Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
"BİNMEK KISMET OLMADI Kİ"
İÇERİK
BAŞLIKLAR

YOL HİKÂYELERİ - 6

"BİNMEK KISMET OLMADI Kİ"

Saim TOKAÇOĞLU

Günlerden bir gün, İstanbul-Ankara seferini yapan ve otobandan çıkmaması gereken koca otobüs, Gerede'nin daracık ara sokaklarında dolaşmaktadır. Şoför bir bahane de bulamamaktadır. Sonunda bir evin önünde durur. Muavin otobüsten iner, evin kapısını çalar. Uykulu gözlerle bir adam çıkar pencereye, kafasıyla "tamam" anlamında bir işaret yapar. Birkaç dakika sonra da kapıyı çekip gelir, şoförle yer değiştirirler. Olayın gizemi çabuk çözülür. Adam, otobüsün ikinci şoförüdür. Konaklama yerinde şoför değiştirmeleri gerekmektedir ama uyuyakaldığı için konaklama yerine gelemez. Bunun üzerine şoför, uyuyakalan şoförü evine kadar otobüsle gidip uyandırır ve şoför değişimi sağlanmış olur.

Gereksinimlerin sağlanamaması personelin inanılmaz çözümler üretmelerini getirir. Hosteslerden biri genel müdürüne dert yanar, "Plastik bardaklar bitti, ne yapacağımı şaşırdım. Kullanılmış plastik bardakları çöpten toplayıp çalkaladım, servis yaptım!" Genel müdür yutkunur, bir şey söyleyemez. Aferin, iyi yapmışsın diyerek kızın sırtını sıvazlayamaz. İğrenç bir durum vardır ortada. Neden yaptın diye fırçalayamaz, koskoca VIP standardında şirket, otobüsün plastik bardaklarını bile alamaz durumdadır.

Sektörde müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Genel müdür hanımefendi, çok sık gördüğü anlaşılan bir yolcuya sorar, "Nasılsınız? Şirketimizle yaptığınız seyahatlerden memnun musunuz?". Adamcağız, "Sürekli bilet alıyorum ama hiç binmek kısmet olmadı şimdiye kadar" der, "İlk bilet aldığımda otobüsünüz gelmedi, hepimizi Varan Turizm'le gönderdiniz. İkincisinde şoförünüz beni almayı unuttu, binemedim, İstanbul'a uçakla gönderdiniz. Üçüncüsünde otobüsünüz arıza yaptı, başka bir şirketin otobüsü geldi bizi aldı. Şimdiye kadar hiç binemedim otobüsünüze".

Doğru söze ne denir? Adamın ısrarla bilet aldığı belli ama o maceralı yolculuklardan birinden olsun faydalanabildi mi bilmem.

Kişisel nakit ihtiyacını karşılamak için Bülent de kardeşi de pratik bir çözüm yolu bulmuşlardı. Bu yöntem şirketin borcunu arttırsa da, nasılsa ödenemeyecek rakamlara ulaşmıştı borç. Ha biraz az, ha biraz fazla! Nakit bilet satışlarının karşılığını kasadan alıp, biletleri kendi kredi kartlarından ödüyorlardı.

Şirketin batmadan önceki son günlerindendi. "Bilgisayarları söküp götürüyorlar" diye bir haber geldi. Borç ödenemez hale gelmiş, alacaklı firmalar Bülent'in şirketinin Ankara'daki tek adresinin kapısına dayanmışlar. İçeride bekleyen yolcuların oturduğu koltukları bile çekip almışlar. Yolcular ne yapacaklarını şaşırmışlar tabii.

Otobüsler mi? Bu manzarayı daha önce de yaşamış olan şoförler, otobüsleri alıp kayıplara karışmışlar.

Gelelim hikâyemizin bundan sonraki faslına... Henüz yaşanıyor, ama bir gün mutlaka yazılacak. Bülent, önceki "girişimlerinden" çıkardığı derslerle hayallerini de büyütmüş. Sektör, "önceki deneyimlerinden" yararlanabilmek için olsa gerek, yine aynı sektör. Her seferinde batmış da olsa, bilmediği sularda kulaç atmaya çalışmaktansa, bildiği işi yapmaktan hiç vazgeçmemiş Bülent.

Bülent ve VIP otobüsleri yine yollarda. Servis araçlarıyla evlerinden alınıp rahat bir yolculuk yapmayı arzulayan insanlar, duyduğumuza göre yine maceralar yaşıyorlar. "Ankara'ya kadar sırtıma bir yumruk oturdu" diye anlatıyordu bir yolcu, "Bu nasıl VIP anlamadım".

Sonunda beklediğim oldu, bu macera "daha iyi hizmet verebilmek için" bütün faaliyetlerine son vererek bitti ama bu topraklarda bu tür girişimciler tükenmez!

Bülent'in turuncu hayalleri, son VIP macerası da geçtiğimiz aylarda bitti ve yeni maceralara yelken açtı.

Siz bildiğiniz firmalardan şaşmayın, macera yaşamayın.

BİTTİ

saimtokacoglu@gmail.com

 

GAZETECİLİK NEDİR, NE DEĞİLDİR? YAŞAM KURTARAN AFİŞ LİNÇ KÜLTÜRÜ, BASIN VE SOSYAL MEDYA GÜVENPARK OTOPARKINA ZAFER PARKI ENGELİ TÜRKİYE'DE AMBULANSIN YOLCULUĞU GAZETELER, AÇIN ARŞİVLERİNİZİ HALKA! TRT ARŞİV KİM GAZETECİ? "BİNMEK KISMET OLMADI Kİ" BU DEZENFORMASYON NEDEN? ŞERİAT GELDİ Mİ? MÜSTEŞAR HANIM ÇILDIRIYOR MUAVİNİN KARISININ TAKILARI HACIYATMAZ MİSALİ VIP YOLCULUĞUN BEDELİ BİR HAC HİKÂYESİ SERMAYE DOYMAK BİLMEZ! FATSA'YA GİREMEYENLER, MASKELİ FAŞİSTLER MİYDİ SAYIN VALİ? DEVLET TUZAK KURMAZ! YAZIYOR! AMA NE YAZIYOR? FOTOĞRAF ÇEKMEK EZİYET OLDU YOL BEKÇİLERİ Mİ, TEKNOLOJİ Mİ? YAKINDA DİLİM DİLİM SATILACAK! YA KANLI PAZAR? TAŞERON HER YERDE! ELEKTRİKLİ BİR SOYGUN HİKÂYESİ KATLEDİLEN ODTÜ DOĞASI İÇERİDEKİ MESLEKTAŞLARIMA MİLLETÇE KANDIRILIYORUZ! YA KARAR İDAM OLSAYDI?
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 11.07.2020 - 04:18:00 | Şu an 211 kişi online | Kullanım Koşulları