Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
BAKANLARIN TÜRKÇESİ BÖYLEYSE…
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun dili de son dönemde Saray'ın "yüksek frekans"ına uyum sağlamış durumda. Çavuşoğlu, açıklamalarını hep sert tonda ve yüksek perdeden yapıyor...

Bilmiyorum, diplomaside sesinizi yükselttiğinizde daha etkili ya da haklı mı oluyorsunuz?

Dış politikada son yıllardaki yalnızlığımıza bakınca, bunun pek de işe yaramadığı görülüyor.

Neyse, bizim konumuz şimdi dış politika değil Türkçe. Mevlüt Çavuşoğlu'nun bir açıklaması, bana bu açıdan da hayli sorunlu göründü. Bakan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Suriye'ye (Menbiç'e) asker göndereceğini söylemesini eleştirirken, Fransa'nın bu tavrını "Sonuçta bir netice almak değil de ‘ben de varım' deme çabası" olarak nitelemiş.

Çok merak ediyorum: Öz Türkçe "sonuç" ile aynı anlamdaki Arapça "netice"yi bir arada kullanan Dışişleri Bakanı'nın bu sözleri Fransızcaya nasıl çevrildi acaba?

Birden anımsadım! Hükümetin bir başka "güzide" Bakanı Bekir Bozdağ da bir dönem içlidışlı oldukları Fethullah Gülen için şöyle demişti:

"Fethullah Gülen, bu ülkenin yetiştirdiği değerli bir kıymettir."

"Değerli kıymet" sözü de tıpkı "sonuçta bir netice" gibi, Türkçeye "Bakan ağzıyla" kıymanın parlak örneklerinden biri olarak her zaman acı bir gülümsemeyle anımsanacaktır!    

* * *

"Duruş yapacak duraklar"

Şimdilerde yüklemleri ada dönüştürüp sonuna "yapmak" sözcüğünü ekleyerek tümce kurmak çok yaygınlaştı.

İniş yapıyoruz, biniş yapıyoruz, kalkış yapıyoruz!...

TCDD de bu modaya uymuş olmalı ki Yüksek Hızlı Tren'in Ankara-Konya arasındaki durakları için şöyle bir duyuru levhası asmış:

"Trenin duruş yapacağı istasyonlar: Lale-Polatlı"

Yalnız bakanlar değil, kamu kurumları da Türkçe konusunda çok özensiz.

Sanki "trenin duracağı istasyonlar" deseler süsleri bozulur!

Ayıp oluyor beyler! Hem Türkçeye hem yolculara!

* * *

O pazarda bit satılmıyor!

Türkçenin en sıkıntılı konularından biri de bileşik sözcüklerin yazımıyla ilgili süregelen karmaşadır.

Çoğu zaman hangi sözcüğün bitişik hangi sözcüğün ayrı yazılacağı konusunda duraksama yaşıyoruz.

Bu konuyu ileride daha ayrıntılı biçimde ele almayı düşünüyorum.

Konunun sanıldığından da önemli olduğunu göstermek için bugün küçük bir örnek vermek istiyorum.

Kimileri "bitpazarı" sözcüğünü "bit pazarı" diye ayrı yazıyor.

Böyle durumlarda şakayla karışık şöyle diyorum:

"Bit pazarı değil bitpazarı: Çünkü o pazarda bit satılmıyor!"

* * *

Hangi sözcük kimin?

Dildeki özleşmenin öncülerinden Nurullah Ataç, bugün kullandığımız pek çok sözcüğü türeten kişidir. İşte onun dilimize kazandırdığı öz Türkçe sözcüklerden birkaçı:

anlatı, akım, anı, andaç, asalak, ayrıcalık, ayrıntı, bağnaz, beğeni, bellek, bilim, bilinç, birey, çeviri, çevirmen, değinmek, doğa, doğal, eleştiri, eleştirmen, etkinlik, ezgi, gereksinme, giz, günce, ilginç, ilke, izlenim, kez, koşul, kural, kuram, olanak, olasılık, olay, öğe, örneğin, öykü, öykünmek, özellik, özgün, sav, somut, sorun, soyut, söyleşi, tanım, tepki, tümce, uyak, uygar, uyum, uzman, yapım, yapıt, yöresel vb.  

Bu akım elbette Nurullah Ataç'la sınırlı kalmadı. Onun açtığı yoldan ilerleyen başka değerli yazarlar ve aydınlar da Türkçenin yabancı sözcüklerden arındırılması çabasına kendi üretimleriyle katkıda bulundular. Birkaç örnek de onlardan verelim:

Melih Cevdet Anday: Ataç'ın kullandığı "tilcik" yerine "sözcük" önerisi ondan geldi ve hızla yaygınlaştı. "Mesela" yerine önerdiği "sözgelişi" de tuttu. Heykel ve heykeltıraş karşılığı olarak önerdiği "yonut" ve "yonutçu" sözcükleriyse kendi kullanımıyla sınırlı kaldı. Günümüzde bu sözcüklerin yerine daha çok "yontu" ve "yontucu" kullanılıyor.

Ömer Asım Aksoy: gensoru, tekel, sıkıyönetim.

Emin Özdemir: alıntı, sözel, seçenek, yineleme, bilgisayar (Aydın Köksal'la birlikte).

Aziz Nesin: Gülmece (mizah), gülüt (fıkra).

Yusuf Çotuksöken: tümtanı (çekap), depremdalga (tsunami).

Ahmet Kocaman: Eşdizimlilik (collocation), örnekseme (kıyas, analoji).

Fakir Baykurt: varsıl (zengin).

Tahsin Yücel: Köşemen (köşeyazarı).

Bedia Akarsu: istenç (irade).

Nermin Abadan Unat: "kamuoyu" (efkârıumumiye).

Kemal Kurdaş: yatırım (plasman)

Türk diline emek veren herkese selam olsun!

attila.asut@gmail.com

 

 

YESEKE Mİ YESEKA MI? DÜZELTMENLER DÜZELTMEZSE… “MUSAFAHALAŞMA” NEYMİŞ MEĞER! “MUNDAR SEÇİM” “MAZBATA” DEDİKLERİ… “BEKA”DAN “MAŞERİ VİCDAN”A… BAHARI BEKLERKEN… YANLIŞLAR DÜZELTİLMEK İÇİNDİR! DÜNDEN BUGÜNE “MÜRETTİP HATALARI” BİR BİR EKSİLİRKEN YOLDAŞLARIMIZ… HÜSEYİN ATABAŞ İÇİN EDİTÖRLÜK ZOR ZANAAT MANİFESTO ARADA KALMAK… KIBRIS TÜRKÇESİYLE TANIŞIRKEN… ÖZ TÜRKÇE SÖZCÜKLER UFAK TEFEK DEĞİNMELER YANLIŞ BİR SÖYLEM GENE EKLER VE BAĞLAÇLAR ÜZERİNE BİR YILI GERİDE BIRAKIRKEN… DOLANDIRILAN PARA MI DEVLET Mİ? ŞİİR BÖYLE SEVDİRİLMEZ! DİL YAZILARI NE ZAMAN KİTAPLAŞACAK? YAŞAM NASIL YİTER? ÖZEL ADLARIN ÖZENSİZ YAZIMI YORUMLAR VE KATKILAR SORGULAYAN OKURU SEVİYORUM! “MEŞRU” NE DEMEK? OKUR GÖZÜYLE GENE KİTAP ADLARI
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 47 kişi online | Kullanım Koşulları