Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ON BİNLERİN “ADALET YÜRÜYÜŞÜ”
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Haziran'da tek başına başlattığı, ancak daha sonra on binlerin katıldığı 25 günlük Adalet Yürüyüşü, dün İstanbul'da dev bir buluşmayla sona erdi. Bu yazıyı İstanbul Mitingi'nden önce yazdığım için ayrıntıya giremiyorum. Şimdilik yürüyüş konusunda genel bir değerlendirme yapmakla yetineceğim.

Yaz mevsiminin en sıcak günlerine denk geldiği için son derece güç koşullarda gerçekleştirilen Adalet Yürüyüşü'nün büyük bir başarıyla örgütlendiğini ve CHP yönetimindeki yerel yönetimlerin yürüyüşe verdikleri lojistik desteğin bu başarıda önemli payı olduğunu öncelikle belirtmemiz gerekiyor. Bu arada 69 yaşındaki Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 450 kilometrelik Ankara-İstanbul yolunun her santimetre karesini yürüme konusunda gösterdiği inatçı kararlılığı da selamlamak isteriz.

Yürüyüş, son halkoylaması sürecinde oluşan "Hayır Cephesi"nin bileşenlerinin büyük ölçüde desteğini alırken, fanatik AKP'liler dışında, "Evet"çilerin de sempatiyle baktığı bir büyük kitle eylemi olarak tarihe geçti. Bunun böyle olduğunu, AKP'ye yakın araştırma şirketlerinin anket sonuçları da doğrulamış bulunuyor.

DOĞRU TUTUM

Adalet Yürüyüşü'ne sol'un bir kesiminden kimi eleştiriler yöneltildi. Ancak somut gerçeklik karşısında havada kalan bu eleştirilerin toplumsal bir karşılığı olmadı. CHP'nin geçmişteki yanlışları gerekçe gösterilerek yürüyüşe takınılan olumsuz tutum, söz konusu örgütlerin tabanında bile yankı bulmadı.

"Adalet Yürüyüşü" konusunda sosyalistlerin yaklaşımı, "eleştirel destek" olmalıydı.

CHP'yi eleştirmek; Kemal Kılıçdaroğlu'nun ana muhalefet partisi genel başkanı olarak yeterliliğini tartışmak ayrı bir konudur...  

On binlerin kızgın asfalt üzerinde 450 kilometrelik Adalet Yürüyüşü'ne burun kıvırmak ise çok başka şeydir!

Sosyalistlerin eleştirileri, toplumsal savaşımda CHP'ye tarihsel sorumluluğunu anımsatarak onu daha ileri bir çizgiye çekme amacına yöneliktir.

Yürüyüşe karşı çıkmak ise tarihsel bir eylemi değersizleştirme çabasıdır.
Birincisi devrimci bir tutumdur. İkincisi kendini beğenmişlik ve nihilizmdir!

Bu kitlesel yürüyüşte "Hayır" cephesinin birlikteliğini ve Gezi'nin cıvıl cıvıl renklerini görememek, siyasal körlük anlamına gelir.

Kılıçdaroğlu elbette bir düzen siyasetçisidir. Şimdiye değin pek çok yanlış yaptı, yine yapabilir. Ama sokağın başka bir diyalektiği var. Bunu görmek gerekiyor. Eylemi Kılıçdaroğlu'nun ufkuyla sınırlamak doğru değil.

Daha geniş birliktelikler, kenardan seyredip ahkâm kesmekle değil, var olanı büyütecek adımları desteklemekle gerçekleşir.

Cam fanusta sol siyaset olmaz! Bu yürüyüş "CHP yürüyüşü" değil, adalet arayan herkesin yürüyüşüydü. Kitlelerin hak talebiyle sokağa döküldüğü yerde ucuz polemiklerin yeri olmamalı.

YÜRÜYÜŞ'ÜN TURNUSOL ETKİSİ

Halkın "Hak, hukuk, adalet!" belgisiyle yollara düşmesi, Saray'ın ve Hükümet'in kimyasını bozdu! Beklemiyorlardı böyle görkemli bir direnişi! Şaşkın ve tedirginler. Yürüyüş konusunda nasıl tepki vereceklerini bir türlü kestiremiyorlar. Bir gün tehdit savururken ertesi gün "hoşgörülü demokrat" kesiliyorlar! Atacakları yanlış bir adımın, dipten gelen dalgayı büyütmesinden ve "Saray iktidarı"nın çatırdamasından korkuyorlar...

