ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ÇGD'NİN DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ MESAJI
İÇERİK
BAŞLIKLAR

ÇGD: Basını özgür olamayan bir ülkenin, ne bugünü ne de geleceği özgürdür!

Çağdaş Gazeteciler Derneği 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü nedeniyleyazılı bir açıklama yaptı. ÇG'nin açıklamasında, Türkiye'de koşulların gittikçe gerilediği vurgulandı ve basını özgür olmayan bir ülkenin, ne bugününün ne de geleceğinin özgür olamayacağına dikkat çekildi.

"3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'ne, halkın haber alma hakkını savunan gazeteciler açısından her geçen yıl daha da kötüleşen koşullarda giriyoruz. Basın özgürlüğü alanında yayınlanan birçok raporun ortak sonucu; Türkiye'de koşulların gittikçe gerilediği gerçeğidir.

Ülkemizde 1980'lerde başlayan, 1990'larda doruk noktasına ulaşan holding temelli medya sermayesini, önce ortak gören sonra güdümüne alan AKP, karşı karşıya olduğumuz can yakıcı sorunların, medya patronlarıyla birlikte temel sorumlusudur. İktidarını, gerçeklerin duyulmaması, yalanlarla algı yönetimi üzerine kuran bu siyasi anlayış ve medya sermayesi, basını, halkın gündeminden uzaklaştırmış; Türkiye'yi tutuklu gazeteciler sıralamasında utanç noktasına taşımıştır.

Açık ve örtülü her türlü sansürün uygulandığı, bir 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü yaşamaktayız. Bu dönem, basın özgürlüğü ile halkın haber alma hakkına yaşam alanının tanınmadığı; medyanın "havuz"la, "yandaş"la tanımlandığı bir dönem olarak tarihe not edilecektir. Ancak aynı yıllar, baskılara karşı gazetecilikten vazgeçmeyenleri tarihe silinmemek üzere yazacaktır.

Şu çok iyi bilinmelidir ki; basını özgür olmayan toplumların ne bugünü ne de geleceği güvendedir. Bu bağlamda basın özgürlüğü,  gazetecilerin besini toplumun oksijenidir. Gazeteciler ne kadar özgürse toplumda o kadar temiz hava soluyabilmektedir.
Bu günler, her ne kadar karanlıkta olsalar da bu tabloya neden olanların yüzüne ayna tutma günüdür. Tüm bu koşullar karşısında dahi meslek ilkelerinden ödün vermeksizin gerçek ve doğru haber yapan basın yayın organlarımızın ve başta tutuklu konumunda olmak üzere tüm meslektaşlarımızın “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Gününü” kutluyoruz.

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ
GENEL YÖNETİM KURULU"

 

