Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
EN ACISI
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Neyzen Tevfik bir arkadaşına dert yanar:

"Önüme gelene sövüp sayıyorum. Ağır ağır eleştiriyorum, yeriyorum. Bana neden hiç kimse bir şey yapmıyor?"

Arkadaşının yanıtı şu olur:

"Ne yapacaklar ki?"

Neyzen:

"Yoksa, bunlar beni adam yerine mi koymuyor?"

Demek sıkıntının böylesi de varmış. Evet var. Adam yerine koyulmamak kötü. Bundan daha kötüsü ise, adam yerine koyulmadığını anlamamak.

Adam yerine konulmak! İnsan olanın, ilk ortak isteğidir. İnsan ilgiyle, güvenle, değerle, aranmakla, saygıyla adam yerine konulur.

Mahkeme dosyaları incelense, suç nedenlerinin ilk sıralarında aşağılamanın geldiği görülür. Çok sayıda öyküye, romana, fıkraya konu olmuştur aşağılama. Karadenizlinin biri bir tanıdığından borç alır. Borcunu bir türlü vermez. Sorun mahkemelik olunur. Mahkemede, borç alan borç verene der ki,

"Ben seni tanımayirum!"

Borç veren de yanıtı geciktirmez:

"Sen beni tanımayirsan ben de seni tanımayirum!"

Uluslar, aralarında görüşme yaparken sandalye boylarını bile eşit tutmaya özen gösterir. Eğer bir sandalye biraz alçaksa, bu aşağılamanın diplomatik yolla anlatımıdır. Ayrımına varılırsa, toplantı başlamadan sora erer. Lozan Antlaşması sırasında Türk delegeleri başkanı İsmet İnönü'ye aynı oyun oynanmak istenir. İnönü durumu görünce salonu terk eder. Koltuk boyları eşitlenince İnönü salona döner.

Ortaöğretimde öğretmenliğim sırasında, zaman zaman ilkokul öğrencilerinin sınavlarında gözetmen görevi verilirdi. Orada kimi öğrencilerin tanımadıkları görevli öğretmenlere, "amca" dedikleri görülürdü. Öğrencilerin kimileri bu söz üzerine:

"Öğretmenim, bu size amca dedi!" diye öğretmene haber vermelerini unutamıyorum. Çocuk dediğimiz o öğrenci, öğretmenin aşağılanmış olduğunu düşünüyordu.

Ankara'da sık sık görüştüğümüz, ağabey kadar yakın bildiğim birisi İzmir'e taşınmıştı. İzmir'e yazdığım mektuplarıma, gönderdiğim kitaplarıma yanıt alamaz olmuştum. Yıllar sonra onu Ankara'da görünce kendisine bu durumu anımsattım. Eski günlerimin ağabeyinden şu yanıtı aldım:

"Sana mektup yazmaya mecbur muyum?" Eski ağabeyi ara ki bulasun!

Aşağılanmayı görüp de konu etmeyene bir sözümüz olmalı.

Adam yerine konulmadığını anlamak yetenek, aşağılamayı kınamak ise yürek işidir.

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 15.12.2018 - 03:21:23 | Şu an 119 kişi online | Kullanım Koşulları