Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ŞAPKA ÇIKARILACAK DURUŞ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Ünlü bir tiyatro sanatçısı bir arkadaşıyla caddede yürüyor. Önüne çıkan dilenciye büyük bir para veriyor. Arkadaşı biraz ileride sanatçıyı uyarıyor:

"Bu dilencinin yoksul olmadığını, rol yaptığını" söylüyor. Sanatçının buna yanıtı şu oluyor:

"O zaman az bile vermişim!"

3 Şubat 2019

 

NEREDEN NE ÇIKAR

Adaletten uygarlığın, çöpten beslenmenin, küfürden kültürün resmi çıkar.

5 Şubat 2019

 

ŞİİR KASABASI

Başlık, Attila Aşut'un "Bağbozumu İçin Gazel" adlı şiirinde geçiyor:

"Hüzzam çalıyor yine, şimdi göç zamanıdır

Son kuşlar da terk etti şiir kasabasını"

"Şiir kasabası" tamlamasına bayıldım. Keşke her yer şiir kasabası olsa...

8 Şubat 2019

 

GOGOL'UN PALTO'SUNDAN ÇIKANLAR

Rus yazar N. Gogol (1802-1852), Palto adlı anlatımı pek başarılı bir kitap yazar. Yine bir Rus yazar olan Dostoyevski, Palto için şu unutulmaz tümceyi kurar:

"Hepimiz Gogol'un Palto'sundan çıktık."

9 Şubat 2019

 

ADINIZIN NEREYE VERİLMESİNİ İSTERSİNİZ?

Böyle bir olanak sağlansaydı, adınızın nereye verilmesini isterdiniz? Bana sorulsa, küçük bir kitaplığın kapısında olsam yeter, derim.

19 Şubat 2019

 

ÇEVİRİ

Çeviri güç bir iştir. Yoğun bilgi ve emek ister. Çeviri, o yapıtı yeniden yaratmaktır. Şair olduğu kadar başarılı bir çevirmen de olan Can Yücel "çeviren" sözcüğü yerine "Türkçeleştiren" sözcüğünü kullanıyor.

23 Şubat 2019

 

BİR BAŞKA MİZAH

Doğu Karadeniz'de türkülü, şiirli, sözlü atışma geleneği vardır. Önemlidir, ilgiyle dinlenir. Kemal Özbıyık Artvin Arhavi doğumludur. Yöresinden mektup atışmalarına ait ilginç örnekler derlemiş Üzerleri "Toz" Olmasın adlı yapıtında. İşte örneği: Hasan Salman: "Artık geçtin elliyi, böyle gezme serseri" Ali Görel: "Sana bir nal çakayım, atmayasın semeri".

24 Şubat 2019

nusreterturk1945@gmail.com

 

SON VAGON ANKARA’NIN BAHAR HAVASI YAŞAMI ÖZETLEYEN SÖZLER SANATÇININ YERİ SIKIŞMANIN SİCİLİ UZUN TERZİLİĞİN BİZDEKİ KISA TARİHİ MİLAT ÖNCESİNDEN SESLENİŞ KAPI ÇALINIYOR SÜLEYMAN AĞANIN KÜÇÜK OĞLU YAZIM KILAVUZUNA VEDA MI? ÖNCELİK ÇOCUKLARA VERİLMELİ ROBENSON'U ANIMSAMA SIRASI ARKASINDAN KOŞACAĞIMIZ UMUTLAR ADINI ALDIĞIM ADAM PERDENİN ARKASINDAKİ CUMHURİYET KİMLİĞİ TEMİZLİĞİN BÖYLESİ ACININ ÇOCUKLARI KARSLININ SINIRDAKİ SINAVI YARATICI YANITLAR HAYIR MI? HIYAR MI? ÂDİL GÜLVAHABOĞLU VE ŞİİRİ ARMAĞANIN ARMAĞANI KUTLAMA PROF. ALİ BEYİN KIZAĞI "KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI BASKIYI YENMENİN YOLU ÖMER AMCANIN HUTBESİ ÇAĞDAŞ İNSANIN RESMİ BU KAÇINCI SOBE?
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 21.09.2020 - 14:46:48 | Şu an 70 kişi online | Kullanım Koşulları