Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ATATÜRK VE MÜZİK
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Sahnede, Türkiye'nin yirminin üstünde ilindeki musiki derneklerinden gelmiş iki yüz seçkin sanatçı. İki bin kişilik salon dopdolu. Konseri, TRT'nin önde gelen deneyimli koro şeflerinden Kadri Şarman ile Tahir Aydoğdu yönetiyor. Atatürk'ün en sevdiği Dağlar dağlardan Carmen'e şarkılar, türküler. Seymenler gösteri yapıyor.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Yenimahalle Ankara. 16 Nisan 2018 günü. Olağanüstü bir gün yaşanıyor bu gün burada. "Atatürk ve Müzik" temalı konser, görülmeğe değer bir sanat olayı oldu. Hazırlanışı, sunuluşu, ilgi görüşü görkemliydi. Dört saate yakın sürenin nasıl geçtiği anlaşılmıyor.

Atatürk'ün sevdiği şarkılarla, saatler süren programlar yapılıyor. Acaba, başka bir devlet büyüğümüzün üç tane şarkıyı söylediğini duyan var mı? Örneğin Bayar'ın, Sunay'ın, Gül'ün... Mustafa Kemal, cephede savaşırken bile sanat düşünüyordu. Çünkü sanat, barışa açılan bir penceredir, geleceğe sahip çıkmadır.

Köy enstitülerinde her öğrencinin bir müzik aleti çalması istenirdi. Köy enstitülerini başarılı kılan bir neden de müzikle yola çıkmalarıdır. Atatürk'te de ben bunu görüyorum.

Atatürk, tüm sanatlara yakın durmuştur, onlara destek olmuştur, okullarını açmıştır. Bir insanı tanımak istiyorsanız, sanatla ilgisini sorunuz. Varlığı, yokluğu hemen ortaya çıkar.

1936 yılında Artvin halk oyunları ekibi, Atatürk'ü Ankara'da ziyaret eder. Orada, Artvin barı oynanırken, Atatürk de kalkar oyuna katılır. O andan sonra o oyunun adı "Atabarı" olarak kalacaktır.

Atatürk ve Müzik programının yaratıcı koro şefleri Kadri Şarman ile Tahir Aydoğdu'yu yürekten kutluyorum. İzleyicilerine unutulmaz müzik gösterisi sundukları için. Atatürk sevgisini müzikle pekiştirdikleri için.

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 19.03.2019 - 10:13:23 | Şu an 117 kişi online | Kullanım Koşulları