Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
AHMET SANER
İÇERİK
BAŞLIKLAR

DEVRİMCİ AHMET SANERAHMET SANER

1959 Akçaabat doğumludur. Lise çağlarından itibaren örgütlü olarak devrimci mücadelenin içinde yer alan Ahmet Saner, 1970′li yılların sonuna doğru İstanbul Devrimci Ortaöğrenim Derneği, İstanbul Ortaöğretim Derneği, İstanbul Yurtsever Devrimci Öğrenim Derneği, ve İstanbul Demokratik Gençlik Derneği gibi oluşumların kuruluşunda ve örgütlenmesinde aktif rol oynadı.

Türkiye’de görevli CIA ajanlarından Amerikalı subay Sam Novello ve onun Türkiye bağlantısı olan Ali Sabri Baytar‘ın kaçırılarak sorgulanmalarını amaçlayan eylemlerinin başarıya ulaşamaması ve her iki zanlının da bu kaçırma girişimi sırasında ölmeleri üzerine, 16 Nisan 1980′ de eylemden hemen sonra diğer militan arkadaşları ile birlikte yakalandılar. Yaralı ele geçirilen Hakkı Kolgu kaldırıldığı hastanede öldü. Ahmet Saner ise, diğer arkadaşı ile birlikte tutuklandı . 12 Eylül cuntasının askeri mahkemesinde idam istemiyle yargılandılar. Öldürülen kişi CIA görevlisi olduğu için yargılanmaları ABD’nin baskısıyla hızlandırıldı. Vietnam kasabı olarak da bilinen CIA yetkilisi Robert Commer ve beraberindeki Amerikan heyeti 20 Haziran 1981′de Türkiye’ye geldiler. Amerikan heyetinin Türkiye’den ayrılmasından 3 gün sonra, 25 Haziran 1981′ de de, Ahmet SANER ve eylem arkadaşı Kadir Tandoğan  idam edildiler.


AHMET SANER'İN SON MEKTUBU

“Yaptıklarımdan hiç bir zaman pişmanlık duymadım. Şunu bilin ki dünyaya bir daha gelirsem aynı mücadeleleri, aynı şeyleri bir daha yaparım. Onun için kimsenin üzülmesini istemiyorum. Kimse üzülmesin, ben pişman değilim. Amerikan emperyalizmine ve onun uşaklarına karşı mücadele verdim. Verdiğim mücadele doğru bir mücadeleydi. Bundan dolayı üzüntü duymuyorum..”

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 22.05.2019 - 13:38:14 | Şu an 121 kişi online | Kullanım Koşulları