Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
HEM MUĞLA, HEM DALYAN'IN ORTACA'SI OYUNU BOZMUŞ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Hem Muğla, hem Dalyan'ın Ortaca'sı oyunu bozmuş...

Afet BULUT

Seçim sonuçlarını en çok merak ettiğim yerlerden biri kıyılarıyla dantela gibi örülmüş Muğla... Gökova'sı, Dalyan'ı, Sarıgerme'si, Göcek'i, Datça'sı gibi hala bakir yerleri bulunan Muğla ve ilçelerinde yerel iktidara CHP egemen.

CHP adaylarını açıklandıktan sonra sıralamada yer bulamayanların adaylık için Demokrat Parti ve DSP'ye "sığındığı" Muğla bölgesinde "küskünler" ne durumda diye merak ettim. Uzun süredir görmediğim bu kıyılarda "yerel seçim sonuçları ne olur" diye araştırmaya başladım. Son günlerini yaşayan Atatürk Havalimanı'nın yolunu tuttum. Dalaman'a uçtum. İlk randevum CHP'li Belediye Başkanı Belediye Başkanı Muhammed Şaşmaz'la. Şaşmaz, kıl payı kazandığı 2014 yerel seçimlerinden sonra işi sıkı tutmuş. Sadece havaalanıyla tanınan ilçeyi, bir turizm ve festival hareketliliğine sokmuş. Kazanacağından emin. Fark konusunda tahminlerde bulunuyor.

Dalyan artık bir mahalle!

Aslında en merak ettiğim yerlerden biri Dalyan’dı. Ama gelin görün ki, AKP iktidarının 2014’te Büyükşehir statüsüne aldığı Muğla’da belde belediyeleri kapanmış. Dalyan da bunlardan biri. Caretta carettaların bulunduğu İztuzu plajıyla ünlü Dalyan, şimdi Ortaca ilçesine bağlı bir mahalle! Dalyan Belediyesi kapandıktan sonra, Ortaca Belediyesi İztuzu Plajı'nı devlete, Dalyan iskelesini de AKP'li Köyceğiz Belediyesi'ne kaptırmış. Ortaca’da şimdiki Başkan Hasan Karaçelik de küskünlerden.

Öğrencilik döneminde "hapis yatmış devrimci" ünvanı bulunan Hasan Karaçelik de, CHP'nin küskünlerinden. Aday gösterilmeyince soluğu Demokrat Partisi'nde almış. Şimdi DP'den Belediye Başkan Adayı olmuş. İlk günlerde ciddi bir fırtına esmiş, ama CHP tabanı partisinde birleşmiş. Buna İyi Parti ile yapılan ittifak ve HDP'nin de adayını çekmesi eklenince 13 yıl CHP ilçe Başkanlığı yaptıktan sonra genel merkez tarafından aday gösterilen Mehmet Sertkaya rahatlamış. PİAR'ın son anketine göre de, Cumhur İttifakı'nın MHP'li adayı Alim Uzundemir'le arasındaki farkı 8 puana çıkarmış durumda. Aynı anket DP Adayı Karaçelik'i üçüncü durumda gösteriyor.

AKP baskısından kaçan göçmenlerin oyları CHP'yi sırtlıyor

Mehmet Sertkaya, büyük kentlerden AKP'nin mahalle baskısı, trafik ve ranta dayalı talandan kaçan potansiyel CHP seçmeni olan yeni göçmenlerin oylarıyla ipi göğüsleyeceğe benziyor. CHP, İyi Parti ve HDP'nin genel seçimlerdeki oy toplamı 22 bin. 33 bin seçmenin oy kullanacağı varsayılırsa 13-14 bin civarında oy, başkan seçmeye yetecek.

Yolum Muğla'ya doğru uzuyor. Aradaki Köyceğiz'e uğruyorum. CHP son yerel seçimi 13 oyla AKP'ye kaptırmış. Ancak göç oylarının da etkisiyle 24 Haziran 2018 yerel seçimlerinde AKP'ye 800 oy fark atmış. Burada da bazı küskünler var. Ama onlar aday olmamış.

"Küskünlerin amacı CHP'ye kaybettirmek!"