NUSRET ERTÜRK'ÜN YENİ YAZISI, "SAVAŞIN YARARI"
SAVAŞIN YARARI
İkinci Dünya Savaşı başlamış ama henüz İngiltere savaşa girmemiştir. İngiliz düşün adamı, yazar Bernard Shaw'a  bir İngiliz gazeteci sorar:
"İkinci Dünya Savaşı'na İngiltere girsin mi?"
Shaw'ın yanıtı ilginçtir:
"Birinci Dünya Savaşı'nda üç imparatorluk yıkıldı. Çarlık, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu...
ATTİLA AŞUT'UN YENİ YAZISI, "VİRGÜLÜN BABASI ÖLDÜ!"
VİRGÜLÜN BABASI ÖLDÜ!
"İkinci Yeni"nin son temsilcisi Ülkü Tamer de ayrıldı aramızdan. O, başkalarına hiç benzemeyen çok özgün, çok naif, çok renkli bir ozandı. Hüznü de, neşesi de, ironisi de tam kıvamındaydı! Nisan'ın ilk günü yaşama gözlerini yummasını biraz da onun şakacı kişiliğine yorduk. Sanki dostlarına "Nisan Bir" şakası yaparak bu dünyadan göçmüş gibiydi...
ORHAN AYDIN'IN YENİ YAZISI, "MUTLULUK GELEN GÜNDEDİR"
MUTLULUK GELEN GÜNDEDİR
-Üç gün önceki TV izlenme oranlarını gördün mü?
-Komik duruma düşmeye başladı.
-Dizilerin özet yayınları bile ondan önce. 23.sıraya kadar düşmüş.
-Reklam üstüne reklam yapılmıştı oysa.
-Nasıl olsa hep aynı şeyleri söylüyor diye düşünüyor insanlar. 16 yıldır her toplantı da her açılış ve her miting de aynı cümleler, aynı tavır aynı el işareti...
ÇGD 2017 YILININ BAŞARILI GAZETECİLERİ ÖDÜL TÖRENİ
ÇGD 2017 YILININ BAŞARILI GAZETECİLERİ ÖDÜL TÖRENİ 26 NİSANDA
ÇGD'nin "2017 Yılının Başarılı Gazetecileri" ödül töreni 26 Nisanda Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde yapılacak. Ödül töreni saat 19.00'da başlayacak. Yarışmada ödüle hak kazanan 2017 yılının başarılı gazetecileri ÇSM'de yapılacak törenle ödüllerine kavuşacaklar.
NUSRET ERTÜRK'ÜN YENİ YAZISI, "ATATÜRK VE MÜZİK"
ATATÜRK VE MÜZİK
Sahnede, Türkiye'nin yirminin üstünde ilindeki musiki derneklerinden gelmiş iki yüz seçkin sanatçı. İki bin kişilik salon dopdolu. Konseri, TRT'nin önde gelen deneyimli koro şeflerinden Kadri Şarman ile Tahir Aydoğdu yönetiyor. Atatürk'ün en sevdiği Dağlar dağlardan Carmen'e şarkılar, türküler. Seymenler gösteri yapıyor...
"EKONOMİ KENDİ KURALLARINA GÖRE İŞLER"
EKONOMİ KENDİ KURALLARINA GÖRE İŞLER
Ekonomi her şeyden etkilenir (siyasi, sosyal, idari, adli vb) ve sonucu kendi kuralları belirler.
Eğer ekonomide enflasyonist bir gelişme varsa, tasarrufları teşvik etmek gerekir, tüketimi değil!
Türkiye'nin 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle brüt dış borç stoku 453,2 milyar dolardır. Stokun milli gelire oranı ise yüzde 53,3 dür. Bu borçta özel sektör payının yüzde 70 olduğu belirtiliyor.
ORHAN AYDIN'IN YENİ YAZISI, "SAVAŞ İSTİYORUZ"
SAVAŞ İSTİYORUZ
-Yer gök bu bağırtılarla dolu. Düzene dört elle tutunan siyasetçisinden sendikacısına, gazetecisinden televizyoncusuna, sanatçı dedikleri soytarılardan din adamı kılıklı cambazlarına, bilim adamı- akademisyen diye sunulan liberal soysuzluğa kadar koro halinde bağırıyorlar.
