Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
HEM MUĞLA, HEM DALYAN'IN ORTACA'SI OYUNU BOZMUŞ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Hem Muğla, hem Dalyan'ın Ortaca'sı oyunu bozmuş...

Afet BULUT

Seçim sonuçlarını en çok merak ettiğim yerlerden biri kıyılarıyla dantela gibi örülmüş Muğla... Gökova'sı, Dalyan'ı, Sarıgerme'si, Göcek'i, Datça'sı gibi hala bakir yerleri bulunan Muğla ve ilçelerinde yerel iktidara CHP egemen.

CHP adaylarını açıklandıktan sonra sıralamada yer bulamayanların adaylık için Demokrat Parti ve DSP'ye "sığındığı" Muğla bölgesinde "küskünler" ne durumda diye merak ettim. Uzun süredir görmediğim bu kıyılarda "yerel seçim sonuçları ne olur" diye araştırmaya başladım. Son günlerini yaşayan Atatürk Havalimanı'nın yolunu tuttum. Dalaman'a uçtum. İlk randevum CHP'li Belediye Başkanı Belediye Başkanı Muhammed Şaşmaz'la. Şaşmaz, kıl payı kazandığı 2014 yerel seçimlerinden sonra işi sıkı tutmuş. Sadece havaalanıyla tanınan ilçeyi, bir turizm ve festival hareketliliğine sokmuş. Kazanacağından emin. Fark konusunda tahminlerde bulunuyor.

Dalyan artık bir mahalle!

Aslında en merak ettiğim yerlerden biri Dalyan’dı. Ama gelin görün ki, AKP iktidarının 2014’te Büyükşehir statüsüne aldığı Muğla’da belde belediyeleri kapanmış. Dalyan da bunlardan biri. Caretta carettaların bulunduğu İztuzu plajıyla ünlü Dalyan, şimdi Ortaca ilçesine bağlı bir mahalle! Dalyan Belediyesi kapandıktan sonra, Ortaca Belediyesi İztuzu Plajı'nı devlete, Dalyan iskelesini de AKP'li Köyceğiz Belediyesi'ne kaptırmış. Ortaca’da şimdiki Başkan Hasan Karaçelik de küskünlerden.

Öğrencilik döneminde "hapis yatmış devrimci" ünvanı bulunan Hasan Karaçelik de, CHP'nin küskünlerinden. Aday gösterilmeyince soluğu Demokrat Partisi'nde almış. Şimdi DP'den Belediye Başkan Adayı olmuş. İlk günlerde ciddi bir fırtına esmiş, ama CHP tabanı partisinde birleşmiş. Buna İyi Parti ile yapılan ittifak ve HDP'nin de adayını çekmesi eklenince 13 yıl CHP ilçe Başkanlığı yaptıktan sonra genel merkez tarafından aday gösterilen Mehmet Sertkaya rahatlamış. PİAR'ın son anketine göre de, Cumhur İttifakı'nın MHP'li adayı Alim Uzundemir'le arasındaki farkı 8 puana çıkarmış durumda. Aynı anket DP Adayı Karaçelik'i üçüncü durumda gösteriyor.

AKP baskısından kaçan göçmenlerin oyları CHP'yi sırtlıyor

Mehmet Sertkaya, büyük kentlerden AKP'nin mahalle baskısı, trafik ve ranta dayalı talandan kaçan potansiyel CHP seçmeni olan yeni göçmenlerin oylarıyla ipi göğüsleyeceğe benziyor. CHP, İyi Parti ve HDP'nin genel seçimlerdeki oy toplamı 22 bin. 33 bin seçmenin oy kullanacağı varsayılırsa 13-14 bin civarında oy, başkan seçmeye yetecek.

Yolum Muğla'ya doğru uzuyor. Aradaki Köyceğiz'e uğruyorum. CHP son yerel seçimi 13 oyla AKP'ye kaptırmış. Ancak göç oylarının da etkisiyle 24 Haziran 2018 yerel seçimlerinde AKP'ye 800 oy fark atmış. Burada da bazı küskünler var. Ama onlar aday olmamış.

