Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
GIDA DENETİMLERİ YETERLİ Mİ?
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Ercüment TUNÇALP

2012 yılından bu yana Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (şimdiki adıyla Tarım ve Ormancılık Bakanlığı) yılda 2 defa yurt çapında yaptığı gıda denetim sonuçlarını açıklar ve hile yapan firmaları teşhir ederdi.

Yayınlanan listelerde; bırakınız merdiven altı firmaları, tanınmış markalar içinden bile taklit ve tağşiş yapanlara rastlardık. O denetimler de çok sınırlıydı ama en azından sektör içinde utanma duygusunun da ağır basmasıyla verilen cezaların caydırıcı olması umulurdu. Yani faydalı bir uygulama başlatılmıştı.

2017 yılında liste yayınlanmayınca, kötü niyetliler arasında bir rahatlama olduğunu, 2018 yılında yapılan tek açıklama ile görmüş olduk (23.03.2018).

On dört ay aradan sonra taklit ve tağşişin aynı hızla devam ettiği anlaşılıyordu.

O günkü tespitleri "İnanılmaz gıda hileleri" başlığı ile kaleme almıştım.

Bu gün itibariyle, son bir sene içinde ise yeni bir liste görmedim.

Buradan uyarıyorum; tüketici için en büyük risk enflasyondan önce bu konuda yaşanabilir.

Fırsatçılık, sadece haksız fiyat artışlarıyla kendini göstermez. Gramajla oynayarak ve en kötüsü de kalite ile oynayarak gerçekleşir.

Hadi tüketici olarak, daha az para ödemek uğruna kaliteden biraz taviz verelim.

Buna zaten alışığız. Sağlıklı ürünlerde bile yanlış yönlendiriliyoruz. Örneğin altı ay oda sıcaklığında bozulmayan, yoğurt mayalanamayan ve peynir yapılamayan UHT sütün ambalajına ‘doğal' açıklaması yazmışlar ve bizler de bu gerçek dışı beyana yıllardır inandırılmışız.

Burada çok tüketilen steril bir ürün var ama tanıtımı yanlış. Hem çiğ sütle, hem de pastörize sütle arasında önemli farklar var. Ama güya her üçü de doğal!

Bu örneği neden verdim? Bir konuda yanıltıcı bilgi verenin her konuda bunu yapabileceği ihtimali sağlığımızı bozmasa da güven ortamını bozar.

Ancak durum bu kadarla sınırlı kalsa yine de şükretmemiz gerekirdi. Zira taklit ve tağşiş buradan itibaren başlıyor.

Diyelim ki; bazı ürünlere çok düşük fiyatlarla sahip olduk,

 • Etiketinde " % 100 dana " yazan sosis içinden baş eti çıkmasını ister miyiz?
 • Çikolata, çay, gazlı içecek içinden ilaç etkin maddesi / sildenafil çıksın ister miyiz?
 • Köfte veya pide içinde tek tırnaklı et bulunsun ister miyiz?

(Tek tırnaklı hayvanlar at ve eşektir).

 • Adana kebapta domuz eti ne arar?
 • Kavurma ve sucuk içine de tek tırnaklı eti girmiş ve market raflarında da yerini almış bulunuyor. Karşılaşmak ister miyiz?
 • Tulum peynir yerine bitkisel yağ ve nişasta yemek kim ister?
 • Yoğurdumuzun içine bitkisel yağ, nişasta ve jelatin dâhil olsun ister miyiz?
 • Sıvıyağ ve bal en fazla taklit ve tağşişe uğrayan ürünlerdir. Sızma zeytinyağı yerine kanola yağı almak ister miyiz?
 • Bal yerine şekerli şurupla beslenmek ister miyiz?

Şimdi bu konu üzerinde neden bu kadar durduğum anlaşılmıştır herhalde. Maliyetlerin artması, hile oranını da artırıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yeni yapılan açıklamada, bakanlık bünyesinde sözleşmeli ve kadrolu olmak üzere 2525 gıda mühendisi ve 8651 veteriner hekimin görev yaptığı bildirilmiştir.

Ülkemizde kayıtlı gıda işletme sayısı; 303.000'i satış yeri, 244.000'i tüketim yeri ve 83.000'i üretim tesisi olmak üzere 630.000 dolayındadır. Elbette bu sayının gerçek işletme sayısını yansıtma ihtimali zayıftır. Zira kayıt dışı ve merdiven altı gerçeğimiz de bir kenarda duruyor.