ATTİLA AŞUT'A MESLEKTE 61. YIL ÖDÜLÜ
ATTİLA AŞUT'A MESLEKTE 61. YIL ÖDÜLÜ
Gazeteci, yazar ve siyasetçi Attila Aşut'a memleketi Trabzon'da, meslek yaşamının 61. yılı dolayısıyla iki günlük saygı etkinliği düzenlendi. Trabzon Hentbol Sevenler Derneği ve Ruhi Türkyılmaz Sanat Evi'nin düzenleyiciliğinde gerçekleştirilen etkinliklere Trabzon halkı yoğun ilgi gösterdi.
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI, "YAPAYLIK YIKIM YARATIYOR"
YAPAYLIK YIKIM YARATIYOR
Napolyon'a 1807 yılındaki bir zafer dönüşünde, onun sevdiği tavşan avı düzenlemesi hazırlanır. Yüzlerce tavşan alınır. Ancak bunlar evcil tavşanmış. Av şöleni günü bu tavşanlar bırakılır. Tavşanların kaçmaları, uzaklaşmaları beklenirken, tavşanlar onlara doğru koşarlar. Tavşan avı büyük bir yıkımla sonuçlanır. Yapaylığın yıkım getirdiği bir kez daha görülmüş...
"TÜRKLÜK SÖZLEŞMESİNİN GÜNCEL KRİZİ"
TÜRKLÜK SÖZLEŞMESİNİN GÜNCEL KRİZİ
Barış Akademisyenleri Bildirisi'ni imzaladığı için KHK ile üniversiteden atılan Yrd. Doç. Dr. Barış Ünlü, Türkiye'nin Gayrimüslimler ve Kürt sorunları odaklı son iki yüz yıllık tarihini ‘Osmanlılık', ‘Osmanlılık Sözleşmesi', ‘Müslümanlık', ‘Müslümanlık Sözleşmesi', ‘Türklük' ve ‘Türklük Sözleşmesi' kavramlarıyla çözümlemeye çalışmış...
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "IŞIĞIN PEŞİNDE"
IŞIĞIN PEŞİNDE
-Oyunlar izliyor musun?
-Evet ağabey, oyunumun olmadığı her akşam tiyatro tiyatro dolaşıyorum.
-Tüm olanaksızlıklara karşın sahneler çok şenlikli.
-Büyük bir çoğunluğu dolu salonlara oynanıyor. Her yaş gurubundan seyirci var.
-İzliyorum...
"O KÖŞENİN ADI NEDEN 'SAĞNAK'?"
O KÖŞENİN ADI NEDEN 'SAĞNAK'?
Birkaç hafta önce "Dilin Kemiği"nde, Nilgün Cerrahoğlu'nun Cumhuriyet gazetesindeki köşesinin adının neden "Sağanak" değil de "Sağnak" olduğunu sormuştum. Çünkü güncel yazım kılavuzlarında "sağnak" diye bir sözcük yer almıyordu. 
Sorumun yanıtını araştırırken ilginç bir öyküyle karşılaştım...
NUSRET ERTÜRK'ÜN YENİ YAZISI, "AZİZ NESİN FARKI"
AZİZ NESİN FARKI
Isparta Kitap Fuarında ilahiyatçı İhsan Eliaçık'a konuşma hakkı verilmemiş. İbrahim Kaboğlu, Ataol Behramoğlu gibi yazarlar da bu nedenle Isparta'ya gitmeme kararı almış.
Aziz Nesin'e 1990'lı yılların başında bir Ege kentinde katılacağı fuarda bir saatlik konuşma izlenceye alınmamıştı...
ORHAN AYDIN'IN YENİ YAZISI, "YIKIN YOK EDİN"
YIKIN YOK EDİN
- Zor tutuyorum kendimi öfkeden tüm bedenim titriyor. Gözümün önünde bir kültürel miras yıkılıyor. Koca kentten, 80 milyonluk ülkeden ses çıkmıyor. Alkışları boğuyor bir kara akıl, sevinçleri eziyor, oyun repliklerini çiğniyor, operanın, balenin, notaların üstünde tepiniyor.
Milyarlarca anıya küfrediyor...
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI, "BÜYÜMEYİ DOĞRU OKUMAK"
BÜYÜMEYİ DOĞRU OKUMAK