"Küskünlerin amacı CHP'ye kaybettirmek!"

Bir başka "küskün" de, Marmaris'in kıdemli Belediye Başkanı Ali Acar. Acar aday gösterilmeyince DSP'ye geçip koltuğa talip olmuş. Gerek CHP tabanı, gerekse göçmenler burada da partiyi sırtlayacağa benziyor. Çekişmeli bir seçim olacak gibi. CHP Adayı Mehmet Oktay, DSP saflarında yer alanlar için "seçimi kazanmaktan ziyade, CHP'ye kaybettirmek istiyorlar. Ancak buna güçleri yetmeyecek. Biz seçimi kazanacağız da, önemli olan farkı arttırıp Türkiye ortalamasını yükseltmek" diyor.

Osman Gürün: Muğla rantçlıların iştahını kabartıyor

CHP'nin en rahat seçimini yaşayacağı izlenimi veren Datça'ya geçmeden ve Fethiye'ye dönmeden Muğla'ya gidiyorum. Muğla'da CHP'nın adayı, Büyükşehir Belediye'sinin kurucu Başkanı Dr. Osman Gürün. Seçim çalışmalarını izlediğim Dr. Gürün, Muğla üzerine büyük bir oyun oynandığının altını çiziyor. 1400 kilometre deniz kıyısı olan Muğla rantçıların iştahını kabartıyor. AKP Hükümeti eliyle Gökova'nın talanına başlandığını anlatıyor. Halk kenetlenmezse cennet kıyıların betonlaşacağını sabırla anlatıyor. PİAR araştırmasında 13 puanlık farkı koruyan Başkan Gürün, küskünler ve seçilme şansı olmayan bağımsız adaylara rağmen, Muğla halkının oyunu bozacağını söylüyor.

Bu cennet yörede yediğim içtiğim benim oldu, size gözlemlerimi aktarmaya çalıştım. 31 Mart akşamı ekrana özellikle Muğla için kilitleneceğim.

 