Her büyük siyasal-toplumsal olay gibi, Adalet Yürüyüşü de "sağda ve solda" yeni ayrışmaların habercisi olacağa benziyor. İşte en son örnek:

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Adalet Yürüyüşü'yle ilgili olarak, "Bu yürüyüş CHP'nin bonzaisidir" derken, aynı partinin Genel Başkan Yardımcısı Turgut Okyay'ın yürüyüşe destek vermesi dikkat çekti. Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk'e konuşan Okyay, Adalet Yürüyüşü'nü şöyle değerlendirmiş:

"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşü, dünya adalet tarihine geçecek bir yürüyüştür. Demokrasi, hak ve özgürlüklerin gelişmesi için mükemmel bir başlangıç. Bu yürüyüş adalete katkı sağlayacaktır."

ARTIK SOKAK KONUŞACAK!

Hükümet ve Saray, on binlerin yürüyüşünden çok rahatsız! Çünkü gündemde artık AKP değil Adalet Yürüyüşü var! RTE ve yetkisiz Başbakan Binali Yıldırım, gelişmeler karşısında ne diyeceklerini bilemez durumdalar. Umarsızlıklarını yansıtan gülünç açıklamalar yapıyorlar. Biri, "Bizim lütfumuzla yürüyorsunuz!" diyor. Öteki, "Biz bu yolları yapmasaydık zor yürürdünüz!" buyuruyor. Sıkıştıkları yerde ise beylik ezberlerine başvurup, ülke nüfusunun yarısını "PKK ve FETÖ destekçiliği" ile suçluyorlar!

Ama sonuç ortada! Onlar saldırdıkça yürüyüşe katılanların sayısı arttı, İstanbul'da milyonlara ulaştı! Şimdi adeta yalvarıyorlar: "Vazgeçin bu yürüyüşten! Hak yollarda değil, Meclis'te ve yargıda aranır."

Hayır, mücadele artık sizin oyun alanınızda değil, yaşamın her alanında verilecek! Adaleti, parmak sayısıyla kilitlediğiniz Meclis'te ya da parti başkanınızın belirlediği "güdümlü yargı erki"nde aramanın sonuçlarını toplum olarak gördük. Bundan böyle her yer eylem alanı!

Adında "Adalet" olan bir partinin iktidarında insanlar adalet için yollara düşüp günlerce yürüyorlarsa, vicdan sahibi herkesin biraz durup düşünmesi gerekmez mi?        

Süleyman Demirel'le yıldızı hiç barışık olmayan Erdoğan, Adalet Yürüyüşü'nü sözümona küçümsemek için onun ünlü bir sözüne sığınarak "Yollar yürümekle aşınmaz" diyor.

Kitlelerin yürüyüşüyle yollar belki aşınmaz ama diktatörlerin iktidarı aşınır, saltanatları yıkılır!

"Tarih Baba" böyle diyor!

attila.asut@gmail.com

 

YESEKE Mİ YESEKA MI? DÜZELTMENLER DÜZELTMEZSE… “MUSAFAHALAŞMA” NEYMİŞ MEĞER! “MUNDAR SEÇİM” “MAZBATA” DEDİKLERİ… “BEKA”DAN “MAŞERİ VİCDAN”A… BAHARI BEKLERKEN… YANLIŞLAR DÜZELTİLMEK İÇİNDİR! DÜNDEN BUGÜNE “MÜRETTİP HATALARI” BİR BİR EKSİLİRKEN YOLDAŞLARIMIZ… HÜSEYİN ATABAŞ İÇİN EDİTÖRLÜK ZOR ZANAAT MANİFESTO ARADA KALMAK… KIBRIS TÜRKÇESİYLE TANIŞIRKEN… ÖZ TÜRKÇE SÖZCÜKLER UFAK TEFEK DEĞİNMELER YANLIŞ BİR SÖYLEM GENE EKLER VE BAĞLAÇLAR ÜZERİNE BİR YILI GERİDE BIRAKIRKEN… DOLANDIRILAN PARA MI DEVLET Mİ? ŞİİR BÖYLE SEVDİRİLMEZ! DİL YAZILARI NE ZAMAN KİTAPLAŞACAK? YAŞAM NASIL YİTER? ÖZEL ADLARIN ÖZENSİZ YAZIMI YORUMLAR VE KATKILAR SORGULAYAN OKURU SEVİYORUM! “MEŞRU” NE DEMEK? OKUR GÖZÜYLE GENE KİTAP ADLARI
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 112 kişi online | Kullanım Koşulları