Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
NECDET ADALI
İÇERİK
BAŞLIKLAR

DEVRİMCİ NECDET ADALINECDET ADALI

Necdet Adalı'nın idamı 12 Eylül'ün ilk idamıdır. Yıldırım Beyazıt Lisesi son sınıf öğrencisiydi. Kurtuluş Hareketi'nin Dev-Lis üyesiydi.
Ankara'nın İsmetpaşa semtinde bir kahvehanenin taranmasıyla ilgili olarak suçlandı ve yargılanarak idama mahkum edildi. Olayda ölen iki kişinin MİT mensubu oldukları iddia edildi. Adalı'nın cezası 8 Ekim 1980'de Ulucanlar Cezaevi'nde infaz edildi. Avukatı Mehdi Bektaş'dı. Mahkeme başkanı Hakim Albay Hamdi Sevinç, Necdet Adalı'nın suçsuz olduğuna inanıyordu. Hamdi Sevinç, mahkeme heyetinin verdiği idam kararına suçsuz olduğunu şerh düşerek imza attı. Genelkurmay tarafından bu şerh nedeniyle cezalandırılan Hakim Albay Hamdi Sevinç, emekliliğini isteyerek ordudan ayrıldı ve serbest avukatlık yapmaya başladı. Adalı idam edildi, ancak kahvehaneyi tarayanın başkası olduğu ortaya çıktı ve yargılandı. Nevzat Çelik'in Necdet Adalı için yazdığı "Şafak Türküsü" şiiri, Ahmet Kaya besteledi ve yorumladı.

NECDET ADALI'NIN SON MEKTUBU

"Sevgili anneciğim ve babacığım,

Sizleri ve ezilen halklar adına mücadeleyi, erken bırakmak zorunda kaldığım için üzgünüm ama; bundan ve içinde bulunduğum durumdan dolayı hiçbir zaman pişmanlık duymadan ve şu kısa yaşamım içersinde hiçbir şahsi çıkar gözetmeden ezilen halklar adına verilen mücadelede yerimi almaya çalıştım ve bundan dolayı gurur duyuyorum.

Hâkim sınıfların göstermek istediği gibi bizler hiçbir zaman savunmasız insanlara karşı katliam girişiminde bulunmadık. Fakat onların bizi böyle göstermeleri ve faşistlerle bizi aynı kefeye koyarak cezalandırmaları, bizim nezdimizde ezilen halkların mücadelesine yapılan bir saldırıdır.

Anneciğim ve babacığım; sizlere kısaca bahsettiğim gibi hiçbir pişmanlık duymuyorum.

Sizlerinde ezilen halklar uğruna verilen mücadelede katledişimden dolayı üzülmemenizi ve bundan gurur duymanızı bekliyorum.

Ağabeylerime ve ablalarıma da yazmak isterdim; fakat buna olanak yok. Kendilerine çok selamlar. Burada satırlarıma son verirken, hürmetle ellerinizden öperim. Arkadaşlara selam.

Hoşçakalın.

Necdet Adalı

7 Ekim 1980, Ankara"

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 22.05.2019 - 13:38:14 | Şu an 118 kişi online | Kullanım Koşulları