İKİ GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ
İKİ GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ
İç İşleri Bakanlığı gece saat 22.00 sularında yaptığı açıklamayla Koronavirüs nedeniyle 30 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini bildirdi.
1928 YILINDA BOZKIRDA YANAN BİLİM IŞIĞI
1928 YILINDA BOZKIRDA YANAN BİLİM IŞIĞI
Mustafa Kemal Paşa Samsun'da ateşlediği kurtuluş mücadelesinin ardından Erzurum ve Sivas kongrelerini yaptı. Sivas'tan, Ankara'ya gitmek için zor koşullarda Heyeti Temsiliye'den arkadaşları Rauf Bey, Heyet-i Temsiliye istişari üyesi Ahmet Rüstem, Mazhar Müfit (Kansu) ve Hakkı Behiç Bey...
AÇIKHAVA REKLAMCILARINDAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
AÇIKHAVA REKLAMCILARINDAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BÜYÜK DESTEK
Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği (ARED), hiçbir karşılık beklemeden üyeleri tarafından üretilen Ventilasyon Siperlerini Türkiye’nin dört bir yanındaki hastanelere bağışlıyor. Ventilasyon Siperleri, sağlık ekipleri tarafından Koronavirüslü hastaları entübe ederken kullanılıyor.
65 YAŞ ÜSTÜNE SOKAĞA ÇIKMAK YASAK!
65 YAŞ ÜSTÜ VE KRONİK HASTALIĞI OLANLARA SOKAĞA ÇIKMAK YASAK!
65 yaş üstü ya da akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı gibi kronik hastalıkları bulunan vatandaşların sokağa çıkmasına kısıtlama getirildi.
CHP'Lİ BİÇER, "HUKUKU YOK SAYANLARIN SARAY SEVDASI: AHLAT!"
CHP GEN. BŞK. YRD. GÜLİZAR BİÇER'İN "AHLAT'A SARAY" KONUŞMASI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca TBMM'de görüşülmekte olan Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin Ahlat'a Saray yapılmasının önünü açan 20. Maddesi üzerine konuştu.
MEB'İN KİTABINDA "BAŞI AÇIK VE KAPALI KADIN" ÖRNEKLERİ!
MEB'İN KİTABINDA "BAŞI AÇIK VE KAPALI KADIN" ÖRNEKLERİ!
'Psikososyal Destek Programı Uygulayıcı Eğitimleri' kapsamında hazırlanan kitap, rehber öğretmenlere dağıtıldı.
ERDOĞAN ÇOLAK YENİDEN TEB BAŞKANI SEÇİLDİ
ERDOĞAN ÇOLAK YENİDEN TEB BAŞKANI SEÇİLDİ
Görev dağılımı sonucunda 42. dönemde Ecz. Oğuz Ekincioğlu II. Başkan, Ecz. Arman Üney Genel Sekreter ve Ecz. Saygın Garğın Sayman olarak görev yapacaklar.
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ RAPORU
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ RAPORU
Birleşmiş Milletler Cemal Kaşıkçı Cinayeti Raporu yayınlandı. Raporun tamamı Word dosyası olarak BELGELER DENİZİ bölümümüzde. Bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
TİYATRO SANATÇILARI "SEYİRCİ KALMAYIN" DİYOR
"Seyirci Kalmayın" protesto gösterisinde şu sloganların yer aldığı pankartlar taşınacak:* YARGI SİYASALLAŞIYOR. SEYİRCİ KALMAYIN!
* ÇAĞDAŞ EĞİTİM HERGÜN DARBE YİYOR. SEYİRCİ KALMAYIN!
* ONLAR –BİZLER DİYE KUTUPLAŞTIRILIYORUZ. SEYİRCİ KALMAYIN!
* LAİK CUMHURİYET TEHLİKEDE. SEYİRCİ KALMAYIN!
* BİLİMİN IŞIĞI KARARTILIYOR. SEYİRCİ KALMAYIN!
BİRAZ DA GÜLELİM: TRT SÜTUNLU STÜDYOLARINA KAVUŞTU
TRT bir ilke imza attı. Eski Etimesgut Verici İstasyonu binası, duvarları yıkılıp, tavan döşemesi kırılarak, içinde sütunlar olan TV stüdyosuna dönüştürüldü.
BAŞBUĞ: TEK TİP ÇOK ZOR, BEDELLİ İMKANSIZ
Başbuğ, bedelli askerlikle ilgili bir soruyu "Kesin olarak söylüyorum, bu konu kapanmıştır" diyerek yanıtladı. (Fotoğraf: Saim Tokaçoğlu)
TSK, "İDDİALAR KABUL EDİLEMEZ"
Taraf gazetesinin açıkladığı "Balyoz Eylem Planı" iddiaları üzerine Genelkurmay Başkanlığı web sayfasından bir açıklamada bulundu.
BAŞBUĞ: ELİMİZDEKİLERİ AÇIKLARIZ
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 'Sabrımız taşarsa' sözlerine açıklık getirdi: Elimizdekileri açıklarız...
"3. KÖPRÜ İHTİYAÇ DEĞİL, RANT ARACIDIR!"
İlter Çelik, "Gerçek çözüm ulaşım sorununa bilimsel olarak bakılarak, deniz ve demiryolu taşımacılığını birincil alternatif olarak görmek ve İstanbul halkını sağlıklı, güvenli bir toplu taşıma sistemine yönlendirmekte aranmalıdır"
DENİZ FENERİ DAVASINDA GELİŞME
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Letonya makamlarından bilgi istedi.
34 YILA HÜKÜMLÜ GÜLER ZERE KANSERE YAKALANDI
Yasadışı DHKP-C’ye üye olduğu için 34 yıl hapis cezasına çarptırılan Güler Zere, ağır cezaevi koşullarında yaşam savaşı veriyor. Zere'nin damağının yarısı kulağına kadar alındı.
YARGITAY DEV-YOL KARARINI BOZDU
YARGITAY DEV-YOL KARARINI BOZDU

