Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
‘NİŞASTA BAZLI ŞEKER’ YALANLARI
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Ercüment TUNÇALP

Nişasta bazlı şeker (NBŞ) konusunda hem yeteri kadar tartışma yaşandı, hem de tüketiciler artık sağlık açısından yararları ve /veya zararları bakımından iyice aydınlandılar.

İşte hem bunun için hem de bir tıp insanı olmadığım için ben işin tıbbi tarafını kenara ayırıyorum ve sadece işin ticari tarafını değerlendiriyorum.

Son günlerde, ülkemizdeki NBŞ temsilcilerinden kafa karışıklığı yaratan görüşler gelmeye başladı.

- Gözümüzün içine baka baka "Dünyada NBŞ kotası yoktur" diyebiliyorlar.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi Nisan 2008'de içeriği yüksek fruktoz olan meyveli ürünleri suni tatlandırıcı olarak kabul etmiş. ABD bilim adamları bunun da obeziteyi tetiklediğini ortaya koyarak yüzde 10'luk kotayı yüzde 8'e düşürmüştür.

AB ülkelerinde NBŞ ile beslenmeyi reddeden ve üretim yapmayan tam 11 ülke bulunmaktadır. Bunlar Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Hollanda, Fransa, İrlanda, İsveç, Litvanya, Portekiz, Slovenya, Yunanistan'dır.

(Kaynak: Şeker İş Sendikası Başkanı İsa Gök)

Resmi rakamlara göre, Türkiye'de 265 bin ton NBŞ üretimi yapılıyor. Bu rakam Almanya'da 56 bin ton, İspanya'da 53 bin ton, İtalya'da 32 bin tondur.

Avrupada kişi başına NBŞ tüketimi 1-1.5 kilo, Türkiye'de 6 kilo civarındadır.

Ve de hala NBŞ lobisi bu kotanın da yüzde 50 artırılmasının peşindedir.  

- Eğer dünyada kota olmasaydı Türkiye kota ilan eder miydi ve gerekçesi ne olurdu?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun son raporunda yer alan ; "Halen yüzde 10 olan NBŞ kotasının (üretiminin) artırılmaması ve gıdalarda kullanımının sınırlandırılarak sıkı denetiminin sağlanması" kararı neden alınmıştır?

Hemen arkasından yüzde 5'e düşürülmesi teklifi TBMM'ye neden gelmiştir?

- "Cargill'in üretimdeki payı yüzde 40 dır. Diğerleri yerli şirketlere aittir" diyen aynı şirketin genel müdürüdür. Televizyonda ağzından bizzat duydum. Oysa gerçek tamamen farklıdır.

    Kota (Ton)   Kota Payı %
ABD merkezli Cargill 116.181 44
ABD merkezli Amlyum 82.385 31
Cargill ortaklı PNS 37.649 14
Tat Nişasta 17.077 7
Sunar Mısır 11.708 4
  265.000 100

Görüldüğü gibi toplamda pazarın yüzde 90'ı ABD'li şirketlerin tekelindedir.

(Kaynak: Pankobirlik)

Konuştuğumuz Türkiye pazarıdır. Sadece ihracat amaçlı üretim yapanlar ise konumuzun dışındadır.

- Eğer NBŞ zararlı değilse ve pancar şekerinden farkı yoksa, bakanlık neden etikete açık seçik yazılmasını istiyor acaba?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu raporunda; "Yiyecek ve içecek etiketleri üzerindeki şeker içeriğinin, elde ediliş kaynağı ve früktoz oranı belirtilmek suretiyle Türk Gıda Kodeksi şeker tebliğine uygun şekilde ‘şeker', ‘glikoz şurubu', ‘yüksek früktoz mısır şurubu', ‘invert şeker' vb. şeklinde açık olarak yazılmasının sağlanması" kararına ihtiyaç duyulduğu çok açıktır.

Elbette Bakanlık kararı yerindedir ve artık pancar şekeri ile NBŞ arasındaki tercihi tüketici yapacak ve gerçek kotayı halk koyacaktır. 

Sonuçta; ben üretici olsam, bırakınız etiketi, ambalajın önyüzüne bant atar, üzerine de kocaman ‘pancar şekerinden üretilmiştir' açıklamasını koyarım.

Neden mi?

Birincisi, bu ülkenin insanıyım; pancar çiftçisinin ve şeker fabrikası işçisinin devreden çıkmasını istemem. İkincisi, aynı zamanda tüketici de olduğum ve yeterince aydınlandığım için kişisel tercihim bu yöndedir.

Üçüncüsü, 40 yıllık da perakendeci olduğuma göre hangisinin daha fazla talep göreceğini de öngöremeyecek miyim yani?

ercumenttuncalp@yahoo.com

 

  

“BİRDEN ÇOK ENFLASYON OLABİLİR Mİ?” DÖVİZ REZERVLERİ NEDEN ÖNEMLİ? GIDA DENETİMLERİ YETERLİ Mİ? ÜRETMEDEN TÜKETEMEYİZ ÜRETİCİ BELEDİYE PLASTİK ATIK MESELESİ PARTİ İÇİ DEMOKRASİ! TARIM ÜLKESİ MİYİZ? NEREDE O ESKİ PEYNİRLER! ANLAŞILAMAYAN ANA MUHALEFET!.. DOLARIN GERÇEK YÜZÜ! TİCARİ HATALARIMIZ TARIMSAL İSTATİSTİKLERİN ÖNEMİ DÖVİZ KURU VE FAİZ DÜŞÜŞÜ KALICI MI? ET TÜKETİMİNDE GERİLERDEYİZ CHP VE ŞAŞIRTAN ÇELİŞKİLER BORÇLANMANIN MALİYETİ ÖNEMLİDİR TÜKETİCİ GÜVENİ NE İFADE EDİYOR? ENFLASYON YÜKSELİNCE… EURO 2024’Ü BİZE NEDEN VERMEDİLER? BETON SEVGİSİ DIŞ GÜÇ KİM? FINDIK VE LİSANSLI DEPO İHTİYACI EMPERYALİZMİN KİRLİ YÜZÜ CHP’DE KOLTUK SAVAŞLARI! ZOR DOSTUM ZOR! BÜYÜME Mİ KALKINMA MI? CHP’Yİ YÖNETENLER PATATES - SOĞAN İTHALATI! YÜKSEK BÜYÜME HER ŞEY Mİ?
 
1 - 2 - 3 - 4
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 43 kişi online | Kullanım Koşulları