Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
YOL BEKÇİLERİ Mİ, TEKNOLOJİ Mİ?
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Saim TOKAÇOĞLU

Duygusal, duygusal olduğu kadar da nostaljik yaşam hikâyeleri okudum, belgeseller izledim Çorlu'daki hızlı tren kazası nedeniyle. Demiryolcuların "Yol bekçileri" diye adlandırdıkları cefakâr emekçilerimizin hikâyeleri bunlar. "Yapılacak iş, çekilecek çile değil" diyebilirsiniz. Ama ekmek parası uğruna yapılıyor işte. Ellerinde oldukça ağır ve traverslerin üzerinde attıkları her adımda biraz daha ağırlaşan bir anahtar, sabah akşam yürüyorlar. Önce gözle, ayaklarının altında kıpırdayan bir travers hissettiklerinde elle, anahtarla yokluyorlar rayları traverslere bağlayan somunları. Gevşeyen varsa sıkıyorlar, trende yol alan canları yaşama bağlıyorlar. Yaşam dediğinin pamuk ipliğine bağlı değil midir zaten? Gevşeyen bir somunun gözden kaçması, çok büyük bir tren kazasına, onlarca insanın yaşamının sona ermesine, yüzlerce insanın yaralanmasına neden olabilir, Çorlu'daki gibi.

Maliyetli bulunarak yol bekçisi uygulamasına son verildiği söyleniyor, birkaç yıl önce. Üzücü tabii, sabah akşam, yaz kış, soğuk sıcak demeden, yeri geldiğinde ayılarla, kurtlarla, yılanlarla karşılaşan, yorucu, tehlikeli ve ağır bir sorumlulukla işlerini yapan yol bekçilerinin artık olmamaları. Issız arazide kara trenin düdüğüyle selamlanmanın hazzı onlar için başka bir şeyde olabilir mi? İyimser olalım, yol bekçisi kardeşlerimize vefasızlık yapılmadığını, işletme içinde başka işlerde istihdam edilmiş olduklarını düşünelim.

Kara tren bitti, demiryolu müzesinde yerini aldı. Belki özel hatlarda, nostaljik seferler yaparak turizme hizmet edebilir. Ancak; saatte 200-250 km hızla şehirlerimizi bağlayan hızlı tren ağını düşündüğümüzde, artık rayların gözle, elle kontrol edilemeyeceğini de kabul etmemiz gerekiyor. Akıllı telefonlarla cebimize bile giren bilgisayar teknolojisi, demiryollarında yol bekçilerinin yerini aldı. Yakından bildiğim bir projeden söz etmek istiyorum. Vagonların altına entegre edilen elektronik cihazların algılayıcıları, lazer ışınlarıyla traversleri, rayları, makasları, cıvataları sürekli kontrol ediyor. Aldığı bilgiyi anında işliyor, işlediği veriyi GPS aracılığıyla anında kontrol merkezine iletiyor. Yazılım, eğer Aselsan örneğinde gördüğümüz gibi baltalanmazsa, Türk mühendislerinin eseri. Bir yol bekçisinin büyük bir dikkatle ve doğal olarak yavaş adımlarla yaptığı gözle, elle kontrol işini, bilgisayar teknolojisinin hızıyla kıyaslayabilir miyiz?

Çorlu'da trenin raydan çıkaran doğal afet, yağmur, toprağın akması filan dense de, hepsi laf-ı güzaf! Ortada bu kadar insanın canına göz göre göre kıyan bir hırsızlık, bir yağma var! Tren yolu hızlı trene uygun olarak henüz yapılmış, üzerinden iki ay geçmiş. Sosyal medyada paylaşılan, basında yayınlanan fotoğraflar hırsızlığı alenen gözler önüne seriyor. Hadi inşaat sırasında işin kontrolü göz yumdu, payını aldı, hakedişi imzaladı diyelim. Test sürüşlerinde de mi görmediniz? Nasıl olur verdiniz, kesin kabulü nasıl yaptınız. Test sürüşlerinden sonra 1 Mayıs itibariyle törenlerle hızlı tren seferlerine başladığınıza göre, bu saydıklarımın hepsi yapılmış olmalı.

Soruşturmayı yapacak olanlar, bir tercihte bulunacaklar. Ya gerçek sorumluları bulmak için hakkıyla bir soruşturma yapacak, vebali olan herkesin bedelini ödemesini sağlayacaklar, ya da kazayı bundan öncekilerde olduğu gibi makinistin üzerine yıkıp gerçek sorumluların bu işten sıyrılmasını sağlayacaklar. İzleyip hep birlikte göreceğiz.

saimtokacoglu@gmail.com

https://www.facebook.com/saim.tokacoglu

@saimtokacoglu

 

"BİNMEK KISMET OLMADI Kİ" MÜSTEŞAR HANIM ÇILDIRIYOR MUAVİNİN KARISININ TAKILARI HACIYATMAZ MİSALİ VIP YOLCULUĞUN BEDELİ BİR HAC HİKÂYESİ SERMAYE DOYMAK BİLMEZ! FATSA'YA GİREMEYENLER, MASKELİ FAŞİSTLER MİYDİ SAYIN VALİ? DEVLET TUZAK KURMAZ! YAZIYOR! AMA NE YAZIYOR? FOTOĞRAF ÇEKMEK EZİYET OLDU YOL BEKÇİLERİ Mİ, TEKNOLOJİ Mİ? YAKINDA DİLİM DİLİM SATILACAK! YA KANLI PAZAR? TAŞERON HER YERDE! ELEKTRİKLİ BİR SOYGUN HİKÂYESİ KATLEDİLEN ODTÜ DOĞASI İÇERİDEKİ MESLEKTAŞLARIMA MİLLETÇE KANDIRILIYORUZ! YA KARAR İDAM OLSAYDI? BİNALARI YIKARAK CUMHURİYETİ YOK EDEMEZSİNİZ! BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE SORUŞTURMA SEÇİME Mİ GİDİYORUZ? MÜDÜRÜM, BİZ GÜVENDE OLMADIĞIMIZI BİLİYORUZ! ENSAR VAKFI, KAİMDER.. YA DİĞERLERİ? BU DEZENFORMASYON NEDEN? HALKA YALAN SÖYLEMEYİN! BEYAZ'IN İLK YANLIŞI YAZIK! ÇOK YAZIK! DAVUTOĞLU'NUN KAHVERENGİ RET OYU
 
1 - 2 - 3 - 4
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 19.07.2019 - 00:58:04 | Şu an 93 kişi online | Kullanım Koşulları