Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ATATÜRKÇÜ TAYYİP’TEN MARKSİST TAYYİP’E!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Rahmi YILDIRIM

Ne gülere kaldık ey gazi hünkâr? Olmaz denilen oldu, AKP Reisi Atatürk açılımı da yaptı.

Atatürk'ün koltuğunda oturan AKP Reisi'nin "Atatürk'ü, söylemi Marksist ruhu faşist marjinallere, amorf CHP'ye bırakmayacağız" demesi yandaşlarını nasıl da şaşkına çevirdi. Sadece yandaşları değil taş fırın Atatürkçüler de aynı şaşkınlık içindeler.

Öyle ya, AKP Reisi Atatürk adını telaffuz etmekten özenle inatla kaçınıyordu, Gazi Mustafa Kemal diyerek geçiştiriyordu. Reis ve ortakları Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Atatürk'ü anma törenlerine katılmamak için hastalanıp duruyorlardı. Atatürk'ün ruhu mu çarptı nedir, AKP Reisi son haftalarda her fırsatta, parti grubunda, muhtarlar toplantısında, ekranlarda Atatürk'ü sayıklayıp duruyor. Reis'in talimatıyla AKP örgütleri Anıtkabir turları düzenliyorlar.

Reis'teki bu söylem değişikliği haliyle en başta yandaşlarını şaşırttı. Öyle ki, bir sosyal medya kullanıcısı "Reis, yavaş dön, millet ayak uyduramıyor" diye feryat etti.

Şaşkın yandaş ayak uydurmakta zorlansa da medyaya çöreklenmiş Reis dalkavukluğunu meslek edinmiş kanaat bezirgânları vaziyetten vazife çıkarmakta bir an bile duraksamadılar. Liboş Memet derhal "Atatürk'ü sevmek milli ibadettir" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Diğer köşe kadıları ve cadıları da Atatürk'ün ortak değer olduğunu, mütedeyyin kitleyi Atatürk'e düşmanlaştırmanın millete düşmanlıktan başka bir şey olmadığını ilan ettiler; "siyasal partilerin yeni politikalar geliştirmeleri normal" diyerek Reis'in değişen söylemini gerekçelendirmeye çalıştılar.

Adı anılmaya değmez bir köşe yaratığı hepsinden baskın çıktı; "Atatürk'ü babam gibi severim" diye yazdı. Kütahyalı olduğu bildirilen yaratığın Atatürk'ü babası ilan etmesi sosyal medyayı öyle bir heyecanlandırdı ki, artık o kadar olur. Kimileri bu yaratığın geçmişte Fetullah Gülen'e de methiye yazdığını, Bank Asya'dan çektiği krediyle yalı sahibi olduğunu, Fetullahçı hukuk celladı Zekeriya Öz'ü de evine heykelini koyacak kadar sevdiğini filan yazarak ciddiyetlerini bozmadılar ama mizah şerbeti içmiş çoğunluk dalga geçme fırsatını dibine kadar değerlendirdi. Yaratığa verilen yanıtlara şapka çıkarmamak mümkün değil. İşte bazıları:

Atatürk'ü babası gibi severmiş, yalancıyı eşşekler kovalasın mı?

Evlat olsa sevilmez.

Atatürk yaşasa, seni eldivenle severdi herhalde.

Baban olaydım kahrımdan ölürdüm.

Babasını bilse böyle konuşur yazar mı acaba?

Bukalemun bile bu kadar hızlı değişmez.

Yalama olmuş, vida tutmuyor.

Babası her kimse bilmiyor, herkesi babası sanıyor.

Ahmet Özal babasının katilini, bu dansöz de babasının kim olduğunu bulamadı yıllardır.

Babası kim bu dansözün, bulup tanıştırın babasıyla, bitsin bu kâbus.

Hırsını alamayan bir sosyal medya mensubu ise Rasim Öztekin'e saydırmış, sinkaf etmiş; Rasim Öztekin de "Kime küfür edeceksen, adını öğren öyle küfret, anladığım kadarıyla Kütahyalı adaşım ile derdin var" diye karşılık vermiş!

***

 

Dediğim gibi, AKP Reisi'nin Atatürk diye sayıklamaya başlaması yandaşlarını olduğu kadar Atatürkçüleri de şaşkına çevirdi. Sadece şaşkınlık değil bir parça panik durumu da söz konusu. O gündür bu gündür, Atatürkçü bilinen yazarlar, kanaat önderleri AKP Reisi'nin neden söylem değiştirdiğini anlamaya çalışıyorlar. Ortak kanaatleri, AKP Reisi'nin 2019 Başkanlık seçimini kazanabilmek için Atatürkçü bilinen seçmen kitlesinden de oy devşirmeye ihtiyacı olduğu, bu nedenle Atatürk'ü diline doladığı yönünde.

