş. Davalının avukatı duruşmada, müvekkilinin bunu kötü bir anlamda kullanmadığını, samimi konuşmalarda takdir, övgü anlamına geldiğini söylemiş. Yargıç davalının avukatına dönüp sormuş:

"Siz ne diyorsunuz?"

"Valla iyi savundu eşek oğlu eşek!"

* * *

Eski Türklerde sanatçılara özellikle halk ozanlarına, başta yöneticiler olmak üzere büyük saygı gösterdiklerini biliyoruz. Ya günümüzde? Kimileri gerçek sanatçılardan nasıl kaçtıkları ortada. Kaçmak sözü az geliyor; onları bir kaşık suda boğuyorlar.

Ülkemizde "Yazarlar Evi", sosyal demokratların yönetimindeki Seferihisar belediyesinde bulunuyor.

Yazar Osman Çeviksoy,2016 yılının son günlerinde bazı yazarlarla Kazakistan'a davet edilir. Programda Tanrı Dağları gezisi de vardır. Dağın eteklerinde göz alıcı villalardan oluşan bir küçük kent görülür. Yazar Çeviksoy'un ilgisini çeker. O evler, Kazakistan devletinin sanatçılarına armağanıymış.

Sanatçılara verilen değer, o ülke için şaşmaz bir boy ölçüsü göstergesidir.

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 22.10.2018 - 01:41:27 | Şu an 102 kişi online | Kullanım Koşulları