Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ÇEKİRDEK ÜRETİCİSİNE ÇİN TEHDİDİ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Çin tehdidi çekirdek üreticisini tedirgin ediyor

SİVAS (İHA) Veysel Korkmaz, Onur Erden - Sivas’ta başlayan çekirdek hasadı üreticinin yüzünü güldürse de, Çin’den ithal edilen ucuz ve kalitesiz çekirdek üreticileri endişelendiriyor.

Sivas’ta ay çiçeklerinin kuruması ile yılın ilk çekirdek hasadına başlanıldı. Sivas’ta 900 dönüm alanda çekirdek üretimi yapan Ali Çetin, bu yıl rekoltenin yüzlerini güldürdüğünü ancak ithal edilen ucuz ve kalitesiz Çin çekirdeğinin kendilerini tedirgin ettiğini belirtti.

Çetin, bir dönümde 250 kilogram ürün elde ettiklerini ifade edip, “Hasat devam ediyor, güzel bir şekilde. Bu yıl 900 dönüm bir alana ekim yaptık ve üretim önümüzdeki yıl yine devam edecek. Üretim ve ortalama verim bu yıl güzel oldu. Çekirdeğin kalitesi de güzel. Hava şartları geçen yıl biraz kurak geçmişti verimler düşüktü fakat bu yıl hava şartları iyi geçti verim güzel oldu. Sivas bölgesinde çekirdek ekimine alışkanlık yoktu ama yavaş yavaş alışmaya ve çekirdek üretimine olumlu bakmaya başlıyorlar. Hatta Sivas’ın yerlileri bazı köylerde ay çekirdeği ekimine başladı. Buğdaya alışmışlardı ama komşular ve çevredekiler bizim bahçeleri gördükçe ekmeye başladılar. Bunun verimi diğer ürünlere oranla göre düşük 1 dönüm alandan 250 kilogram ürün elde edebiliyoruz. Bu yıl biz ise 250 ton civarında rekolte bekliyoruz. Kendi ekibimizden oluşan 20 kişi ve 60 kişilik hasat ekibi ile birlikte 80 kişiyle beraber çalışıyoruz. “dedi.

Çin çekirdeği yerli üretimi tehdit ediyor
Çetin, Çin’den ithal edilen ucuz ve kalitesiz çekirdeklerin yerli üretimi tehdit ettiğini ifade edip, Türkiye’de ki üretim maliyetleri göz önüne alındığında yerli üreticinin Çin çekirdeği ile rekabet edemeyeceğinin altını çizdi. Çetin konuyla ilgili olarak, “Bu yıl her şey güzel oldu ama Çin’den çekirdek geliyor, bu biz çiftçileri etkiliyor. Çin çekirdeği görünüş itibariyle dolgun ama sağlık açısından güvenilir değil. Dolgun olmasını genetiğiyle oynanmasına bağlıyorum. İnsanların yerli ürünlerimize biraz daha yönelmesi ve yerli çekirdeğimizi tercih etmesi lazım. Biz Çin ile rekabet edemiyoruz çünkü çerezlik ay çekirdeğinde devletin herhangi bir desteği yok. Çin de ise maliyetler düşük bize oranla giderleri oldukça düşük. Bu nedenle biz Çin’le rekabet edemiyoruz. Çin’den çekirdek gelmez ise bizim işlerimiz iyi olur. Şu anda giderleri karşılamıyoruz ve masraflar oldukça çok, biz burada 80 kişiye iş istihdam ediyoruz ama Çin’le rekabet edemiyoruz. Çin’den çekirdek alımından dolayı bu işi yapmayı bırakan arkadaşlarımız var. Arkadaşlarımız 2 bin -3 bin dönüm araziye ekim yapıyordu ama zarar edince bu işi bıraktılar. Ama biz 16 yıldır mücadele ediyoruz ve devam ettirmeye çalışıyoruz. “dedi.

Yerli üretici korunsun
Çetin, Çin çekirdeği ithalatının devam etmesi halinde yerli üretimin durma noktasına gelebileceğini belirterek, ithal çekirdekte ki gümrük kotalarının arttırılması talebinde bulundu. Çetin konuşla ilgili olarak şunları söyledi. “Çin çekirdeğine karşı düşüncemiz devletimizin kota koyması ve Türkiye’deki araziler boş dururken çekirdeğin Çin’den gelmemesi. Bizim ürettiğimiz çekirdeği toptancı Avrupa , Afrika gibi dünyanın dört bir yanına gidiyor ama bir taraftan da dışarıdan çekirdek alıyoruz.”

