Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
METE AKYOL
İÇERİK
BAŞLIKLAR

METE AKYOL
1955 - 3 Kasım 2016

1955 yılında Ordu’da doğdu. Akyol, Talas ve Tarsus Amerikan Kolejlerinin ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. 1955 yılında Tarsus Amerikan kolejindeki öğrenciliği sırasında Hürriyet gazetesi muhabirliğini üstlenen Mete Akyol, bu dönemde Ulus gazetesinin çocuk sayfasına öykü çevirileri de verdi. 1959 yılında Akşam Gazetesi Ankara Bürosu’nda çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra 20 yıla yakın kalacağı Milliyet gazetesi’ne geçti. Mete Akyol, 1974 yılı Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan ve esir düşen on gazeteci arasında yer aldı. Akyol, Öncü, Hürriyet, Dünya, Günaydın ve Sabah gazetelerinde muhabir, röportaj yazarı, köşe yazarı, genel yönetmen ve genel yayın yönetmenliği olarak çeşitli görevlerde bulundu.
Haber üretebilmek için kılıktan kılığa giren, atlatma haber için akıl almaz yöntemler uygulayan ve bu çabaları ile ‘tam metelik’ dedirten usta gazeteci Mete Akyol, ülkemizde televizyonun ilk yıllarında da ‘Ankara’daki Meşhurlar’ adlı bir dizi söyleşi hazırladı. Değişik televizyon kanallarında çeşitli programlar hazırlayan Akyol, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Başkent Üniversitesi’nde de gazetecilik dersleri verdi. Akyol’un yayınlanan altı kitabı da bulunuyor.
Akyol, halen Başkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi ve Bütün Dünya Dergisi Genel Yayın Yönetmenliğini yürütüyordu. Akyol, İstanbul’da toprağa verildi.

(Biyografi: gazetecilercemiyeti.org.tr)

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 22.05.2019 - 13:38:14 | Şu an 146 kişi online | Kullanım Koşulları