Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ATATÜRK'E TERS GİDENLERİN RESMİ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Harf devrimi yapılmadan önce, kentlinin biri bir köye gider. Camide abdest alacak. Bakar ki, her abdestini bitiren köylü kalkıyor, poposunu iki defa sallıyor. Kentli şaşırıp kalıyor. Oradakilere, bunu nereden öğrendiklerini soruyor:

"İmam böyle söyledi!" yanıtını alıyor.

Adam iyice meraklanıyor. İmama gidiyor. İmam bir kitabı açıyor, okuyor:

"Abdest aldıktan sonra büzüğünüzü iki defa oynatınız!"

Arap alfabesinde bir harfin otuz çeşit okunuşu vardır. İmam efendi (y) ile (b) harfini karıştırmış. "Yüzük" olmuş "büzük!" Abdest alan köylüler, bundan dolayı popolarını iki kez sallar dururlarmış.

Harf devrimiyle ne yapıldığını anlamak istemeyenler, yukarıdaki işlerine devam etmelerinde bizce bir sakınca yoktur... Atatürk'ün her devriminin derin ve yerinde bir önemi vardır.

Fıkrayı, Aydın Boysan'ın Umut Simit adlı kitabından bir sabah uyandığımda okudum. Dakikalarca güldüm. Arkasından, acınacak duruma düşürüldüğümüz için de üzüldüm. Atatürk'e ters giden gidene. Ondan da geçtik, şimdi moda Atatürk'e hakaret etmede. Atatürk'e ters gidenler popolarını sallıyordu. Ya bu sonuncular?

Ankara Kızılay'da durakta otobüs beklerken, tam önümde bir ticari taksi durdu. Taksiden ağa kılıklı üç kabadayı indi. Sonuncusu da inip kapıyı hızlıca çarpınca, taksinin ön kapı camı açıldı. İçerden, biraz da öfkeli şoförün sesi duyuldu:

"Hey beyler! Bir şey unuttunuz!"

Taksi parası verilmemişti. Beyler, böyle şeylere pek alışık değillerdi anlaşılan. Belki de şimdiye değin para isteyen çıkmamıştı.

Hak edene:

"Hey beyler!" demek çok mu güç?

Yaşamın bize verdikleri, bizim yaşama verdiklerimizin bize geri dönmesidir.

Beyler! Siz şimdiye değin bu ülkeye kötülükten başka ne verdiniz?

Hâkimin biri, çiçek satan kadından her gün bir çiçek alırmış. Kadın, müşterisinin kim olduğunu bilir, ona göre davranır, gülün yarı fiyatını alırmış. Yine bir gün hâkim gelmiş, kadından gülü almış, parasını vermiş. Arkasından gelen de bir gül almış. Fiyatını sorunca hâkimin verdiğinin iki katını söylemiş. Alıcı karşı koymuş:

"O adamdan neden gülün yarı parasını aldınız?"

Kadın sesini yükseltir:

"O adam değildi, hâkimdir!" Beyler! Konuştuğumuz kişi Mustafa Kemal'dir!

Toplumun bir adama saygı duyması parayla, pulla, zorla olacak şey değildir. Atatürk'ün adı 23 Nisanlarda anılmasa da, bayramlarına sınırlamalar getirilse de, anıtlarına bile çiçek konulması engellense de... Atatürk büyüyor! Atatürk'e ters gidenlerin resminden bellidir.

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 15.12.2018 - 03:21:23 | Şu an 89 kişi online | Kullanım Koşulları