Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
SERDAR SOYERGİN
İÇERİK
BAŞLIKLAR

DEVRİMCİ SERDAR SOYERGİN

SERDAR SOYERGİN

Serdar Soyergin, (D.1960-Ö.26 Ekim 1980) Faşist milis saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde, lisede devrimci mücadeleye katıldı. Liseden sonra Adana Eğitim Enstitüsü'ne girdi, burada THKP-C/HDÖ'nin örgütsel faaliyetleriyle tanıştı. 1979 yılında THKP-C/HDÖ üyesi olarak okul ve mahalle ilişkilerinde çalıştı. 1979 ortalarında Adana Çukobirlik Yağ Fabrikası'na işçi olarak girdi. Sendikal çalışmaların örgütlenmesine katıldı. Sarı sendikacılar tarafından etkisizleştirilmek amacıyla polise ihbar edildi. Bir süre polis tarafından gözaltına alındı. 1980 başından itibaren polis tarafından aranması üzerine, illegal örgütsel faaliyette bulunmakla görevlendirildi.
14 Eylül 1980 günü Devrimci Süleyman Aydemir'le birlikte gerçekleştirdikleri eylem sonrasında girdikleri silahlı çatışmada bir tank yüzbaşısını öldü. Serdar Soyergin çatışmada iki kurşunla yaralandı.
40 gün gibi hızlı bir yargılama sürecinin sonunda idama mahkum edildi.
Cezası 26 Ekim 1980 günü infaz edildi.
Serdar Soyergin'in son isteği, zafer günü yoldaşlarıyla birlikte içmeyi tasarladığı kahveyi, cellatların gözlerinin içine bakarak içmek oldu.

SERDAR SOYERGİN'İN SON MEKTUBU

“Sevgili Anneciğim

Eğer ben asılıp ölürsem, sen hiç üzülme. Geride kalan yoldaşlarda senin oğlundur ve onların benim intikamımı alacağına inan ve güven. Devrim yolunda binlerce yiğit öldü, öldürüldü, işkenceyle öldürüldü, ama bunu yapan köpeklerin sonu daha kötü olacak onlar bu topraklarda sağ yaşayamayacaklardır. ABD’nin kuklası olan askeri faşist cunta ondan aldığı emirleri yerine getiriyor. Ama cunta kendi mezarını kendi kazıyor. Bunca asılan gençlerin hesabı cuntadan sorulmayacak mı? Sorulacaktır elbet. Çünkü dünyanın her tarafında askeri cuntalar gelmiştir. Fakat eninde sonunda yıkılmışlardır.  Çünkü onların amacı devrimci mücadeleyi söndürmek ve cunta yönetimini ABD’nin seçtiği sivil yönetime devretmektir. Anne öldükten sonra bacılarıma sahip ol ve onları teselli et üzülmesinler. Çünkü devrimci mücadelede ölüm her an yaşanacak bir olaydır. Çünkü bu yola baş koyanlar ya ölmüşlerdir ya cezaevlerine atılmışlardır. Fakat yılmamışlar ve savaşarak ölenler geride çekirdek bırakmışlardır. Çünkü yaşam süresince boş durmamışlardır. Mutlaka bir şeyler yapmışlar veya yapmaya çalışmışlardır. Çünkü analar yiğitlere gebedir.  Yiğitlerde devrimlere gebedir. Çünkü biz aşığız devrimlere susamışız özgürlüğe. Özgürlük yolunda düşen tüm gerillalara selam olsun. Onlar unutulmadı bizlerde unutulmadık. Nasıl 1971'lerin intikamı alındı unutulmadıysa 1980'lerde unutulmayacaktır. Çünkü devrimci mücadele ölümlerle sönmez. Biz bir ölürüz, bin doğarız. Çünkü faşist askeri cunta bizim tabi ki kellemizi isteyecektir. Biz ölürken bile başımız dik yürürüz, hiç bir köpeğe taviz vermeyiz ve devrimci sloganımızı atarız."

Serdar Soyergin"

DEVRİMCİ SERDAR SOYERGİN'İN SON MEKTUBU

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 22.05.2019 - 13:38:14 | Şu an 114 kişi online | Kullanım Koşulları