Bir başka "küskün" de, Marmaris'in kıdemli Belediye Başkanı Ali Acar. Acar aday gösterilmeyince DSP'ye geçip koltuğa talip olmuş. Gerek CHP tabanı, gerekse göçmenler burada da partiyi sırtlayacağa benziyor. Çekişmeli bir seçim olacak gibi. CHP Adayı Mehmet Oktay, DSP saflarında yer alanlar için "seçimi kazanmaktan ziyade, CHP'ye kaybettirmek istiyorlar. Ancak buna güçleri yetmeyecek. Biz seçimi kazanacağız da, önemli olan farkı arttırıp Türkiye ortalamasını yükseltmek" diyor.

Osman Gürün: Muğla rantçlıların iştahını kabartıyor

CHP'nin en rahat seçimini yaşayacağı izlenimi veren Datça'ya geçmeden ve Fethiye'ye dönmeden Muğla'ya gidiyorum. Muğla'da CHP'nın adayı, Büyükşehir Belediye'sinin kurucu Başkanı Dr. Osman Gürün. Seçim çalışmalarını izlediğim Dr. Gürün, Muğla üzerine büyük bir oyun oynandığının altını çiziyor. 1400 kilometre deniz kıyısı olan Muğla rantçıların iştahını kabartıyor. AKP Hükümeti eliyle Gökova'nın talanına başlandığını anlatıyor. Halk kenetlenmezse cennet kıyıların betonlaşacağını sabırla anlatıyor. PİAR araştırmasında 13 puanlık farkı koruyan Başkan Gürün, küskünler ve seçilme şansı olmayan bağımsız adaylara rağmen, Muğla halkının oyunu bozacağını söylüyor.

Bu cennet yörede yediğim içtiğim benim oldu, size gözlemlerimi aktarmaya çalıştım. 31 Mart akşamı ekrana özellikle Muğla için kilitleneceğim.

 

ŞANLIURFA VALİLİĞİ'NDEN GAZETECİLERE UYARI
ŞANLIURFA VALİLİĞİ'NDEN GAZETECİLERE UYARI
Şanlıurfa Valiliği bir basın açıklaması yaparak Suriye sınırında görev yapan gazetecileri uyardı. Valilik açıklamasında basın mensupları "Özel Güvenlik Bölgesi olarak ilan edilen alanlara girmemeleri ve Valilikçe belirlenen alanlar dışında yayın yapmamaları" konusunda uyarıldı.
PENTAGON, "TÜRKİYE F-35 PROGRAMINDA ASKIYA ALINDI"
PENTAGON, "TÜRKİYE F-35 PROGRAMINDA ASKIYA ALINDI"
Pentagon, Türkiye'nin F-35 programında askıya alındığını açıkladı. Açıklamada Türkiye'nin F-35 projesinden çıkarma sürecinin başladığı vurgulandı ve "Türkiye ile stratejik ortaklığımız devam edecek" ifadesine yer verildi.
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ RAPORU
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ RAPORU
Birleşmiş Milletler Cemal Kaşıkçı Cinayeti Raporu yayınlandı. Raporun tamamı Word dosyası olarak BELGELER DENİZİ bölümümüzde. Bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
YSK'NİN İBB SEÇİMİ İPTAL KARARI
YSK'NİN İBB SEÇİMİ İPTAL KARARI
Yüksek Seçim Kurulunun 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve seçimin yenilenmesine ilişkin 2019/4219 sayılı kararını PDF olarak indirebilirsiniz.
HEM MUĞLA, HEM DALYAN'IN ORTACA'SI OYUNU BOZMUŞ
HEM MUĞLA, HEM DALYAN'IN ORTACA'SI OYUNU BOZMUŞ
Seçim sonuçlarını en çok merak ettiğim yerlerden biri kıyılarıyla dantela gibi örülmüş Muğla... Gökova'sı, Dalyan'ı, Sarıgerme'si, Göcek'i, Datça'sı gibi hala bakir yerleri bulunan Muğla ve ilçelerinde yerel iktidara CHP egemen...
ADD'DEN PANEL: ADI ATATÜRK OLSUN
ADD ÇANKAYA'DAN PANEL:
ADI ATATÜRK OLSUN