Sadece Atatürkçü yazarlar yapmıyorlar bu değerlendirmeyi. Reisçi kimi yazarlar da 2019 seçimini kazanabilmek için toplumun tamamını kucaklamanın zorunlu olduğunu, AKP Reisi'nin bu nedenle Atatürkçü kitleye de mesaj vermeye başladığını söylüyorlar.

Peki Atatürk açılımının AKP Reisi'ne faydası olur mu? Atatürkçü yazarlara bakılırsa, hiçbir faydası olmaz. Zira, Atatürkçü seçmen kitlesi solaktır sağlaktır ama salak değildir; Atatürk'ün adını telaffuz etti diye Reis'e oy vermez...

Bana sorulursa o kadar iddialı olunmamalı. Alevi açılımı, Kürt açılımı AKP Reisi'ne kayda değer oy kazandırdı. Aynı ölçüde olmasa da Atatürk açılımı da özellikle sağlak Atatürkçülerden bir miktar oy kazandırabilir ki, zaten AKP Reisi'nin amacı da bütün Atatürkçülerin oylarını almak değil.

***

Peki Atatürk açılımının prim yaptığı bu süreçte sosyalistlere komünistlere düşen bir görev yok mu? Olmaz olur mu? Naçizane derim ki, Atatürk açılımı yaparken "söylemi Marksist" diyerek aşağılayan AKP Reisi bir gün bakarsınız Marksizm açılımı da yapıverir. Marksizm açılımına kanacak sosyalist sağlaklar da mutlaka çıkar; 2010 referandumunda çıktığı gibi. O yüzden sosyalistler komünistler son derece uyanık olmalı, Marks'ı Engels'i Lenin'i AKP Reisi'ne kaptırmamalı! Stalin'i Mao'yu versek de almaz zaten!

Netice-i kelâm, ömrü boyunca Atatürk'e "put" deyip, "ayyaş" deyip, bilmem ne deyip küfrettikten sonra siyaset icabı huzuruna çıkıp şefaat dilenenlerin şerrinden Hakk saklasın amin!

rahmi-y@hotmail.com

 

BEKA MESELESİ DEĞİL KÜRT MESELESİ YENİ ZELANDA KATLİAMI DA MI ALLAH’IN LÜTFU? BANGIR BANGIR EZAN TERÖRİZMİ TUNÇ SOYER'İN BABASI ZALİM! EKONOMİ TIKIRINDA TÜRK SAĞININ ve İSLAM’IN AMERİKA AŞKI (6) TÜRK SAĞININ ve İSLAM’IN MADURO AŞKI TÜRK SAĞININ ve İSLAM’IN AMERİKA AŞKI (5) TÜRK SAĞININ ve İSLAM'IN AMERİKA AŞKI (4) TÜRK SAĞININ ve İSLAM'IN AMERİKA AŞKI (3) TÜRK SAĞININ ve İSLAM’IN AMERİKA AŞKI (2) TÜRK SAĞININ ve İSLAM’IN AMERİKA AŞKI MAGANDA POLİTİK BELGRAD’TA TİTO VE ELEKTRİĞİN TANRISI TESLA İLE BULUŞTUK! HAKKIMDAKİ DEDİKODUYLA BAŞIM BELADA! "NAZİ / AMERİKAN İŞBİRLİKÇİSİ / ULUSAL KAHRAMAN İZZETBEGOVİÇ?" ETNİK VE DİNÎ KIYIMIN ŞEHRİ MOSTAR İSTANBUL VE DİYARBAKIR’A GÖZYAŞI DUBROVNİK’E HAYRANLIK OSMANLI'YA TESLİM OLMAYAN ADRİYATİK KENTİ: KOTOR "ARNAVUTLUK'TA ENVER HOCA TARİHTEN SİLİNİRKEN..." ANKETLERE İNANMA ANKETSİZ DE KALMA! OYUM TAYYİP’E! RESNELİ NİYAZİ İLE DAĞA ÇIKMAK "ORTADOĞU'DA KÜRDİSTAN, BALKANLAR'DA MAKEDONYA" SEÇİMLER SOSYALİSTLER ve HDP VİCDAN YOKSULU SİYASET VE YARGI TÜRKLÜK SÖZLEŞMESİNİN GÜNCEL KRİZİ KÜRT RÜYASI ŞARK CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK! AFRİN AFRİN!
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 105 kişi online | Kullanım Koşulları