Dolayısıyla, "Türkiye'de gıda güvenliği sorunu yok" demek hem doğru değildir, hem de aşırı kolaycılıktır.

Zira;

 • Sık karşılaştığımız gıda zehirlenmeleri neden oluyor?
 • İhracat kanalından, ilaç kalıntıları sebebiyle geri dönen sebze meyveyi nereye koyacağız?
 • Rusya'dan dönen tavukların gerekçesi; "kabul edilebilir orandan fazla antibiyotik bulunması"dır.
 • Bakanlığın tağşiş listelerinde rastladığımız bilinen markalara ne diyeceğiz?

Elbette gıda sahtekârları tüketiciye zarar vermek niyetiyle bu eylemi gerçekleştirmiyorlar. Amaçları daha düşük kalitede yiyecek ve içecek sunarak aldatmaktır. Ve de sonuçta haksız kazanç sağlamaktır.

Bir başka konu da; ihraç ettiğimiz ürünler en basit kusurda gönderdiğimiz ülkelerin kapısından dönerken, bizim ithal ettiklerimizde hastalık ve bazı riskler zamanında engellenemiyor. Sektör uzmanlarında ; "ithalatta kontrol mekanizmasını yitirdik" görüşü hâkimdir. Geçen yılın ortalarında Brezilya'dan ithal edilen 4 bin büyükbaş hayvan içinden telef olanlara rastlanınca yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda hayvanlarda şarbon hastalığı tespit edildi.

Üniversitelerimiz yılda 4 bin civarında gıda mühendisi mezun ederlerken, hem bu meslek grubunda işsizliğin yüksek olması, hem de denetimlerin yetersiz kalması çelişki sayılmaz mı?

Veteriner istihdamında ise sorun yok ama görevlendirme şeklinde hatalar olduğu görülüyor. Hayvan seçimi ithalatçı firma tarafından yapılsa da, son kontrolün mutlaka bu hayvanlar ülkeye girmeden önce Bakanlık veterinerleri tarafından yapılması uygundur.

Halk sağlığının korunması ve kötü niyetlilerin ayıklanması bakımından sıkı denetimlerin ve caydırıcı cezaların önceliği olmalıdır. Bunu başarabiliriz.

ercumenttuncalp@yahoo.com

 

KAHRAMAN MARKET E-TİCARETE KARŞI! DOLAYLI VERGİLERİN TİCARETE ETKİSİ ENFLASYON VE SIKI PARA POLİTİKASI SICAK PARAYA GÜVENİLİR Mİ? GEREKÇEYİ BULAMADIM! “BİRDEN ÇOK ENFLASYON OLABİLİR Mİ?” DÖVİZ REZERVLERİ NEDEN ÖNEMLİ? GIDA DENETİMLERİ YETERLİ Mİ? ÜRETMEDEN TÜKETEMEYİZ ÜRETİCİ BELEDİYE PLASTİK ATIK MESELESİ PARTİ İÇİ DEMOKRASİ! TARIM ÜLKESİ MİYİZ? NEREDE O ESKİ PEYNİRLER! ANLAŞILAMAYAN ANA MUHALEFET!.. DOLARIN GERÇEK YÜZÜ! TİCARİ HATALARIMIZ TARIMSAL İSTATİSTİKLERİN ÖNEMİ DÖVİZ KURU VE FAİZ DÜŞÜŞÜ KALICI MI? ET TÜKETİMİNDE GERİLERDEYİZ CHP VE ŞAŞIRTAN ÇELİŞKİLER BORÇLANMANIN MALİYETİ ÖNEMLİDİR TÜKETİCİ GÜVENİ NE İFADE EDİYOR? ENFLASYON YÜKSELİNCE… EURO 2024’Ü BİZE NEDEN VERMEDİLER? BETON SEVGİSİ DIŞ GÜÇ KİM? FINDIK VE LİSANSLI DEPO İHTİYACI EMPERYALİZMİN KİRLİ YÜZÜ CHP’DE KOLTUK SAVAŞLARI!
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 19.07.2019 - 00:58:04 | Şu an 79 kişi online | Kullanım Koşulları