Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
YAPAYLIK YIKIM YARATIYOR
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Napolyon'a 1807 yılındaki bir zafer dönüşünde, onun sevdiği tavşan avı düzenlemesi hazırlanır. Yüzlerce tavşan alınır. Ancak bunlar evcil tavşanmış. Av şöleni günü bu tavşanlar bırakılır. Tavşanların kaçmaları, uzaklaşmaları beklenirken, tavşanlar onlara doğru koşarlar. Tavşan avı büyük bir yıkımla sonuçlanır. Yapaylığın yıkım getirdiği bir kez daha görülmüş. 09.03.2018

 

İçimizden Biri (Ercan Yazgan)
KAPICI CAFER

Akıl hastanesine yeni başhekim atanmış, koğuşları dolaşıyor. Hastalar, yeni başhekimi görür görmez başlamış alkışa. Başhekim bunun nedenini sormuş. Hastalar:

"Sizi, içimizden biri gibi hissettik" demiş.

Cafer'i biz, içimizden biri gibi hissetmiştik. Çünkü o "Bizimkiler " dizisinde hep haksızlığa uğruyordu. İnsan olan onun yanında yer alıyordu. Apartman yöneticisi despot Sabri beyin ise, kimse yanında olamıyordu.

Cafer, bizimle hep yaşayacaktır. 10.03.2018

 

İNSANIN İNANASI GELMİYOR

Yahya Kemal, "Etkisinde kalmamak için, başkalarını okumadığını" söyler "Ben yazarım, okur değilim" diyen çok olmuştur bizde.

Cumhuriyet'te yazdığım yıllar, Turgay Fişekçi adındaki bir şair de orada çalışıyordu. Fişekçi'ye mektupla bir şey sormuştum. Yanıtındaki şu tümceyi hiç unutamıyorum:

"Cumhuriyet'te yazdığınızı söylüyorsunuz." Yazılarımı okumadığı gibi, adam adıma bile rastlamamış. Turgay Fişekçi de okumayan şairlerdenmiş! 12.03.2018

 

YAZAR NE YAPMALI?

Ünlü yazar Sabahattin Ali, öldürülmeden iki yıl önce, yük taşımacılığı yapmak amacıyla bir kamyon alır. Bunu, Aziz Nesin'e söyler. Nesin'in yanıtı şu olur:

"Sen, kamyonculuktan para kazanamazsın. Yap. Ama, sen bu serüvenden üç hikâye çıkarabilirsen Türk edebiyatı çok şey kazanabilir."

Sabahattin Ali gibi bir yazarın bir öyküsü dünyalar değer. 13.03.2018

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 48 kişi online | Kullanım Koşulları