Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
DİK YÜRÜYEN ADAM
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK 

(DİK YÜRÜYEN ADAM-Rahmi Kumaş, E Yayınları- Anılar-486 say. 2017)

Rahmi Kumaş (1943), girişkenlikle, ataklıkla adını duyurdu hep. Kitabın kapağını kaparken, "düşün, hukuk ve eylem adamı" dedim.

Eğitimci, avukat, etkin bir parlamenter. Yirmi beş yaşında Sivas'ta Türkiye Öğretmenler Sendikası'nı kurar, TÖS il başkanı görevini üstlenir.

Kimi anı kitapları bana, "Doğan ayın doğuşundan bellidir" sözünü anımsatır. Rahmi Kumaş, daha küçükken akranlarından ayrılır; öne geçer. Kitabın adı, kendisine pek yakışmış.

"70 Yaş Birikiminin Kuşbakışı Görünüşü" alt başlığıyla sunulan kitap şu bölümlerden oluşuyor:

Doğal süreç, siyaset, konuşmalar, CHP ile ilgili demeçler, Ülke yönetimiyle ilgili demeçler.

Anılar, o günün yaşantısı, olayları içinde anlatılırsa daha bir ayakları yere basar. Bu kitapta onu gördüm.

Bir eserin başarısı, etkisine eşittir. Kitabın kapağı kapandığında, orada anlatılanlar düşüncede sürüyorsa, o tamamdır. Dik Yürüyen Adam, acısıyla, tatlısıyla beni derinden sarstı.

Rahmi Kumaş'ı Rahmi Kumaş yapan etmenleri merak ettim. Okul, okuma, yazma, sanatı özümseme, örgütçülük, işini eksiksiz yapma, halkın içinde yaşama... Haklı, ödün vermez. O bilinci de sezdim. Okullarda en üstün başarıyı gösterirken, sanata da okuma kadar yer ayırır. Tiyatrosu, balesi, operası, sineması... Öğrenci derneklerinde görev alır, deneyim kazanır.

Rahmi Kumaş, Trabzon'un en uzak, en yoksul bir köyünden çıkıp gelen, yüreğiyle, bilgisiyle izler bırakmış bir kişiliktir. Ömrünün ilk yetmiş yılının özeti budur. Daha nice başarılarını göreceğimizi saklı tutuyorum. Kitabına aldığı kendisiyle ilgili bir yazımdan dolayı bana şunları yazmış:

"Sevgili kardeşim N. Ertürk, 70 yıllık yaşamıma son bölümde iyi ki girdi. 9 Ağustos 2017 Ankara"

Bu da bana verilen en değerli ödül.

O yazımda, Rahmi Kumaş'ın simge savaşını anlatmıştım. Ankara'nın simge savaşını tam altı kez kazanmasına karşın, uygulayan çıkmaz. O ise, yılmadan, usanmadan bunun savaşımını vermektedir.

Rahmi Kumaş, hiç eğilmedi, hep dik yaşadı.

"Sanatçının büyüklüğü, sahneden inerken anlaşılır" derler. Bu söz, Rahmi Kumaş için epey eksik. Dün, bunca başarıyı gösterenin, yarına daha güçlü adım atacağı kesindir.

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 15.12.2018 - 03:21:23 | Şu an 123 kişi online | Kullanım Koşulları