İlginç görüntüler oluştu
Öte yandan Sivas’ta ki yılın ilk çekirdek hasadı havadan görüntülerdi. Onlarda işçinin hasat edilen çekirdeği araziye yayıp harmanlaması ilginç görüntüler oluşturdu.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZA 3 AYDA 3 ZAM
ELEKTRİK VE DOĞALGAZA 3 AYDA 3 ZAM
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektriğe konutlarda yüzde 9, sanayide yüzde 18.6, ticarethanelerde yüzde 18 zam yaptı. BOTAŞ da doğalgaz fiyatına konutlarda yüzde 9, sanayide yüzde 18.5 zam yaptı.
DEMİR ÇELİK İTHALATINA YÜZDE 25 KORUNMA ÖNLEMİ
DEMİR ÇELİK İTHALATINA YÜZDE 25 KORUNMA ÖNLEMİ
Demir çelik ithalatına korunma önlemi olarak 200 gün süreyle yüzde 25 ek mali yükümlülük getirildi.
OTOMOBİL PAZARI EYLÜL 2018'DE % 68 DARALDI
OTOMOBİL PAZARI EYLÜL 2018'DE % 68 DARALDI
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) perakende satış verilerini açıkladı. ODD'nin verilerine göre otomobil ve hafif ticari araç pazarında Eylül 2018'de % 67.7 daralma oldu.
CEYLAN İNŞAAT DA KONKORDATOYA GİTTİ
CEYLAN İNŞAAT DA KONKORDATOYA GİTTİ
Özal döneminde büyüyen Ceylan İnşaat konkordato talep etti. Şirkete, konkordato komiserleri atandı. Kongordatoya giden 3 binden fazla şirkete Ceylan İnşaat da eklenmiş oldu.
EKONOMİK KRİZ OTOMOBİL SEKTÖRÜNÜ DE VURDU
EKONOMİK KRİZ OTOMOBİL SEKTÖRÜNÜ DE VURDU
Son aylarda yaşanan kur artışlarının ekonomik dalgalanmalara neden olmasından dolayı vatandaşlar sıfır kilometre araç almak yerine düşük modelli araçlara göz dikti.
ÇEKİRDEK ÜRETİCİSİNE ÇİN TEHDİDİ
ÇEKİRDEK ÜRETİCİSİNE ÇİN TEHDİDİ
Sivas’ta başlayan çekirdek hasadı üreticinin yüzünü güldürse de, Çin’den ithal edilen ucuz ve kalitesiz çekirdek üreticileri endişelendiriyor.
HAKKARİ'DE EKMEK 1,5 LİRA OLDU
HAKKARİ'DE EKMEK 1,5 LİRA OLDU
Hakkari'de daha önce 220 gram ekmek 1 TL’den satılırken yüzde 35 zamlanarak 240 gramı 1.50 liraya yükseldi. 130 gram lavaş ekmeği ise 1 TL oldu.
BENZİN ZAMMI LPG'YE YÖNLENDİRDİ
BENZİN ZAMMI LPG'YE YÖNLENDİRDİ
Son haftalarda benzin fiyatlarının 7 TL’ye yaklaşması ile vatandaşlar araçlarına LPG taktırmaya başladılar. Türkiye genelinde son bir ay içerisinde LPG’ye geçiş yapan sayısı 10 bini geçti.
DÜNYANIN İLK FISTIK MÜZESİ GAZİANTEP'TE AÇILDI
DÜNYANIN İLK FISTIK MÜZESİ GAZİANTEP'TE AÇILDI
Dünyada ilk ve tek fıstık müzesi özelliğini taşıyan Gaziantep Fıstık müzesinin açılışını yapan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, fıstık üzerinden piyasalara moral olacak bir mesaj verdi. Bakan Gül, "Gerçekten ülkemizin geleceği, Gaziantep’in geleceği fıstık gibi olacak" dedi.
BORSA HAFTAYI YÜKSELİŞLE TAMAMLADI
BORSA HAFTAYI YÜKSELİŞLE TAMAMLADI
Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi haftanın son iş gününü yüzde 1,94'lük yükselişle tamamladı. Endeks, 1.867 puanlık artışla 97 bin 988 puandan kapanırken, toplam işlem hacmi 7,6 milyar lira oldu.
SİVAS'TA UNUN TORBASI 89 LİRA
SİVAS'TA UNUN TORBASI 89 LİRADAN SATILACAK
Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaya bağlı olarak pide ve ekmek ürünlerine zam kararı üzerine Sivas Valisi Davut Gül, un fabrikası sahipleriyle bir araya geldi. Toplantıda un üreticileri un torba fiyatının 89 liradan satışa sunulmasına karar verdi.
DOLAR 4.40, MAZOT 5.75, BENZİN 6.30 TL OLDU
DOLAR 4.40, MAZOT 5.75, BENZİN 6.30
15 Mayıs sabah saatleri itibariyle ABD doları 4.40 TL'yi gördü. PÜİS'in "artık açıklamayacağı" akaryakıt zamları da yürürlüğe girdi. Buna göre Ankara'da mazot 5.75, benzin ise 6.30 TL oldu.
TOYOTA ÜRETİME 15 NİSAN'A KADAR ARA VERDİ
Üretime ara verilen fabrikada 3500 işçi çalışıyor.
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI; "96 ÜYEMİZ DAHA İŞSİZ"
MMO İstanbul Şubesi, Ocak ayında 96 üyelerinin işten çıkartıldığını açıkladı
FORD OTOSAN ÜRETİME ARA VERİYOR
Ford Otosan Gölcük fabrikasında 17 Temmuz'dan itibaren üretime ara verileceği, işçilerin zorunlu izinli olacakları açıklandı.
AKP'NİN YENİ YIL ZAMLARI
AKP seçim öncesi verdiği sözü tuttuğunu belirterek asgari ücreti 1300 TL'ye yükselttiğini açıklarken bir kez daha kaşıkla verdiğini kepçeyle aldı. Yeni yılla birlikte AKP tarafından zam yapılmayan şey kalmadı...
FORD OTOSAN YİNE DURACAK
Ford Otosan’da 5 bin civarında işçi gelecek haftadan itibaren 15 gün boyunca ücretsiz izne çıkarılacak.
TÜGİK: EKONOMİNİN GÜNDEMDEN DÜŞMESİNDEN ENDİŞELİYİZ
TÜGİK'in açıklamasında, işsizlik rakamlarındaki yukarıya doğru yönelişin, iş çevrelerini memnun ettiği, ancak ekonominin gündemdeki yerini koruyamamasının etkilerinin olumsuz olacağı vurgulandı.
BÜTÇEDE BÜYÜK AÇIK!
BÜTÇEDE BÜYÜK AÇIK!

