Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
GERİBİLDİRİMLER
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

"Dilin Kemiği"ndeki yazıların okur katında yankı bulması sevindirici. Dostlarımızın katkısını ve geribildirimlerini önemsiyorum. Bana en son ulaşan değerlendirmeleri yorumsuz paylaşıyorum.

"İçerde / içeride" sözcükleri üstüne

"Sevgili Attila,

30 Temmuz 2018 tarihli ‘Neden Hapisteler?' başlıklı "Haftanın Notu"nda, "içerde" sözcüğünü "içeride" diye kullanmayı yeğlemişsin. Bu kullanımın yanlış olduğunu söylemiyorum. Ancak ‘içerde' biçimi, Türkçenin işleyişine daha uygun gibi geliyor bana. Özellikle hapishane kültürü bağlamında, bu söyleyişin yerleşmiş olduğunu düşünüyorum. Sözcüğün ‘içerde' biçiminde yazıldığı kimi şiirlerden birkaç örnek: Orhan Veli Kanık'ın ‘Pencere, en iyisi pencere; / Geçen kuşları görürsün hiç olmazsa; / Dört duvarı göreceğine' dizelerinin yer aldığı şiirinin adı ‘İçerde'dir. Ahmed Arif'in, ‘Haberin var mı taş duvar?/ Demir kapı, kör pencere' dizelerinin geçtiği ünlü şiir de aynı adı taşıyor. Ayrıca Melih Cevdet Anday'ın oyunlarından birinin adı da ‘İçerdekiler'dir.

Sözünü ettiğim örnekler dışında, biraz aransa, yüzlercesi daha bulunabilir.

Tabii senin kullanımlarını doğrulayan örnekler de bolca vardır.

Üzerinde bir kez daha düşünmek, tartışmak gerek. Çok sevgiler..."

Nahit Kayabaşı

* * *

Şarkıdaki Türkçe yanlışı

"Merhaba,

Uzun bir aradan sonra yazıyorum sana. Ama yazılarını düzenli okuduğumu bilmeni isterim.

Yıllar geçmiş, dikkatimi çekmemiş. Sıkı bir müzik dinleyicisi olmadığımdan olsa gerek.
Sezen Aksu'nun bir şarkısı var, "Dünya ne sana / Ne de bana kalmaz" diyor.

Şarkının söz yazarı Aysel Gürel, beste Onno Tunç'un, Sezen Aksu okuyor. 1986'da çıkmış kaseti. Yani 30 yıldan fazla olmuş. Kimsenin dikkatini çekmedi mi bilmiyorum.
     ‘Ne' ve ‘ne de' kalıbı olumsuzluğu belirtiyor. O zaman ‘kalmaz' değil "kalır' denmesi gerekmez mi? Müzik sektörünün üç değerli sanatçısı bir araya gelmiş ama bunu kimse görmemiş. Şaşırtıcı! Sevgiyle..."

Gündüz Mutluay

* * *

"Terör" kavramı üzerine

"Sevgili Ağabey,
Terör (terreur) ya da tedhiş, ikisi de yabancı kökenli sözcükler. Biri Fransızca, biri Arapça. Ama adaşım Prof. Kadir Cangızbay, ilginçtir, yalnızca ‘terör' sözcüğünü yabancı olarak görüyor. Terör sözcüğü de artık dilimize yerleşti. Söyleyiş açısından tedhiş'ten daha kolay. İki sözcükten birini seçmek gerekirse ben ‘terör' demeyi yeğlerim.
Hoca'nın insan hakları açısından devletin teröre ve teröriste bakış açısı bağlamındaki eleştirisine, elbette kendini aydın olarak gören herkesin katılması gerekir. Kardeş sevgisiyle."

A. Kadir Paksoy

* * *  

"Çifte edilgenlik" üzerine

"En çok yinelenen yanlışlardan biridir gereksiz edilgenlik eki. Bu yazınızı televizyonlarda çalışanlar da okusa ne güzel olur! 
Bir başka yanlış da şu: Gereksiz ‘ettirgenlik' eki kullanımı. Örneğin, ‘Yaşlı, gazeteyi torununa okutuyor" tümcesindeki yüklemi ‘okutturuyor' şeklinde yazanlar, söyleyenler çok.     Kısacası, hem 't' hem de 'dir' ettirgenlik eki kullanılıyor. Örnek:
‘Gazete aldırıyor.', ‘Dilekçe yazdırdı.' Doğru.
‘Gazete aldırtıyor.', ‘Dilekçe yazdırttı.' Yanlış.
Bir televizyonun kitap tanıtımında yaptığı gibi: ‘Okuyalım, okutturalım' değil, ‘okutalım' denmelidir.
Saygılar Trabzon'dan."

Hasan Baş

* * *

"Saygın Aşut. yazılarınızın eğiticiliği her tür övgüye değer...

Sağ olun, gönenç içinde olun...

Öz Türkçe tutkunu okurunuz Tarık Konal."

* * *

HAFTANIN NOTU

BAYRAMA GİRERKEN...

Yarın "Kurban Bayramı"nın ilk günü. "Kurban" ve "bayram" sözcüklerini bir arada görmeyi hep yadırgamışımdır. Cana kıyılan bir ortamda nasıl "bayram" edilebilir ki! Ama insanlık tarihi boyunca hep böyle olmuş, ilahlar için kurban gerekmiştir...

1959 yılında yazdığım bir şiirde, "Bayram sevinçleri nerede kalmış / Mamutlardan ötedeki çağların / Sevgilerin eşit dağıtıldığı / Kutsal teraziyle aka-karaya / Betiklerde uyuyan zamanların" demişim. Çünkü yaşadığımız çağ, insanlarda bayram sevinci, coşkusu bırakmadı...

Bayramların en hüzünlü geçtiği yerlerin başında kuşku yok ki hapishaneler gelir. Hele de kimi kimsesi olamayan gariban mahkûmlar için... Bayramlarda ben en çok onları düşünürüm.

Bayramları bayram gibi yaşayacağımız günlere özlemle...

attila.asut@gmail.com

 

YESEKE Mİ YESEKA MI? DÜZELTMENLER DÜZELTMEZSE… “MUSAFAHALAŞMA” NEYMİŞ MEĞER! “MUNDAR SEÇİM” “MAZBATA” DEDİKLERİ… “BEKA”DAN “MAŞERİ VİCDAN”A… BAHARI BEKLERKEN… YANLIŞLAR DÜZELTİLMEK İÇİNDİR! DÜNDEN BUGÜNE “MÜRETTİP HATALARI” BİR BİR EKSİLİRKEN YOLDAŞLARIMIZ… HÜSEYİN ATABAŞ İÇİN EDİTÖRLÜK ZOR ZANAAT MANİFESTO ARADA KALMAK… KIBRIS TÜRKÇESİYLE TANIŞIRKEN… ÖZ TÜRKÇE SÖZCÜKLER UFAK TEFEK DEĞİNMELER YANLIŞ BİR SÖYLEM GENE EKLER VE BAĞLAÇLAR ÜZERİNE BİR YILI GERİDE BIRAKIRKEN… DOLANDIRILAN PARA MI DEVLET Mİ? ŞİİR BÖYLE SEVDİRİLMEZ! DİL YAZILARI NE ZAMAN KİTAPLAŞACAK? YAŞAM NASIL YİTER? ÖZEL ADLARIN ÖZENSİZ YAZIMI YORUMLAR VE KATKILAR SORGULAYAN OKURU SEVİYORUM! “MEŞRU” NE DEMEK? OKUR GÖZÜYLE GENE KİTAP ADLARI
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 46 kişi online | Kullanım Koşulları