Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
YAZAR IŞIK GETİRMELİ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Kemal Tahir, Kurt Kanunu (1969) adlı romanında feodal Osmanlı İmparatorluğunun temellerine ölümcül bir darbe indiren ve Türkiye'de parlamenter Cumhuriyet yolunu açan devrimin Türk toplumuna hiç de hayır getirmediğini kanıtlamak ister.

Kemal Tahir elli yıl sonra bu gün aynı sözleri yazabilir miydi? Yazamazdı. Ya yazdıkları ne olacak? Adam kime hizmet etmiş?
09.07.2018

 

KİTAP OKURKEN YÜRÜYEN ADAM

Adamın biri, deniz kıyısında güneşi arkasına, eline kitabı almış hem okuyor, hem yürüyordu. İki işi birlikte aynı anda yapıyordu. Karşıdan gelen bu durumu gördü. Günaydın deyip yaklaştı:

"Sizi kutluyorum. Kitap okuyorsunuz, hem de yürüyorsunuz."

"Teşekkür ederim. İnsan okur. İnsan yürür."

"Bu ne güzel sözler sabah sabah. Adınızı öğrenebilir miyim?"

"Adım Nusret Ertürk. Öğretmenim. Biraz da yazarım."
10.07.2018

 

SENATÖRLÜĞE ATANAN AT

Despot Roma İmparatoru Caligula'nın çok sevdiği atına Roma senatosunca "senatör" unvanı verilir. Böylece tarihte ilk kez bir ata senatörlük verilmiş olur. Ben bunun tersini düşünüyorum. Acaba, bir senatöre hayvan adı unvan olarak verilmiş midir? Evet verilmiştir. Örnekleri halk dilinde çokça görülür. Örneğin Öküz Mehmet Paşa!
11.07.2018

 

AYAKKABILARINI KUCAĞINDA TAŞIYANLAR

Yıl 1961. Ağustos ayının son pazarı. Kars Cılavuz'da güneş batmak üzere. Birkaç asırlık koruluktan iki kişi çıktı, öğretmen lojmanlarına yöneldi. Biri, Cılavuz Öğretmen Okulu müdürü Mehmet Öz. Diğeri resim öğretmeni Suat Kızıltuğ. İkisinin de kucağında ayakkabıları, ayakları çorapsız. Yaka bağır açık. Dillerinde belli belirsiz bir türkü...
12.07.2018

 

YAŞ ALGISI

Ünlü tiyatro ustası Rutkay Aziz'e kızı Doğa Rutkay soruyor:

"Baba kaç yaşındasın?"

Yanıt:

"Ne demek kaç yaşındasın? Benim yaşım yok. Her zaman genç hissettim kendimi."
14.07.2018

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 15.08.2019 - 02:33:04 | Şu an 135 kişi online | Kullanım Koşulları