Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
VEYSEL GÜNEY
İÇERİK
BAŞLIKLAR

DEVRİMCİ VEYSEL GÜNEY

VEYSEL GÜNEY

Veysel Güney (d. 1957, Malatya, ö. 10 Haziran 1981, Gaziantep) Devrimci Yol’un İskenderun sorumlusudur. 12 Eylül askeri darbesinden sonra Gaziantep’e geçen Güney, burada kaldığı evde polis baskını ile yaralı olarak yakalanmıştır. Çatışmada ölen Teğmen Şahin Akkaya’nin faili olarak sıkı yönetim mahkemesinde yargılanan ve avukat tutmasına izin verilmeyen Güney, TCK’nun 450/9 maddesinin ihlali suçundan idam cezası almıştır. İnfazı 10 Haziran 1981 tarihinde saat 03:00’da Gaziantep E Tipi Cezaevi’nde gerçekleştirilmiştir.

Cenazesi ailesine teslim edilmeyen Güney’in mezarının akibeti için İstanbul 1. Bölge Millet Vekili Ufuk Uras 20 Şubat 2008 tarihinde meclise soru önergesi vermiştir.

* * * * *

Değerli babacığım ve tüm dostlarım,

Ben hiçbir şahsi çıkarımı gözetmeden ülkemin bağımsızlığı ve halkımın kurtuluşu için doğru bildiğim yolda inanarak mücadele ettim. Benim kalbim insan sevgisi ile doludur.

Ben kimseyi öldürmedim, suçsuzum.

Gösterdikleri gerekçeyi dahi mahkemesi sonuçlanmadan karar verildi.

Onlara göre suçlu olabilirim. Çünkü onlar ülkeyi yabancılara peşkeş çeken ve onlarla bir avuç işbirlikçi mutlu azınlık işbirliği yapmaktadırlar. Halkıma ise zam, işkence ve ölüm reva görünmektedir.

İşte ben buna insan olarak karşı geldiğim için onlara göre suçluyum. Ama boşuna. Çünkü insan kafasındaki düşünceyi yok edemedikten sonra işkence ve idamla bir yere varamayacakları açık.

Babacığım,

Ben ölüme seve seve gidiyorum, bir namussuzluk ve bir şerefsizlik yapmadım. Onun için hiç üzülmeniz gerekmez. Benim binlerce annem babam olduğu gibi sizinde binlerce oğlunuz var.

Göndermiş olduğunuz mektupları bugün verdikleri için cevabını yazamadım.İmam ve Sultan’dan da mektup aldım.Ayrıca sultanın gönderdiği çamaşırları da aldım. Tüm dostlardan memnunum ve saygılarımı sunar mutlu yarınların halkımın olmasını dilerim.

Size bir tek dörtlük şiir yazıyorum

Mezarımı yol kenarına kazın
Üzerine devrim şehiti yazın
Başına yumruklu yıldız kazın
Gidiyorum Ölümsüzlüğe Hoşça kalın…

Selamlar.

Sizin Veysel.

 DEVRİMCİ VEYSEL GÜNEY'İN SON MEKTUBU

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 22.05.2019 - 13:38:14 | Şu an 148 kişi online | Kullanım Koşulları