21 Ekim Pazar günü, ADD Çankaya Şubesi tarafından düzenlenen “İstanbul 3. Havaalanının sorunları ve Adı “ATATÜRK” olsun’ konulu panelde...
NAFİ ATUF KANSU EĞİTBİLİM ARAŞTIRMALARI ÖDÜLÜ
2018 YILI NAFİ ATUF KANSU EĞİTBİLİM ARAŞTIRMALARI ÖDÜLÜ AÇIKLANDI
2018 yılı Nafi Atuf Kansu Eğitbilim Araştırmaları Ödülü'nü kazananlar belli oldu. Ödül töreni 8 Kasım'da TED Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.
ADD, İŞ BANKASI TARTIŞMALARI ÜZERİNE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ'NİN İŞ BANKASI TARTIŞMALARI ÜZERİNE BASIN AÇIKLAMASI
Atatürkçü Düşünce Derneği, Atatürk'ün mirası İş Bankası hisselerinin Erdoğan'ın açıklamalarıyla el koyulması girişimlerine karşı bir basın açıklaması yaptı.
AĞAÇTA MAHSUR KALAN "JAGUAR" KURTARILDI
AĞAÇTA MAHSUR KALAN "JAGUAR" KURTARILDI
Bursa’da ağaçta mahsur kalan Jaguar isimli kedi, itfaiyenin sepetine çıkan bir hayvansever tarafından kurtarıldı. Kurtarılma anı bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı.
BEYKOZ'DA YAĞIŞ SU BASKINLARINA NEDEN OLDU
BEYKOZ'DA YAĞIŞ SU BASKINLARINA NEDEN OLDU
Beykoz’da sağanak yağış nedeniyle yolları ve bir çok evi su basarken, bölgede toprak kayması yaşandı.
BODRUM'DA 30 HEKTARLIK ALAN KÜL OLDU
BODRUM'DA 30 HEKTARLIK ALAN KÜL OLDU
Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’nde otluk ve makilik alanda yangın çıktı. Yerleşim yerlerine oldukça uzak bir noktada çıkan yangında 30 hektarlık makilik ve otluk alan kül oldu.
BEYKOZ'DA YILDIRIM DÜŞEN ÇATI YANDI
BEYKOZ'DA YILDIRIM DÜŞEN ÇATI YANDI
Beykoz'da yıldırımın düştüğü aparmanın çatısı alev alev yandı. Olay, sabah saatlerinde Beykoz Elmalı Mahallesi’nde meydana geldi.
METEOROLOJİ'DEN AÇIKLAMA: FIRTINA YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRDİ
METEOROLOJİ'DEN AÇIKLAMA: FIRTINA YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRDİ
Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun tarafından yapılan açıklamada fırtınanın yön değiştirdiği belirtildi.
ARIZALANAN UÇAK MAHALLEYE ACİL İNİŞ YAPTI
ARIZALANAN UÇAK MAHALLEYE ACİL İNİŞ YAPTI
Bir turizm şirketine ait iki kişilik keşif uçağı, Kula semalarından geçerken arızalanması sonucu Bayramşah Mahallesine mecburi iniş yaptı.
KOMÜNİST BAŞKAN BURSALILARLA BULUŞTU
KOMÜNİST BAŞKAN BURSALILARLA BULUŞTU
Komünist Başkan olarak tanınan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Bursalılarla buluştu.
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA
Anadolu Üniversitesi dünyanın en iyileri arasında. Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education sıralamasında 23 Türk üniversitesi arasında yer aldı.
CEYLİN ATİK CİNAYETİNDE FLAŞ GELİŞME
CEYLİN ATİK CİNAYETİNDE FLAŞ GELİŞME
İzmir'in Ödemiş ilçesinde, 17 Haziran 2017 tarihinde kaybolduktan 3 gün sonra komşusunun evinde cesedi bulunan 10 yaşındaki Ceylin Atik davasında flaş bir tanık gelişmesi yaşandı.
ÇANAKKALE'DE DENİZ ULAŞIMINA FIRTINA ENGELİ
ÇANAKKALE'DE DENİZ ULAŞIMINA FIRTINA ENGELİ
Çanakkale-Eceabat arasındaki feribot seferleri fırtına sebebiyle iptal edildi.
ATATÜRK HAVALİMANI'NDA İNTİHAR GİRİŞİMİ
