Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
RIZA ILIMAN
İÇERİK
BAŞLIKLAR

 

RIZA ILIMAN
1934 - 18 Mayıs 2014

1934 yılında Çorum'da doğan Ilıman, Akpınar Köy Enstitüsü ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nden mezun oldu. Çorum'da uzun süre çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Aynı zamanda Çorum Gazetesi'nde yazarlık yaptı.

TÖS, TÖB-DER, Çorum Gazeteciler Cemiyeti, İnsan Hakları Derneği, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Ulusal Eğitim Derneği, Çorum Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı gibi kuruluşlarda yöneticilik yaptı. 1987 genel seçimlerinde milletvekili seçilerek, TBMM XVIII. Dönem Çorum Milletvekilliği yaptı. Milletvekilliği döneminde özellikle insan hakları mücadelesinin yükselmesi için yoğun çaba harcadı.

Ilıman, 1994 yılında gerçekleştirilen ve Ahmet Yıldız'ın genel başkanlığında oluşan Halkevleri Genel Yönetim Kurulu'nda görev aldı. 1995'te gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulda Halkevleri Genel Sekreteri seçildi. 1996 yılında yapılan genel kurulda Rıza Ilıman, Halkevleri Genel Başkanı oldu.

Ilıman 1995 sonrası Halkevleri'nin hem devrimci demokratik kitle örgütü hem de kültür sanat örgütü olması gerektiğini savunan, Halkevleri'nin ülke çapında yaygınlaşıp büyümesi için mücadele eden devrimci Halkevcilere her zaman omuz verdi. 2004 yılında genel başkanlık görevini Abdullah Aydın'a devretti. Ancak Halkevleri'ne olan desteğini aramızdan ayrılana kadar hiç esirgemedi.


(Biyografi: halkevleri.org.tr)

 

  

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 22.05.2019 - 13:38:14 | Şu an 148 kişi online | Kullanım Koşulları