Bütçe açığı geçen yılın aynı dönemine göre 14 kat artarak 23 milyar 205 milyon TL'ye yükseldi.
İŞSİZLİK YİNE REKOR KIRDI: YÜZDE 15.5
TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre 1 yılda 1 milyon 59 bin kişi işsizler ordusuna katıldı. Resmi rakamlar 3 milyon 650 bin kişinin işsiz olduğunu söylüyor. Tarım dışı işsizlikte de 5.3'lük artış var, yüzde 19!a tırmandı.
BÜTÇE AÇIĞI 19 MİLYAR TL'Yİ GEÇTİ
Bütçe açığı Ocak-Mart dönemini kapsayan dilimde % 337 arttı ve 19.127 milyar liraya ulaştı. Geçen yılın aynı dönemde bütçe açığı 4.374 milyar liraydı.
KÖY-TÜR'ÜN SON ÜRETİM TESİSİ DE KAPANDI
İzmir-Torbalı'da bulunan üretim tesislerinde üretim durdu. 1000 Köy-Tür emekçisi tazminatlarını da alamadan işsiz kaldı.
İŞSİZLİK ARALIK AYINDA REKOR DÜZEYDE
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işsizlik oranının Aralık ayında yüzde 13.6'ya yükseldiğini açıkladı. Bu oran, şimdiye kadar saptanmış en yüksek rakam. TÜİK’in verilerine göre işsiz sayısı 3 milyon 274 bin kişi.
SANAYİ ÜRETİMİNDE REKOR DÜŞÜŞ: % 21.3
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ocak 2009'da sanayi üretiminde gerçekleşen düşüş, şimdiye kadar gerçekleşen en büyük düşüş.
FORD, ÜRETİMİ TEKRAR DURDURDUĞUNU AÇIKLADI
Üretime ara verilen Ford fabrikalarının işçileri, maaşlarını da eksik alacaklar.
IMF’YLE BİRÇOK KONUDA ANLAŞMA SAĞLANDI
Devlet Bakanı Şimşek, devam eden program çalışmalarının içeriği ile ilgili birçok konuda IMF ile anlaşma sağlandığını açıkladı
AĞUSTOS AÇLIK SINIRI 729 YTL
Türki-İş Ağustos ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Açlık sınırı 729 YTL, yoksulluk sınırı ise 2,377 YTL
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 25.06.2019 - 06:25:49 | Şu an 91 kişi online | Kullanım Koşulları