Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
HABER DİLİNDE ÖZENSİZLİK
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

26 Ağustos 2018 tarihli BirGün'de sayısız dizgi ve yazım yanlışı vardı. Hafta sonuna denk geldiği için mi böyle olmuştu, bilmiyorum. Ama benim gözüme en çok, Zeynep Kuray'ın manşetten girilen "Cumartesi Anneleri'ne 700'üncü Haftada Polis Saldırdı" başlıklı haberinde geçen Beyoğlu'ndaki bir pasajın adı takıldı. Birinci sayfa spotunda "Hazopulo Pasajı" diye yazılmıştı. 7. sayfadaki haber metninde ise "Hazopoulo" ve "Hazzopulo" diye geçiyordu. Aynı haberde üç ayrı yazım biçimi! Oysa İstiklal Caddesi'ndeki bu tarihi hanın doğru adı "Hazzopulo" idi.

Aynı haberin "Haftaya devam edecek" başlıklı bölümünde de kimi anlatım bozuklukları vardı. İki örnek:

-"Güvenlik güçleri Cumartesi Anneleri 700'üncü hafta etkinliğine hukuka aykırı bir şekilde müdahale etmiş, işkence yapmıştır."

-"Faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin yakınlarının kurduğu Toplumsal Bellek Platformu, Cumartesi Anneleri'nin 700'üncü haftasında yapılan polis saldırısına dair açıklama yaptı."

-Yine 26 Ağustos 2018 tarihli BirGün'ün 1. sayfasındaki "Çocuklara neşe veriyor" başlıklı haberde, anlatımı çorbaya çeviren bir karışıklık söz konusuydu. Çünkü hem yazımı hem noktalaması yanlıştı haberin. Örneğin şu tümceden bir şey anlayan beri gelsin: "Yaklaşık olarak 7 aydır hiçbir kurumdan destek almadan oyuncak dağıtımı yaptıklarını söyleyen (Ümit) Kavak, ilçenin insanlar, ve çocukların unutulmuşluk ve yılgınlığın hâkim olduğunu belirtti."

-Aynı sayının 7. sayfasında yer alan bir küçük haber: "Ceza almalarını istiyorum". Haber şöyle başlıyor:

"Adana'da Cumartesi Anneleri için oturma eylemi gerçekleştirdi."

Hem özensiz hem öznesiz bir tümce! Eylemi kimin gerçekleştirdiği belirtilmemiş. En başta, haberciliğin abecesi sayılan "Beş N, Bir K" kuralına aykırı!

* * *

İyi olmamış!

25 Ağustos 2018 tarihli BirGün'ün 1. sayfasından girilen İlhan Cihaner imzalı yazının başlığı şöyleydi: "Savcı Bey, gömleğinin yakasında kir bile yoktu".

Başlıktan bir şey anlaşılmıyor! Yazıyı okuyunca anlıyorsunuz ki, bu tümce aslında yazarın değil; eski Savcı Cihaner, Diyarbakır'daki bir "faili meçhul cinayet" dosyasını soruştururken, otopsiye yardım eden görevli tarafından söylenmiş. Gelin görün ki alıntı tırnak içine alınmadığı için karışık bir durum çıkmış ortaya. Zaten yazının iç sayfadaki başlığı, "Bir Zamanlar Anadolu'da..." Yani senaryosunu Ercan Kesal'ın yazdığı, Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği ünlü filmin adından ödünç alınmış bir başlık. Keşke ilk sayfada da böyle verilseydi diye düşündüm. Editör müdahalesi ne yazık ki yerinde olmamış...

 

HAFTANIN NOTU

CUMHURİYET'TE "AHMET ALTAN VAKASI"

Kâğıt fiyatlarındaki orantısız artış nedeniyle basılı gazeteler zor durumda... Bu yüzden üst üste fiyat artırmaya başladılar. Zamlar her alanda birbirini izlerken gazetelerin bundan etkilenmemesi düşünülemezdi elbet. "Havuz medyası" dışındaki yayın organları ayakta kalabilmek için, dargelirli okurun bütçesini zorlamak pahasına fiyat artırmak zorunda kaldılar. Bu da gazete satışlarında yeni bir düşüşün habercisi demek...

Ülkemizin en eski ve köklü gazetesi Cumhuriyet, bu genel durumdan ayrı olarak bir de kendi iç sorunlarıyla boğuşuyor. Can Dündar'ın Genel Yayın Yönetmenliğine getirilmesiyle başlayan sancılı süreç henüz sona ermiş değil. Cumhuriyet Vakfı'nın eski yöneticilerinin açtığı dava nedeniyle, ekim ayında gazete yönetiminde kimi değişiklikler bekleniyor.

Cumhuriyet okurları bu süreçte çok sorumlu davrandı; gazetenin siyasal çizgisine yönelik eleştirilerini erteleyerek kuruma destek olmaya çalıştı. Ancak gazete yönetiminin aynı sorumlu yaklaşım içinde olduğu söylenemez. Cumhuriyet gazetesiyle özdeşleşmiş İlhan Selçuk'u yaşamdan koparan "Ergenekon tezgâhı"nın medya ayağını oluşturan bir kişiye o kurumda duyulan "gizli aşk" herkesi şaşırtıyor! Okurun tepki göstereceğinin bilinmesine karşın, Cumhuriyet değerleriyle kavgalı Ahmet Altan'ın yazısının gazetede yayımlanması bardağı taşıran damla oldu. Artık gazete içinden bile tepkiler yükselmeye başladı. Cumhuriyet'i korumak, herkesten önce gazete yönetiminin görevi değil midir?

attila.asut@gmail.com

 

YESEKE Mİ YESEKA MI? DÜZELTMENLER DÜZELTMEZSE… “MUSAFAHALAŞMA” NEYMİŞ MEĞER! “MUNDAR SEÇİM” “MAZBATA” DEDİKLERİ… “BEKA”DAN “MAŞERİ VİCDAN”A… BAHARI BEKLERKEN… YANLIŞLAR DÜZELTİLMEK İÇİNDİR! DÜNDEN BUGÜNE “MÜRETTİP HATALARI” BİR BİR EKSİLİRKEN YOLDAŞLARIMIZ… HÜSEYİN ATABAŞ İÇİN EDİTÖRLÜK ZOR ZANAAT MANİFESTO ARADA KALMAK… KIBRIS TÜRKÇESİYLE TANIŞIRKEN… ÖZ TÜRKÇE SÖZCÜKLER UFAK TEFEK DEĞİNMELER YANLIŞ BİR SÖYLEM GENE EKLER VE BAĞLAÇLAR ÜZERİNE BİR YILI GERİDE BIRAKIRKEN… DOLANDIRILAN PARA MI DEVLET Mİ? ŞİİR BÖYLE SEVDİRİLMEZ! DİL YAZILARI NE ZAMAN KİTAPLAŞACAK? YAŞAM NASIL YİTER? ÖZEL ADLARIN ÖZENSİZ YAZIMI YORUMLAR VE KATKILAR SORGULAYAN OKURU SEVİYORUM! “MEŞRU” NE DEMEK? OKUR GÖZÜYLE GENE KİTAP ADLARI
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 48 kişi online | Kullanım Koşulları