ATATÜRK HAVALİMANI'NDA İNTİHAR GİRİŞİMİ
Atatürk Havalimanı’nda Kırgızistan uyruklu olduğu öğrenilen bir yolcu, Dış Hatlar Terminali’nin ikinci katından kendini aşağı bırakarak intihar girişiminde bulundu.
TÜRK YILDIZLARI'NA YAĞMUR ENGELİ
TÜRK YILDIZLARI'NA YAĞMUR ENGELİ
Türk Yıldızları’nın Trabzon’un Of ilçesinde yapmayı planladığı gösteri uçuşu yağmur nedeniyle iptal edildi.
"POLİMER SİLAHLAR" ENGEL TANIMIYOR
"POLİMER SİLAHLAR" ENGEL TANIMIYOR
Trabzon Silah Sanayi (TİSAŞ) tarafından üretilen ve halk arasında ‘plastik silah’ olarak bilinen PX9, P9L ve P9LC model ‘polimer silahlar’ her türlü zorlu şartta atış yapabilme kabiliyeti ile engel tanımıyor.
ERMENİSTAN'DA TUTUKLANAN UMUT ALİ EVİNE DÖNDÜ
ERMENİSTAN'DA TUTUKLANAN UMUT ALİ EVİNE DÖNDÜ
Hayvanları otlatırken geçtiği Ermenistan'da tutuklanan 16 yaşındaki Umut Ali Özmen, Türkiye'nin girişimleriyle baba ocağı Kars’a geri döndü.
ASILARAK ÖLDÜRÜLEN KEDİNİN YAVRULARI DA ÖLDÜRÜLMÜŞ
ASILARAK ÖLDÜRÜLEN KEDİNİN YAVRULARI DA ÖLDÜRÜLMÜŞ
Tokat’ın Turhal ilçesinde ipe asılarak öldürülen kedinin yavrularının da anneleri gibi vahşice öldürüldüğü ortaya çıktı.
SMA HASTASI ARİFE'NİN İLACINA SON VERİLDİ
SMA HASTASI ARİFE'NİN İLACINA SON VERİLDİ
SMA hastası 3 buçuk yaşındaki Arife Yıldırım’ın hayatta kalmasını sağlayan ve bir yıldır kullandığı ilaca ‘solunum cihazından ayrılmadığı’ gerekçesiyle son verildi. Anne Teslime Yıldırım, “İlaçtan önce 10 dakika dahi ayrı kalamazken şimdi 12 saat ayrı kaldı. Kızımı ölüme terk ettiler” diye isyan etti.
DEMİRCİLİK MESLEĞİNİ YAŞATMAYA ÇALIŞIYOR
DEMİRCİLİK MESLEĞİNİ YAŞATMAYA ÇALIŞIYOR
Mersin'de demircilik yapan Niyazi Toprak: "Fabrikasyon imalatlarının artması, bizim mesleği bitme noktasına getirdi"
SON SÖZLERİ "EVLATLARIMDAN ÖZÜR DİLİYORUM" OLDU
SON SÖZLERİ "EVLATLARIMDAN ÖZÜR DİLİYORUM" OLDU
Ordu’da 5 katlı binanın terasından atlayarak intihar eden genç kadının son sözleri ortaya çıktı. Son konuşmasını telefonuna kaydeden kadının son sözleri “Yavrularımızı annesiz bıraktığım için özür diliyorum” oldu.
ERDOĞAN VE TRUMP AYAKÜSTÜ GÖRÜŞTÜ
ERDOĞAN VE TRUMP AYAKÜSTÜ GÖRÜŞTÜ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu’ndaki konuşması öncesi ABD Başkanı Donald Trump ile ayaküstü görüştü.
SEDAT LAÇİNER'E 9 YIL HAPİS!
SEDAT LAÇİNER'E 9 YIL HAPİS!
FETÖ Terör Örgütü'nün darbe girişiminin ardından gözaltına alınarak tutuklu olarak yargılanan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.
DALIŞ EKİBİ GÖKOVA'DA
DALIŞ EKİBİ GÖKOVA'DA
Bodrum Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen, “Cevat Şakir’in izinden Gökova’ya” deniz dibi temizliği Karacasöğüt ve İngiliz Limanı ile başladı.
ALTINKAYA BARAJI'NDA KURAKLIK GÖRÜNTÜLERİ
ALTINKAYA BARAJI'NDA KURAKLIK GÖRÜNTÜLERİ
Samsun’da Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan ve yüz ölçümü itibariyle Türkiye’nin 5. büyük barajı olan Altınkaya Barajı'nda su seviyesi düşünce kuraklığı andıran görüntüler ortaya çıktı.
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 18.10.2019 - 09:20:20 | Şu an 124 kişi online | Kullanım Koşulları