Türkiye ekonomisi, 2017 yılında yüzde 7.4 büyüme kaydetti. Bu tatmin edici bir orandır ama hem büyümenin kalitesi, hem de sürdürülebilirliği sorgulanmalıdır.
Biz de bunu yapalım.
Hane halkı tüketimi yüzde 6.1 büyürken, yatırımlar yüzde 7.3 büyümüş. Hane halkı tüketiminin...
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI, "ANKARA KİTAP FUARI'NDA"
ANKARA KİTAP FUARI'NDA
Köy enstitülü öğretmen, yazar Hacı Angı ile kitap imzalıyoruz. Kırk yaşlarında bir kadınla, bir kız çocuğu Angı'nın önüne geldi. Kadının elinde, uzun yıllar kullanıldığı anlaşılan Hacı Angı'nın Çocuk Gözüyle Atatürk adlı ünlü kitabı. Kadın, kitabı Angı'ya uzatırken...
ATTİLA AŞUT'UN YENİ YAZISI, "SORULARA YANITLAR"
SORULARA YANITLAR
Değerli okurlarımızın Türkçeye ilişkin soruları son günlerde hayli arttı. İnsanlar Türk Dil Kurumu'ndan umudu kesmiş olacaklar ki sorularını bana yöneltiyorlar. Ben de elimden geldiğince yanıtsız bırakmamaya çalışıyorum onları. Okurların Türkçeye böylesine ilgi duyup kimi konuları inceden inceye sorgulamaları beni çok sevindiriyor...
AYŞE ÖZER'İN YENİ YAZISI, "ADINI SEN KOY"
ADINI SEN KOY
Huckleberry Finn'in, Tom Sawyer'ın yaratıcısı Mark Twain bir dönem geçimini Mississippi Nehri üzerinde yük taşıyan gemilerde çalışarak sağlamış. Yazar olarak kullandığı takma adını da "iki kulaç derinlik" anlamına gelen İngilizce sözcük dizisinden almış. Büyük yazar, Adem ile Havva'nın...
ORHAN AYDIN'IN YENİ YAZISI, "27 MART..."
27 MART...
Dünya acılar çekiyor kardeşler.
Erdem ve vicdan yittikçe; savaşlar, katliamlar ve doğa talanları emperyalist yağmacıların ve istilacıların iştahını kabartıyor.
Bugün dört kıtanın dördünde de insanlık mutsuz.
Her gün acılar içinde kıvranarak milyonlarca gözyaşı dökülen dünya, yaşanır olmaktan çıkartılıyor...
"EDİTÖRLÜK NEDEN ÖNEMLİDİR?"
EDİTÖRLÜK NEDEN ÖNEMLİDİR?
Gazetelerde, televizyonlarda bizler okur ve izleyici olarak hep imza sahiplerini ve "ekran yüzleri"ni görür, onları tanırız. Oysa basın-yayın organlarında çalışan yüzlerce "adsız kahraman" vardır. Onlar görünmez emekleriyle yayınlara biçim verir, nitelik kazandırırlar. Gazetelerin yayın yönetmenlerini, yazı işleri kadrosunu, editörleri, düzeltmenleri ve teknik ekibi bu bağlamda sayabiliriz.
"GIDA TERÖRÜNDEN NASIL KORUNACAĞIZ?"
GIDA TERÖRÜNDEN NASIL KORUNACAĞIZ?
Yıllardır yazıyorum; ambalajında "% 100 Doğal" yazan birçok ürün "% 1 bile doğal değildir" diye. Sebep çok basit ve kolay anlaşılırdır.
"Doğal"ın anlamı; "Doğanın kendi düzeni içinde oluşan, yapay olarak hazırlanmamış olan" demektir.
Hal böyleyken;
. "Oda sıcaklığında 6 ay bozulmayan süt doğal olamaz"...
"BÜYÜKLERİN BÜYÜK GÖRÜŞLERİ"
BÜYÜKLERİN BÜYÜK GÖRÜŞLERİ
"Müzeyi görmek iyi/Müzelik olmak fena"
Nâzım Hikmet
"Müzeden hoşlanmam/Mezarlıkta işim olamaz"
Fazıl Hüsnü Dağlarca
ATTİLA AŞUT'UN YENİ YAZISI, "ATMA KARDEŞİM!"
ATMA KARDEŞİM!
Son zamanlarda moda oldu; yalnızca gençler değil, koca koca adamlar, hatta öğretim üyeleri, sunucular, bir konuda örnek vermek istediklerinde “Atıyorum!” diye başlıyorlar söze…
