Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
EŞE KİTAP YAZMA İNCELİĞİ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Attila Aşut'un, köy enstitülü öğretmen, yazar Osman Bolulu'nun ardından Facebook sayfasındaki (03.08.2017) yazısında geçen şu tümce ilgimi çekti:

"Çok sevdiği ve adına kitap yazdığı eşi Nermin öğretmenin yanında toprağa verildi."

Bu tümcede üç sözcük öne çıkıyordu: "adına kitap yazdığı..."

Dondum kaldım. Uzun uzun düşündüm; adına kitap yazılan eşler...

Eşi adına kitap yazanlar...

Kesin sayı bilinmese de, yüzleri bulacağını sanmıyorum.

Osman Bolulu, "Bir Gülün Aydınlığında" adını verdiği kitabında, sevgili eşi Nermin öğretmeni anlatır. Kitap iki baskı yaptı.

Bolulu ile Ankara / Oran'da oturuyoruz. Eşinin rahatsızlığını yakından izliyor, sık sık görüşüyor, kendisini yalnız bırakmıyordum. 10 Ocak 2010 günü, sabah yürüyüşünden eve dönünce telefonum çaldı. Osman öğretmenim arıyordu:

"Nusret, bana bir gelir misin?" tümcesinde kötü bir haber saklıydı. Hemen evine vardım. Eşini yitirmişti! Üzerinde çalıştığı eşinin kitabı ise son aşamaya gelmişti.

"Buna bir bakar mısın? Basımevine gönderelim. Öbür gün törene yetişecek. İkincisi, Cumhuriyet'e bir duyuru vereceğim. Orada senin tanıdıkların çoktur."

Kocatepe Camisi'ndeki törende "Bir Gülün Aydınlığında" adlı yapıttan iki yüzün üstünde dağıtıldı. İlgiyle, sevgiyle karşılandı. Ölümsüzlük adımı atılmıştı. O kitap olmasaydı, şimdi bunlar yazılır mıydı? Yıllar sonra da olsa Attila Aşut bu inceliği unutmamış, dile getirmiş.

Karikatürist Nehar Tüblek'in şu sözü aklımdan çıkmıyor:

"Eşlerin bir yastığa baş koymaları yetmez; aynı düşü görmeleri gerek."

Bolulu'nun bu kitabını okurken hep bunu düşünürüm. Orada, Nermin öğretmen için kullandığı bir niteleme var ki, her iki kişiyi eksiksiz anlatır: "Aslan terbiyecisi!"

Bilgenin biri de şöyle diyor: "Bir babanın çocuğuna vereceği en iyi şey, annesini sevmesidir."

Osman Bolulu'nun üç kızı bu ortamda büyümüştür; ne mutlu onlara!

Bir ayraç açarak kendimle ilgili -izninizle- yazmak istiyorum. 26 Şubat 1971'de nişanlandım. Aynı yılın 1 Ağustos tarihinde düğünümüz oldu. Bu iki tarih benim için doğum günlerimdir. İlk günden başlamak üzere, eşime yılda iki şiir armağan ediyorum. Şiir çalışmalarımın sayısı yüze yaklaştı. Bir dörtlük de olsa yeterli buluyorum. İşte onlardan biri:

"SEVGİ SOLUKLU SERÇE

-İlken'e-

Neden sevilir serçe / Bilir misin /

İncelik sezilir sesinde / Sevginin harcı vardır / Bestelerinde /

Azla yetinir / Bölüşür bulduğunu /

Azlar çoğalır taşar / Serçe sevgiyle yaşar."

(01. 08. 2015)

Osman Bolulu'dan ve onlar gibi olanlardan çok şey öğrendik. Öğrenmeye de devam edeceğiz...

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 15.12.2018 - 03:21:23 | Şu an 105 kişi online | Kullanım Koşulları