Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
KÖYÜN KEMAN ÇALAN ÇOCUĞU İLE OĞLU
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Şemsettin Gümüş, Şavşat'ın Çavdarlı köyünden çıkmış, Cilavuz Köy Enstitüsü'nde okumuş, keman alanında çok başarılı olmuş bir öğretmendi.

Oğlu, Erdal (Gümüş) Dadaşoğlu, çevresinde çok sevilen bir iç hastalıkları uzmanıdır.

1957'de Artvin Ardanuç Ortaokulu'na Erdal beyle birlikte başladık. Aynı sırada oturur, dinlencelerde kumlukta taş oynardık. Şimdi Erdal beyle bir araya gelsek taş oyunundan başlarız biliyorum. O içtenliğini hiç yitirmedi. Bir yanı hep çocuk kaldı. Ne güzel.

Müzik öğretmenimiz Şemsettin Gümüş ilk yıl, kemanı eşliğinde, ''Nar gibi domatesle beyaz peynir'' şarkısını öğretmişti. Şarkıyı, şimdi bile mırıldanırım sevgili öğretmenimi anarım.

Bu yazım Facebook'ta 11 Eylül 2017 günü yazdım. Çok değerli arkadaşım Erdal beyden içtenlik dolu şu mektubu aldım:

"Kardeşim Nusret,

Ortaokulda birlikte okuduk. O güzel anlatımınla ortaokulu bitirdik ve ayrıldık. Aradan yıllar geçti seninle Rize'de karşılaştık. Yıl 1976 veya 77 idi ve birbirimizi o günlerimizi andık. Sonra sen tayin oldun gittin. Basından bulabildiğim ve ulaşabildiğim bazı kitaplarını okudum, mutlu oldum, gururlandım. Duyduğum mutluluğu tarif edemem. Senin o tarifinde geçen çocukluk anılarımızda olduğu gibi hâlâ duruyor. Artvin sevgisi, Ardanuç sevgisi okuduğumuz Ardanuç taş mektebi hiç unutmadım. Her yıl elimden geldiğince taş mektebe giderim, etrafında dolanırım, pencerelerinden sınıflara bakarım ama her gittiğimde kutsal yerin biraz daha harap olduğunu görür kahrolurum. Bir ara birkaç kez yazmağa başladım emekli bizim okulun bürokratlarına telefonla dert yandım, maalesef olumlu bir sonuç alamadım. Ben de artık emekli bir hekimim, bürokrat çevrem azaldı. Ne yaparız bilemiyorum. Gelin el ele verip kurtaralım o tarihi eseri.

Neyse. Nerelerdesin, ne yapıyorsun? Yazmaya devam ettiğini biliyorum. Geçenlerde Facebook'ta yakışıklı resmini gördüm hasret giderdim.

Sana selam, sana sevgi, sana sağlık dilerim.

Ben Rize'ye yerleştim. Buralara yolun düşerse, çok sevinirim.

Selamlar. Dr. Erdal Dadaşoğlu 12.09.2017''

Altmış yıllık arkadaşını hiç unutmayan, okuduğu okulu taparcasına seven böyle bir mektubu yazan yüce bir kişidir.

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 17.01.2019 - 11:58:49 | Şu an 141 kişi online | Kullanım Koşulları