Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ÇIK HELE ANADOLU'YA
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Anadolu üstüne Ankara'da, İstanbul'da uzun uzun nutuk atılır da, oraya gitme işi hep yasak savma cinsinden olur. Unutmayalım, başarıyı belirleyen her zaman Anadolu'dur.

Mustafa Kemal'in öncülüğünde Kurtuluş Savaşının kazanılması, TBMM ile Cumhuriyet'in kurulması büyük oranda Anadolu halkıyla başarılmıştır. Önce onun gönlü kazanılmıştır. O günün koşullarında Samsun'a, Sivas'a, Erzurum'a gitmek aya gitmek kadar güçtü. Ama Mustafa Kemal kimi atla, kimi yaya Anadolu'yu dolaştı. Üstelik korunmasız. Saraya varıncaya değin herkes düşmanıydı.

Anadolu eskiden romanlardan, öykülerden, şiirlerden öğrenilirdi. Yakup Kadri'nin Yaban romanı ilk göz ağrımızdır. Arkası çığ gibi geldi: Memleket Hikâyeleri, Bingöl Çobanları, Hakkâri Dedikleri...

Dağlarca'nın "Kızılırmak Kıyıları" adlı şiirini ne zaman okusam, bu gür ses umutsuzluk bulutlarımı dağıtır. Anadolu adına görevini yerine getirmeyenlerin yüzüne bu şiir bir şamar gibi çarpar:

"Kardaş, senin dediklerin yok / Halay çekilen toprak bu toprak değil / Çık hele Anadolu'ya / Kamyonlarla gel, kağnılarla gel gayri / O kadar uzak değil"

Gitmek isteyenler için o kadar uzak değil. Beyler, uzak olan sizsiniz!

"Yersin, içersin sofrasından, üç yüz senedir / Kuvvetlisin ama kuvvet hak değil"

Bilgece bir söyleyiş. Yanıt yerine susulur burada.

"Gün doğar, tarla kuşları uçuşurlar /Ağır bir aydınlık, bildiğin şafak değil / Öyle dalmış ki yüzyıllar süren uykusuna / Uyandırmazsan / Utanacak değil"

Bir de ülkemizi kaplayan karanlıklardan yakınılır! Size kim inanır?

Politikacı gelecek seçimi, devlet adamı ise geleceği düşünürmüş. Geleceği düşüneni pek göremiyoruz. Yaptıklarından belli oluyor.

Örneğin, Anadolu'da bir ilçe belediye başkan adayı kim olsun diye masa başında saatler, günler, haftalar harcanıyor! İnsan gidip orada yaşayanlara, siz kimi istiyorsunuz, neden sormazlar? Bir de bunun adına, demokrasiyi çalıştırıyoruz, demeleri yok mu!

Anadolu eski Anadolu değil. Orada Dağlarca'nın dediğine göre:

"Kardaş, görmüyorum ama hâlâ duyabiliyorum / Geçmiş zamanlar gelecek zamanlardan parlak değil / Akşam parıltısından bütün zaferler üzerine / Dağlar dalgalanmakta, bayrak değil"

Anadolu'da Dağlarca'nın deyişiyle "dağlar dalgalanıyor!" Haberiniz olsun! İnanmayan gidip görebilir. Çık hele Anadolu'ya...

nusreterturk1945@gmail.com

 

ÖZÜR DİLEMEK SON VAGON ANKARA’NIN BAHAR HAVASI YAŞAMI ÖZETLEYEN SÖZLER SANATÇININ YERİ SIKIŞMANIN SİCİLİ UZUN TERZİLİĞİN BİZDEKİ KISA TARİHİ MİLAT ÖNCESİNDEN SESLENİŞ KAPI ÇALINIYOR SÜLEYMAN AĞANIN KÜÇÜK OĞLU YAZIM KILAVUZUNA VEDA MI? ÖNCELİK ÇOCUKLARA VERİLMELİ ROBENSON'U ANIMSAMA SIRASI ARKASINDAN KOŞACAĞIMIZ UMUTLAR ADINI ALDIĞIM ADAM PERDENİN ARKASINDAKİ CUMHURİYET KİMLİĞİ TEMİZLİĞİN BÖYLESİ ACININ ÇOCUKLARI KARSLININ SINIRDAKİ SINAVI YARATICI YANITLAR HAYIR MI? HIYAR MI? ÂDİL GÜLVAHABOĞLU VE ŞİİRİ ARMAĞANIN ARMAĞANI KUTLAMA PROF. ALİ BEYİN KIZAĞI "KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI BASKIYI YENMENİN YOLU ÖMER AMCANIN HUTBESİ ÇAĞDAŞ İNSANIN RESMİ
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 26.09.2020 - 12:26:58 | Şu an 165 kişi online | Kullanım Koşulları