Yargıtay, Dev-Yol davasını sanıkların savunma haklarının engellendiği gerekçesiyle bozdu. 21 sanık tekrar yargılanacak.
VAKİT YAZARI HÜSEYİN ÜZMEZ "ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMAR" İDDİASIYLA TUTUKLANDI
Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadesi alınan Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez "Çocuğa cinsel istismar" suçundan tutuklanması istemiyle sevk edildiği mahkemede tutuklandı
ÇARŞI: HALK YİNE MAĞLUP
Çarşı 31 kişinin yaşamına mal olan sel felaketinde duyarlılığını gösterdi....
GÜLER ZERE'NİN DURUMU KÖTÜYE GİDİYOR
Avukat Oya Aslan, “Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı, tutukluluk halinin tedavisine engel olduğu yönünde rapor verdi. Adli Tıp Kurumu bu raporu dikkate almadı"
"İLAÇ TAKİP SİSTEMİ ÇILDIRTIYOR!"
Türk Eczacıları Birliği yaptığı basın açıklamasıyla Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı M.Emin Zararsız’ı yalanladı. TEB, "İTS çalışmıyor, çıldırtıyor!"
ÇGD'DEN ERDOĞAN'A SERT SÖZLER
Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, 12 Eylül’deki Anayasa değişikliğine yönelik referandum için “hayır” çağrısında bulundu.
CHP'DE KARARA FARKLI YORUMLAR
Anayasa Mahkemesi'nin anayasa değişikliği paketinin kısmi iptali kararı, CHP'de de yorumlandı. CHP milletvekilleri kararı farklı olarak yorumladılar.
GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK PLATFORMU KURULDU
TGC’nin önderliğinde 14 meslek örgütü “Gazetecilere Özgürlük Platformu” kurdu
ŞAHİNKAYA'NIN İFADESİ ALINDI
Evren'e olduğu gibi Şahinkaya'ya da 12 soru soran Seçen, 6 sayfa tuttuğu öğrenilen ifadeyi aldıktan sonra hastaneden ayrıldı. Cunta'nın hayatta kalan son 2 üyesinden biri olan Şahinkaya'nın da Evren gibi pişman olmadığını söylediği öğrenildi.
BU GİDİŞLE BU KAPAK GERÇEK OLACAK!
22 Ağustos'ta yürürlüğe girecek yönetmelikle internete filtre getirilecek olması gündeme oturdu. Mesele, Penguen dergisinin eski bir kapağını akla getirdi.
GENELKURMAY BAŞKANI VE KUVVET KOMUTANLARI İSTİFA ETTİ
Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları istifa etti
Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner istifa etti. Kritik Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı öncesi Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in istifası büyük şaşkınlık yarattı. Koşaner'in istifası yorumlanmaya çalışılırken, Hava, Deniz ve Karakuvvetleri komutanlarının da istifa ettikleri öğrenildi.
EGE ORDU KOMUTANI'NA YAKALAMA EMRİ
Ege Ordu Komutanı'na yakalama emri
"İnternet Andıcı" iddianamesi kabul edildi. Savcı 22 asker hakkında yakalama kararı istedi.
KARA HAREKÂTI BAŞLADI
Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'ta 5 bölgeye 22 taburla kara harekâtının başladığını açıkladı.
GENELKURMAY, "TSK'YI TAHRİK ETMEYE ÇALIŞMAK TALİHSİZLİKTİR"
Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinden bir açılama yaptı. 4 maddeden oluşan açıklamada, ""TSK'yı tahrik etmeye çalışmak talihsizliktir" ifadesine yer verildi
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 02.06.2020 - 04:34:54 | Şu an 84 kişi online | Kullanım Koşulları