Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ŞİİR AÇAR DAĞLARINDA ARTVİN'İN
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Artvin, Ardanuç ilçesinin Geçitli köyü, Ardahan ili sınırındadır. Ünlü Bilbilan yaylasının eteklerinde kurulu köyün denizden yüksekliği iki bin metrenin üstündedir. Kışları soğuk geçse de, yazıyla da, kışıyla bir doğa harikasıdır.

Doğasının güzelliğinin yanında Geçitli köyü, insanlarının yetenekleriyle de öne geçtikleri görülüyor. Son yıllardaki taşımalı eğitim çocukları amansız hırpalıyor; ama onlar bir yolunu bulup ortaya çıkıyor. Köyden kalkıp günde elli kilometre yol almak ne demektir bilir misiniz? Sabah olmadan yola koyul, akşamın ilerlemiş karanlığında eve dön! Ders çalışmaya, dinlenmeye zaman mı kalır?

Elvan Altınkaya, Geçitli köyünde doğdu; şimdi ortaokul ikinci sınıf öğrencisi. Zaman buldukça kitap okuyor, şiirler yazıyor. İlçede açılan şiir yarışmasında bu yıl birincilik aldı. Altın çocuğu kaymakamlık, altınla ödüllendirdi.

Elvan, umarım şiirle olan arkadaşlığını sürdürür, adı yaygınlaşır, kalıcı şairler arasına katılır. Neden olmasın? "İzmir dağlarında çiçekler açar!" Artvin'in dağlarında da çiçeklerin yanında şiirler de açıyor.

Ardanuç Geçitli köyünden gelen, kır çiçeği niteliğindeki Elvan Altınkaya'nın ödüllü şiiri:

BİR ÇOCUK GELİR AKLIMA

23 Nisan deyince
Bir çocuk gelir aklıma
Elinde balon yüreğinde sevgi
Gözlerinde umut olan

***

23 Nisan deyince
Bir çocuk gelir aklıma
Saçlarında pembe kurdele
Minik kalbinde heyecan

***

Her 23 Nisan'da
Bir adam gelir aklıma
Saçları sarı gözleri mavi
İçi çocuk sevgisiyle dolu

***

23 Nisan deyince
Ulusum gelir aklıma
Elinde meşale gözünde barış
Alnında aydınlık ateşi

***

Çocukluğum saklı
Bu özel günde
Her 23 Nisan'da
Bir çocuk gelir aklıma

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 15.12.2018 - 03:21:23 | Şu an 119 kişi online | Kullanım Koşulları