Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
HIDIR ASLAN
İÇERİK
BAŞLIKLAR

DEVRİMCİ HIDIR ASLANHIDIR ASLAN

Hıdır Aslan, (D. 1958 Tunceli/Hozat - Ö. 25 Ekim 1984 Burdur Kapalı Cezaevi) Ankara Kurtuluş ve Etlik liselerinde öğrenciyken devrimci mücadeleye katıldı. Lise-Der üyesiydi. Şubat 1980'de İzmir'de Tariş - Çimentepe  - Gültepe direnişi ve işçi mahallelerinde çıkan bir dizi çatışma sonunda yakalandı. Ağır işkencelerden geçtikten sonra tutuklanarak Buca Cezaevi'ne gönderildi. Cezaevinde 4 yıl yatan Hıdır Aslan'ın idam cezası, 25 Ekim 1984'de Burdur Kapalı Cezaevi avlusunda infaz edildi. Hıdır Aslan'ın idamı 12 Eylül'ün son idamıdır.

 

 

HIDIR ASLAN'IN SON MEKTUBU

"Kazım Aslan
Aydın
Sultan

CAN ABİM;

(…)

Yaşamak bir türküyse bunu, bir türküyü en güzel biçimiyle söylemeye çalıştım. Zafer şarkısını söylediği günlere de gelecek. Kısa da olsa onurlu yaşamanın yolunu seçtiğim için mutlu gidiyorum. İyi güzel şeyler uğruna yaşanıyorsa her şey, katlanılamayacak şey yoktur.
Ölüm bile basitleşiyor. Anlamlıysa ölüm yaşamak kadar güzeldir.

(…)

İyiden güzelden yana olun. Budur istediğim.
Tüm dostlara dost yüreklilere sevgimin sıcaklığını iletin. Utançsız onurlu gidişimi  üzülmek acımak hiç kimseden beklemediğim şeydir.
Bana yapılacak en büyük kötülük bu olur. İnsan onurla yaşamasını bilir, bilmeli. Güç de olsa…

Benim üzerimde büyük emekleriniz var. Ödemeyecek kadar büyük. Senin ve ötekilerin, siz emeğin tüm temsilcilerine, dünyadaki tüm emekçi, onurlu, güçlü insanlara layık olabilmenin yolunu seçtim. Yapabileceğim her şeyi yapmamış olsam da bu görevi yapacak yeni inanlar topraktan fışkırıyor. Yüreğimin tüm sevgisiyle, tüm onurlu güçlerimle seni, sizi hepinizi kucaklar doyasıya öperim.

Güçlü olun. Başı dik olun.
O güzel günlerde tekrar yanınızda olacağım.

Amcanız, kardeşiniz, dostunuz

Kardeşin Hıdır                                                                                            

25.10.1984 BURDUR"

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 22.05.2019 - 13:38:14 | Şu an 162 kişi online | Kullanım Koşulları