Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
İNADIN İKTİDARI
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

İnat sözcüğü içinde direnme taşısa da, bizde dayatma yanı ağır basıyor.

İnadın iktidarı, son yıllarda iyice kendini gösteriyor. "Dediğim dedik" yöntemi, doymak bilmiyor. Daha çoğunu, daha çoğunu istiyor. Çünkü inat, kuşkuyla, kıskançlıkla besleniyor. Bu sözler, son yıllarımızın özetidir.

İnat, kıskançlık, kuşku sözleri anılınca Aziz Nesin'in o ünlü Öküz Başkan masalı akla geliyor. Bilirsiniz hayvanların kralı aslandır. Kral ölünce de oğlu yerine geçermiş. Sonunda, hayvanlar da başkanlarını kendileri seçmeye başlamış. Hayvanlar, kral aslandan artık bıkmışlar. Çoğu yenilikten yanaymış. Aslan karşısında kaplanın kazanma şansı varmış. Aslan, kaplanın seçimi kazanmasından kuşkulanıyormuş. Aslana göre, seçimi kaplan kazanmasın da kim kazanırsa kazansındı. Bu inatlaşma hayvanlar arasında sürer gider. Manda aday gösterilir. Su aygırı mandayı kıskanır. Su aygırı ayıyı başkan adayı olarak öne sürer. Bu kez ayının rakibi yaban domuzu da geri kalmamış, aday gösterilmiş. Bu tutarsızlıklar en sonunda öküzün başkan olmasını sağlamış.

İnadın iktidar dönemi işte böyle bir şey.

Bir mart sabahı buyurgan, sert sözlerle uyandık:

"İsteseniz de, istemeseniz de Osmanlıca öğrenilecek!"

İyi ki, gelen tepkiler üzerine beş yıldır bu konuda bir adım atılmadı. Demek, inadı yenen bir güç varmış; etkili tepkiler.

"Bizim zamanımızda YGS mi vardı?" denildi. YGS, anında kaldırıldı. Kaldırıldı ama yerine konulacak düzenleme daha düşünülmemişti bile. Aylarca karışıklık, karmaşa yaşandı. Devletin temel yasaları bir anda yok sayılıyor. Yenisi? Hazırlık nerede? Getirilen üç beş kişinin baştan savma, derme çatma çalışması. İlkokullarda, 1948 Programı yerine gelecek 1968 Programı için yıllarca üstünde duruldu, hazırlık yapıldı; sekiz yıl çalışıldı. Her kademeden öğretmene, konuyla ilgili olanlara soruldu. Yıllarca dar bölgelerde, bir iki ilde uygulaması gözlendi. Sonuçlar tartışıldı. Şimdi akşamdan sabaha böylesine temel yasalar değişiyor. Bu tutarsız, temelsiz değişikliklerin ömrü de kısa oluyor.

 

İNAT İÇİN SÖYLENENLER

İnadın onurlusu, iyi huylusu için St. Exupeny yumuşak yaklaşıyor: "Ben direneni severim yalnız. Ağaç ya da insan önce direnendir." Akla, bilime uygunluk koşuluyla haksızlıklara direnen demek istemiş olmalı.

Cenap Şahabettin inat için, "İradenin eşekliği" benzetmesini yapıyor.

Diderot daha kesin konuşuyor: "İnat ile barbarlık arasında bir tek adım vardır."

Bernard Barton açık sözlü: "Düşüncelerde inat ve şiddet aptallığın en açık belirtisidir."

Kendimizi saymadan katırı en inatçı hayvan ilân etmişiz. "Katır inadı" sözü, sözlüklere girmiştir. Bunu katır duysa tepkisinin ne olacağını kestiremem. Katır tekmesinin sertliği söylenir. Keçi de az değildir bize göre. Hani iki keçi köprüde karşılaşmış da, yol vermede aralarında anlaşmazlık çıkmış. Ben, keçilerin o denli saygısız olacaklarını sanmıyorum. Bu bizim inatçı kişilerin suçu keçilere atma çabası olmasın? Biz de bir de inadın türü vardır: "Gâvur inadı!" Onu hiç açmayalım.

İnat peşinde koşan, başına balta kesilir. İnadın iktidarı, bana hep ilkelliği çağrıştırıyor.

nusreterturk1945@gmail.com

 

ÖZÜR DİLEMEK SON VAGON ANKARA’NIN BAHAR HAVASI YAŞAMI ÖZETLEYEN SÖZLER SANATÇININ YERİ SIKIŞMANIN SİCİLİ UZUN TERZİLİĞİN BİZDEKİ KISA TARİHİ MİLAT ÖNCESİNDEN SESLENİŞ KAPI ÇALINIYOR SÜLEYMAN AĞANIN KÜÇÜK OĞLU YAZIM KILAVUZUNA VEDA MI? ÖNCELİK ÇOCUKLARA VERİLMELİ ROBENSON'U ANIMSAMA SIRASI ARKASINDAN KOŞACAĞIMIZ UMUTLAR ADINI ALDIĞIM ADAM PERDENİN ARKASINDAKİ CUMHURİYET KİMLİĞİ TEMİZLİĞİN BÖYLESİ ACININ ÇOCUKLARI KARSLININ SINIRDAKİ SINAVI YARATICI YANITLAR HAYIR MI? HIYAR MI? ÂDİL GÜLVAHABOĞLU VE ŞİİRİ ARMAĞANIN ARMAĞANI KUTLAMA PROF. ALİ BEYİN KIZAĞI "KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI BASKIYI YENMENİN YOLU ÖMER AMCANIN HUTBESİ ÇAĞDAŞ İNSANIN RESMİ
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 26.09.2020 - 12:26:58 | Şu an 172 kişi online | Kullanım Koşulları