Neden gizleyeyim, çok bozuluyorum böyle konuşanlara!
“Atmak” sözcüğünün dilimizde türlü anlamları var:
İmza atılır, tarih atılır.
Kaleye gol atılır...
ORHAN AYDIN'IN YENİ YAZISI, "DAYAN RÜSVA ETME BENİ"
DAYAN RÜSVA ETME BENİ
- Bütün dengelerle oynandı ağabey, sistemin tüm ayarları yerle bir edildi, yenisini de kuramıyorlar, sıkıştıkça kuduruyorlar. Ekonomik denge diye bir şey hiç kalmadı.
Huzursuzlar. Dışarıdaki bataklıktan öyle kolay kolay çıkamayacaklarını da biliyorlar.
- Hiç gitmeyeceklermiş gibi bağırıp çağırıp ülkenin geleceği ile ilgili talan politikalarını halka yutturmaya çalışıyorlar ya işte o çok komik...
ORHAN AYDIN'IN YENİ YAZISI, "BAZI ŞEYLER"
BAZI ŞEYLER
-2018 geçtiğimiz yılı aratacak deniyor. Son kararnameler ile ülkenin canı daha çok yanacak deniyor. İç savaş koşullarına hızla itelendik deniyor. Tüm hazırlıklarını tamamladılar sesini çıkaranların başları ezilecek deniyor.
-Ağzı olan konuşuyor.
-Baksanıza duruma. Kestirip attılar...
ATTİLA AŞUT YAZDI, "KANTARIN TOPUZU YOK, TOPU VAR!"
KANTARIN TOPUZU YOK, TOPU VAR!
Kaç kez yazdık, söyledik:
Atasözleri ve deyimler "kalıp sözler"dir, değiştirilemez!
Hatta sözcük sırası, yani sözdizimleri bile bozulamaz!
Gelin görün ki, her alanda olduğu gibi dil konusunda da keyfilik diz boyu!
"Ben yaptım oldu!" anlayışı egemen...
"İÇ SAVAŞ FERMANINA KARŞI DİRENME HAKKI"
İÇ SAVAŞ FERMANINA KARŞI DİRENME HAKKI
Hatırlayalım, 2011 Haziran seçimi öncesinde AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan diyordu ki, "Bazı kitaplar bombadan daha tehlikelidir".
Aynı yıl Erdoğan'ın taklacı İçişleri Bakanı da "bilimsel ve psikolojik terör" suçundan söz ediyordu; "Üniversitede, partide, dernekte, sivil toplum kuruluşunda, düşünce üretim...
NUSRET ERTÜRK'ÜN YENİ YAZISI, "ALGININ BİLGİYLE İLGİSİ"
ALGININ BİLGİYLE İLGİSİ
Erzurumlu bir dedeye sormuşlar:
"Küresel ısınma hakkında ne düşünüyorsunuz?"
Dedenin yanıtı şöyle olmuş:
"Valla gardaş, sobanın yerini heç bişe tutmir!"
"KÜRESEL ENDEKSLER NEDEN ÖNEMLİDİR?"
KÜRESEL ENDEKSLER NEDEN ÖNEMLİDİR?
Türkiye, 857 milyar dolar GSYH'sı ile dünyanın 17. büyük ekonomisidir. 2016 yılı milli gelirimiz olan bu rakamı nufusumuza bölünce de (857 milyar dolar / 79.8 milyon kişi= 10.740 $ ) başka bir tablo ile karşılaşıyoruz. Zira kişibaşı gelirdeki yerimiz 66. sıradır...
ORHAN AYDIN'IN YENİ YAZISI, "MİLYARLARCA GÖZYAŞI"
MİLYARLARCA GÖZYAŞI
Kırk yaşlarında, kara yağız bir arkadaş, yanına oturuyorum, radyoda Zeki Müren "ellerim böyle boş boş mu kalacaktı, gözümde hep böyle yaş yaş mı olacaktı..." diyor.
- Nereye gidiyoruz ağabey?
- Rıhtım caddesi 21 numara, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi...
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 26.04.2018 - 05:24:11 | Şu an 91 kişi online | Kullanım Koşulları