Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
DUYDUM Kİ UNUTMUŞSUN FİLTRE KAHVE SEVDİĞİMİ…
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Ayşe ÖZER

"Böyle konuşamıyorum, gözlerine bakmam lazım" dedi genç kadın, güneş gözlüğü takarak karizmatik olduğunu düşünen, babet çoraplı kısa pantolonlu genç adama. O sırada "bir filtre kahve alabilir miyim hocam?" dedi genç adam garsona. Sofistike zevkleri olduğunu kanıtlamak istiyordu genç kadına. Filtre kahve her dilde sofistikeydi, filtreydi bir kere. Ağzının tadını bilirdi genç adam, sevmezdi esasen filtre kahveyi. Ama geçer akçe bu idiyse, sen de ortama uyum sağlayacaktın "hocam". Kadın filtrelenmiş şeyleri sevmezdi, hâlâ yoktu instagram hesabı. Hâlâ mı yoktu?

"Duydum ki unutmuşsun gözlerimin renginiiiii" diye hançeresini yırtarcasına söylüyordu şarkısını, önünde paslı bir teneke, içinde bozuk paralar, akordeonunun üzerinde kuş resimleri, gözleri tamamen kapalı şarkıcı. Platonik aşkın abidesi gibi yükseliyordu sokağın ortasında. Sevgili, kendisinin görmediği renklerin hâkimiydi, kapalı olsa da görsün isterdi gönül, gözlerinin rengini. Gönlüyle görsün muamma olsa da o renk. İnsan gözü, ne kadar sevildiyse o kadar renge girerdi, bilirdi adam, gönlüyle bilirdi. Akşamüstleri yeşeren ela gözleri, deniz kenarında turkuaza dönen mavi gözleri bilirdi. Bazen de o rengi tanımlayacak bir karşılık bulunamazdı yetmiş iki milletin dilinde. Sefildi dil, söz konusu aşksa, "kalem elden düşüyor" derdi koca şair yar deyince.

Nüfusunun yarısından çoğu göçmen olduğundan, göz renkleri çağla yeşilinden turkuaza, oradan menekşeye, oradan laciverte uzanan sayfalar dolusu bir kartelayı dolduracak çeşitlilikte olan Tanpınar'ın şehrinde, sokak müzisyenleri en çok o şarkıyı söylerdi. Duymuşlardı ki, sevgili gözlerinin rengini unutmuştu. Öyle diyesiydi elalem. Yazık olmuştu o gözlerden, -ki yaşarınca renkleri de değişirdi-, sevgiliye akan yaşlara.

Âşık Veysel, kendisindeki aşk olmasa, güzelliği on par'etmez sevgiliyi gönül gözüyle görmüştü. Gözlerini açtırmak isteyenleri "belki hayal ettiğim gibi bulamam dünyayı, hayallerim yıkılır" diyerek geri çevirdiği rivayet olunurdu. Aşkın gözü kör müydü? Hiç kimsenin göremediğini gösterir, köpüklü denizde yakamozdur ışıltısı. İki gözü rüyetten mahrum da olsa, kimseler duyamaz sevgilinin gözlerinin rengi hakkında biriyle konuşuk ettiğini. Gözleri kapalı maşuk, üşütür aşığı.

-Duydum ki unutmuşsun filtre kahveyi sevdiğimi?

-Filtre sevmiyorum ben.

Göçmeni demografik fırsat penceresinden bakan kentin en güzel abisi, sevdanın yerlisi olmadığından unutmuştur sevgili gözlerinin rengini. Yoksa aşkın bir gözü fazla.

ozerayse96@gmail.com

 

AFFET BİZİ ELENİ! ADINI SEN KOY GARDIROP ATATÜRKÇÜSÜ KİMDİR? FİKİRTEPE DÜŞTÜ! BAŞKA OLUR AĞALARIN KURULTAYI ORGANİK AYDIN, TURFANDA VEKİL CHP'Lİ KIZ KARDEŞİME AÇIK MEKTUP KÜTÜK SİYASETİ: NERELİSİN? ATANAMAYAN SOL YA DA AL YAZMALININ ÖLÜMÜ DUYDUM Kİ UNUTMUŞSUN FİLTRE KAHVE SEVDİĞİMİ… AÇ HARMANI* BABASI EVDE OLMAYAN ÇOCUKLAR CENNETTE FAZIL SAY VAR MI? KAPILAR, KİLİTLER, KÖPRÜLER KÜÇÜĞÜN RIZASI AYŞE ABLA, OHAL NE DEMEK? SIRITMAK POLİTİK BİR EYLEMDİR BURALI MISINIZ? KUMANYA, SEFER TASI ve HANIMELLERİ DİPLOMA, APOLET, RULET DOKUNMAYIN ŞABANIMA! BEKLE ZEYTİN TANESİ KORKMA! KİMLİĞE İTİNAYLA PVC KAPLANIR BENİM BAŞÖRTÜLÜ BACILARIM ŞAMPANYA, EKMEK ve GÜLLER.. CHP GENÇLİK KOLLARI KURULTAYININ ARDINDAN… MAYMUNCUK LİSTE KAHVALTININ MUTLULUKLA BİR İLGİSİ OLMALI MERKEL’İN ÇATALI VE POLONYALI MUSLUKÇU ASIL İŞ TAHİR OLABİLMEKTE…
 
1 - 2 - 3
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 47 kişi online | Kullanım Koşulları